Літературне читання 2 клас
Тема. Ну що б, здавалося, слова.
Слова та голос — більш нічого.
(А. М'ястківський «Неня»; Д. Білоус «Звертання»; О. Олесь
«Є слова, що білі-білі...»)
Мета: продовжити знайомити учнів із багатством, красою і величчю рідної мови; вдосконалювати навички свідомого, правильного виразного читання; розвивати мислення, діалогічне і монологічне мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Учитель
Добрий день! Добрий час! Рада, діти, бачить вас! Ви почули всі дзвінок? Він покликав на урок.
Девіз нашого уроку:
Не просто слухати — а чути. Не просто бачити — а помічати, Дружно плідно працювати.
II. Мовленнєва гімнастика
— Почнемо наш урок із гімнастики, яка допоможе підготувати наші органи до роботи протягом уроку.
1. Вправи для очей.
• швидко розплющили і заплющили очі;
• колові оберти очима;
• подивіться вдалину;
• допоможемо пір'їнці підлетіти;
• оближемо смачне варення;
• дістанемо язичком до носа і підборіддя;
• усміхніться відкритим і закритим ротом.
2. Артикуляційні вправи.
• Як співає соловей? (Фіть-фіть-фіть)
• Як гуде жук? (Жу-жу-жу)
• Як шумить вітер? (Ш-ш-ш)
• Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз)
3. Розчитування за складовою таблицею.
4. Заучування скоромовки.
Ти, малий, скажи малому, Хай малий малому скаже, Хай малий теля прив'яже.
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми продовжуємо ознайомлюватися з багатогранністю української мови.
III. Опрацювання оповідання А. М'ястківського «Неня»
Діти читають заголовок, намагаються передбачити, про що йтиметься в оповіданні. Пояснюють, як вони розуміють це слово.
1. Читання оповідання вчителем.
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Що нового ви дізналися з оповідання?
2. Словникова робота.
Збирається неня
допитується матуся
усміхається матінка
дивується українська
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
— Що спільного в словах першого стовпчика? (Закінчуються на -ться, означають дію.)
— Яке слово зайве у другому стовпчику? (Українська — ознака.)
— Яке слово можна додати? (Мама, мамочка...)
3. Читання оповідання учнями (мовчки).
4. Інтонування речень.
— Відшукайте речення, які читаються з інтонацією здивування.
— А тепер — із захопленням!
5. Читання оповідання за особами.
6. Аналіз змісту оповідання.
— Де були дідусь Демид із Дмитриком?
— Кому дідусь попросив розповісти про прогулянку?
— Чому здивувався Дмитрик?
— Що для нього виявилося справжнім відкриттям?
— Як дідусь говорить про українську мову? Про що це свідчить?
— А чи вмієте ви користуватися багатством рідної мови?
— Доберіть до слова мама слова, які найкраще її характеризують.
— Мама (яка?) добра...
Гра «Розвідники» Робота в групах.
— Скільки разів у тексті зустрічаються слова:
I група — неня;
II група — мама?
Фізкультхвилинка
IV. Опрацювання вірша Д. Білоуса «Звертання»
1. Гра «Знайдіть слово».
ту — у + авн — в — н + тс — с + о (Тато)
бн — н + ащ — щ + блт — л — т + у + сят — т (Бабуся)
— Назвіть ще своїх рідних.
— Як ви до них звертаєтеся?
2. Читання вірша вчителем.
— Як звати головного героя вірша?
— Як ставиться до його мови автор? Чому?
— А вам сподобалася мова Федька?
— Чи слід брати з нього приклад?
3. Словникова робота. Сокровенне — своє, особисте. Кумекать — розуміти. Творить — створює, робить.
4. Читання вірша учнями «ланцюжком».
5. Робота над аналізом змісту вірша.
— Які ніжні слова називає автору вірші?
— Доповніть цей ряд своїми словами.
— Які звертання творить Федько?
— Чиї звуки це вам нагадує? (Бе! Ме! Ба! Ма! Та!)
— На кого можуть перетворитися люди, якщо будуть так говорити?
— Знайдіть і прочитайте речення зі звертаннями.
— Прочитайте окличні речення, питальні.
V. Опрацювання вірша О. Олеся «Є слова, що білі-білі...»
1. Читання оповідання учителем.
2. Словникова робота.
— Як ви розумієте слово ніжносяйні?
— Чи згодні ви, що слова мають колір?
— Якого кольору слова мама, бабуся?
— Які слова жовтого кольору? Зеленого? Помаранчевого? А які смачні? Гіркі?
— Якого кольору слова війна, злість?
— Якого кольору слова слід використовувати, щоб бути щасливою людиною?
VI. Підсумок уроку
— Що нового дізналися сьогодні на уроці?
— Чого навчилися?
— Доберіть ласкаві слова:
Іра — Ірочка тато
Оксана бабуся
Лена дідусь
VIII. Домашнє завдання
Підготувати виразне читання вірша.
