Літературне читання 2 клас
Тема. Помічники (В. Коломієць «Не лови метелика»; П. Воронько «Липка»; В. Сухомлинський «Бабусина радість»). Підсумок за темою
Мета: розвивати способи і види читання; збагачувати словниковий запас дітей; поглиблювати навички роботи над різними жанрами творів; виховувати бережливе ставлення до природи.
ХІД уроку
I. Мовна розминка
1. Скоромовка
Біжить стежина поміж ожини. І вже у Жені ожини жменя.
2. Гра «Шифрувальники».
Прочитайте, доберіть загальну назву.
• Апли дбу нелк (дерева). (Липа, дуб, клен)
• Лицями квов цьєаз (тварини). (Лисиця, вовк, заєць)
• Етмеким ахум кувап (комахи). (Метелик, муха, павук)
3. Чистомовка.
Це-це-це — ми посадили деревце, Го-го-го — поливатимем його. Не-не-не — виросте воно рясне, Ами-ами-ами —нас порадує плодами.
II. Перевірка домашнього завдання
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні повертаються одне до одного обличчям і переказують зміст казки.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Щоб природа нас радувала, допомагала, частувала своїми плодами, їй потрібно допомагати, її потрібно охороняти, а головне — не шкодити.
IV. Опрацювання вірша В. Коломійця «Не лови метелика»
1. Читання вірша учнями.
— Про що Оленочка просить Богданка?
— Назвіть пестливі слова, які вживає поет. Навіщо він їх вживає у вірші?
2. Гра «Актори».
Прочитати вірш:
а)здивовано;
б) захоплено.
3. Гра «Хто краще?»
Конкурсне читання вірша.
— Чи підтримується ви прохання Оленки? Чому?
— В яких словах вірша передана його основна думка?
V. Опрацювання вірша П. Воронька «Липка»
1. Гра «Бджілка».
Напівголосне читання учнями.
— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
2. Читання вірша «ланцюжком».
— Продовжте речення. Липка просить: не ламай мене...
3. Гра «Диктор телебачення».
— Що обіцяє липка?
— Поясніть значення висловів:
• медовим цвітом зацвіту;
• підеш у світ широкий;
• вранці серед маю.
— Знайти у вірші слова—назви ознак.
4. Гра «Дочитайте речення».
Учні слухають читання вчителя, або учня, який гарно читає. Вони читають початок речення, клас хором — кінець речення.
VI. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського
«Покинуте кошеня»
1. Самостійне читання оповідання учнями.
— Яке почуття ви переживали, коли читали оповідання? Коли вам було сумно? Чому? Коли зітхнули із полегшенням?
2. Читання оповідання «ланцюжком».
— Чому кошеня опинилося на дорозі? Чи випадково це трапилося?
— Чому кошеня нявчало?
— Як люди ставилися до кошеняти?
— Чому вони не допомогли кошеняті?
— Скільки часу сиділо самотнім кошенятко?
— Де Наталочка почула кошенятко?
— Що зробила дівчинка?
— Хто з людей виявився найдобрішим, а хто — найжорстокішим? (Той, хто виніс кошеня.)
3. Гра «Дослідники».
— Скільки разів у тексті зустрічається слово кошеня?
4. Гра «Мікрофон».
— Як можна продовжити це оповідання?
— Чого навчає нас оповідання?
VII. Опрацювання вірша В. Сухомлинського
«Бабусина радість»
1. Читання вірша учнями самостійно.
— Чому вірш має таку назву?
— Хто головний герой вірша?
2. Читання вірша «ланцюжком».
— Як хлопчик допомагає бабусі?
— Із чим поетеса порівнює хлопчика?
3. Гра «Диктор телебачення».
— Чи зрозуміли ви звертання поетеси: «А може, це ти?» До чого воно вас спонукає?
VIII. Підсумок за темою (за питаннями підручника)
Тема. Помічники (В. Коломієць «Не лови метелика»; П. Воронько «Липка»; В. Сухомлинський «Бабусина радість»). Підсумок за темою
Мета: розвивати способи і види читання; збагачувати словниковий запас дітей; поглиблювати навички роботи над різними жанрами творів; виховувати бережливе ставлення до природи.
ХІД уроку
I. Мовна розминка
1. Скоромовка
Біжить стежина поміж ожини. І вже у Жені ожини жменя.
2. Гра «Шифрувальники».
Прочитайте, доберіть загальну назву.
• Апли дбу нелк (дерева). (Липа, дуб, клен)
• Лицями квов цьєаз (тварини). (Лисиця, вовк, заєць)
• Етмеким ахум кувап (комахи). (Метелик, муха, павук)
3. Чистомовка.
Це-це-це — ми посадили деревце, Го-го-го — поливатимем його. Не-не-не — виросте воно рясне, Ами-ами-ами —нас порадує плодами.
II. Перевірка домашнього завдання
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні повертаються одне до одного обличчям і переказують зміст казки.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Щоб природа нас радувала, допомагала, частувала своїми плодами, їй потрібно допомагати, її потрібно охороняти, а головне — не шкодити.
IV. Опрацювання вірша В. Коломійця «Не лови метелика»
1. Читання вірша учнями.
— Про що Оленочка просить Богданка?
— Назвіть пестливі слова, які вживає поет. Навіщо він їх вживає у вірші?
2. Гра «Актори».
Прочитати вірш:
а)здивовано;
б) захоплено.
3. Гра «Хто краще?»
Конкурсне читання вірша.
— Чи підтримується ви прохання Оленки? Чому?
— В яких словах вірша передана його основна думка?
V. Опрацювання вірша П. Воронька «Липка»
1. Гра «Бджілка».
Напівголосне читання учнями.
— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
2. Читання вірша «ланцюжком».
— Продовжте речення. Липка просить: не ламай мене...
3. Гра «Диктор телебачення».
— Що обіцяє липка?
— Поясніть значення висловів:
• медовим цвітом зацвіту;
• підеш у світ широкий;
• вранці серед маю.
— Знайти у вірші слова—назви ознак.
4. Гра «Дочитайте речення».
Учні слухають читання вчителя, або учня, який гарно читає. Вони читають початок речення, клас хором — кінець речення.
VI. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського
«Покинуте кошеня»
1. Самостійне читання оповідання учнями.
— Яке почуття ви переживали, коли читали оповідання? Коли вам було сумно? Чому? Коли зітхнули із полегшенням?
2. Читання оповідання «ланцюжком».
— Чому кошеня опинилося на дорозі? Чи випадково це трапилося?
— Чому кошеня нявчало?
— Як люди ставилися до кошеняти?
— Чому вони не допомогли кошеняті?
— Скільки часу сиділо самотнім кошенятко?
— Де Наталочка почула кошенятко?
— Що зробила дівчинка?
— Хто з людей виявився найдобрішим, а хто — найжорстокішим? (Той, хто виніс кошеня.)
3. Гра «Дослідники».
— Скільки разів у тексті зустрічається слово кошеня?
4. Гра «Мікрофон».
— Як можна продовжити це оповідання?
— Чого навчає нас оповідання?
VII. Опрацювання вірша В. Сухомлинського
«Бабусина радість»
1. Читання вірша учнями самостійно.
— Чому вірш має таку назву?
— Хто головний герой вірша?
2. Читання вірша «ланцюжком».
— Як хлопчик допомагає бабусі?
— Із чим поетеса порівнює хлопчика?
3. Гра «Диктор телебачення».
— Чи зрозуміли ви звертання поетеси: «А може, це ти?» До чого воно вас спонукає?
VIII. Підсумок за темою (за питаннями підручника)
Немає коментарів:
Дописати коментар