Тема. Ну що б, здавалося, слова.
Слова та голос — більш нічого.
(А. М'ястківський «Неня»; Д. Білоус «Звертання»; О. Олесь
«Є слова, що білі-білі...»)
Мета: продовжити знайомити учнів із багатством, красою і величчю рідної мови; вдосконалювати навички свідомого, правильного виразного читання; розвивати мислення, діалогічне і монологічне мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Учитель
Добрий день! Добрий час! Рада, діти, бачить вас! Ви почули всі дзвінок? Він покликав на урок.
Девіз нашого уроку:
Не просто слухати — а чути. Не просто бачити — а помічати, Дружно плідно працювати.
II. Мовленнєва гімнастика
— Почнемо наш урок із гімнастики, яка допоможе підготувати наші органи до роботи протягом уроку.
1. Вправи для очей.
• швидко розплющили і заплющили очі;
• колові оберти очима;
• подивіться вдалину;
• допоможемо пір'їнці підлетіти;
• оближемо смачне варення;
• дістанемо язичком до носа і підборіддя;
• усміхніться відкритим і закритим ротом.
2. Артикуляційні вправи.
• Як співає соловей? (Фіть-фіть-фіть)
• Як гуде жук? (Жу-жу-жу)
• Як шумить вітер? (Ш-ш-ш)
• Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз)
3. Розчитування за складовою таблицею.
4. Заучування скоромовки.
Ти, малий, скажи малому, Хай малий малому скаже, Хай малий теля прив'яже.
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми продовжуємо ознайомлюватися з багатогранністю української мови.
III. Опрацювання оповідання А. М'ястківського «Неня»
Діти читають заголовок, намагаються передбачити, про що йтиметься в оповіданні. Пояснюють, як вони розуміють це слово.
1. Читання оповідання вчителем.
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Що нового ви дізналися з оповідання?
2. Словникова робота.
Збирається неня
допитується матуся
усміхається матінка
дивується українська
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
— Що спільного в словах першого стовпчика? (Закінчуються на -ться, означають дію.)
— Яке слово зайве у другому стовпчику? (Українська — ознака.)
— Яке слово можна додати? (Мама, мамочка...)
3. Читання оповідання учнями (мовчки).
4. Інтонування речень.
— Відшукайте речення, які читаються з інтонацією здивування.
— А тепер — із захопленням!
5. Читання оповідання за особами.
6. Аналіз змісту оповідання.
— Де були дідусь Демид із Дмитриком?
— Кому дідусь попросив розповісти про прогулянку?
— Чому здивувався Дмитрик?
— Що для нього виявилося справжнім відкриттям?
— Як дідусь говорить про українську мову? Про що це свідчить?
— А чи вмієте ви користуватися багатством рідної мови?
— Доберіть до слова мама слова, які найкраще її характеризують.
— Мама (яка?) добра...
Гра «Розвідники» Робота в групах.
— Скільки разів у тексті зустрічаються слова:
I група — неня;
II група — мама?
Фізкультхвилинка
IV. Опрацювання вірша Д. Білоуса «Звертання»
1. Гра «Знайдіть слово».
ту — у + авн — в — н + тс — с + о (Тато)
бн — н + ащ — щ + блт — л — т + у + сят — т (Бабуся)
— Назвіть ще своїх рідних.
— Як ви до них звертаєтеся?
2. Читання вірша вчителем.
— Як звати головного героя вірша?
— Як ставиться до його мови автор? Чому?
— А вам сподобалася мова Федька?
— Чи слід брати з нього приклад?
3. Словникова робота. Сокровенне — своє, особисте. Кумекать — розуміти. Творить — створює, робить.
4. Читання вірша учнями «ланцюжком».
5. Робота над аналізом змісту вірша.
— Які ніжні слова називає автору вірші?
— Доповніть цей ряд своїми словами.
— Які звертання творить Федько?
— Чиї звуки це вам нагадує? (Бе! Ме! Ба! Ма! Та!)
— На кого можуть перетворитися люди, якщо будуть так говорити?
— Знайдіть і прочитайте речення зі звертаннями.
— Прочитайте окличні речення, питальні.
V. Опрацювання вірша О. Олеся «Є слова, що білі-білі...»
1. Читання оповідання учителем.
2. Словникова робота.
— Як ви розумієте слово ніжносяйні?
— Чи згодні ви, що слова мають колір?
— Якого кольору слова мама, бабуся?
— Які слова жовтого кольору? Зеленого? Помаранчевого? А які смачні? Гіркі?
— Якого кольору слова війна, злість?
— Якого кольору слова слід використовувати, щоб бути щасливою людиною?
VI. Підсумок уроку
— Що нового дізналися сьогодні на уроці?
— Чого навчилися?
— Доберіть ласкаві слова:
Іра — Ірочка тато
Оксана бабуся
Лена дідусь
VIII. Домашнє завдання
Підготувати виразне читання вірша.
Немає коментарів:
Дописати коментар