Літературне читання 2 клас
Тема. В'язка народних прислів'їв
Мета: дати уявлення про суттєві ознаки прислів'їв; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; вчити виділяти у прислів'ях головне; довести на матеріалі прислів'їв красу, багатство, влучність мови; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
I. Мовна зарядка
1. Скоромовка.
Ніс Гриць пиріг через поріг, став на горіх, упав на поріг.
2. Гра «Блискавка».
Казка каска казка казка
Дубочки дубочки зубочки зубочки
Мишка мишка мишка миска
3. Гра «Доповни речення».
Учитель називає речення. Діти доповнюють його, додаючи по одному слову.
Жовтіють дерева. Восени жовтіють дерева. Восени жовтіють дерева у лісах. Восени жовтіють дерева у лісах і парках.
4. Роз'єднайте слова, прочитайте, відгадайте. Невидимийдухскинувзменекапелюх. (Невидимий дух скинув з мене капелюх.) (Вітер)
5. Прочитайте загадку, відгадайте.
не він лі сві а грі
на бі бі є тить не є
На небі він біліє, світить, а не гріє. (Місяць)
II. Перевірка домашнього завдання
Діти загадують одне одному загадки, які вони підготували вдома.
III. Повідомлення теми і мети уроку
Вступне слово вчителя.
— До перлин української мови належать прислів'я. Упродовж віків їх складав народ. Вони виникли у сиву давнину, коли ще не було письма, передавалися з уст в уста. У мудрих і дотепних висловах український народ розкрив різноманітні явища суспільного життя і природи, влучно оцінив людські характери та події. Правда і кривда, добро та зло, мужність і боягузтво, щедрість та скнарість, товариськість і незгода, соціальна нерівність та любов до краю — про все це передано у прислів'ях коротко та образно, адже у них — вікова мудрість, багатостраждальна історія.
IV. Робота над прислів'ями
1. Читання прислів'їв учнями.
— Про що всі ці прислів'я?
2. Робота в групах.
Кожна група отримує прислів'я, пояснює його.
— Знайдіть прислів'я, в яких використано слова, протилежні за змістом.
— Зі скількох речень складено прислів'я?
— Прочитайте прислів'я, в яких є слова, що римуються.
3. Гра «Хто правильно закінчить прислів'я».
• Не знаєш броду,... (не лізь у воду).
• Диму без вогню... (не буває).
• Не той друг, хто медом маже, а той,... (хто правду каже).
• Кожна жаба своє... (болото хвалить).
• З малої іскри... (великий вогонь буває).
Учні закінчують прислів'я, пояснюють їх значення.
4. Гра «Відшукайте пару».
Менше говори,... Узявся за гуж — Важко тому жить,... З добрим дружись,... Або розумно казати,... Хто за все береться,...
...а лихих стережись. ...хто від роботи біжить. ...а більше діла роби. ...не кажи, що не дуж. ...тому нічого не вдається. ...або зовсім мовчати.
Учні називають прислів'я, пояснюють їх значення.
5. Гра «Шифрувальники».
Робота в групах.
Кожна група отримує картку, де зашифроване прислів'я, називає прислів'я, пояснює його значення.
Щоб прочитати зашифроване прислів'я, потрібно у кожному горизонтальному рядку закреслити кожну другу букву.
I група
л у а ш с м т б і р в т к в а д і е т н у ь
п л о с ч к и ж н д а х є, а н
с п о р л с о н в а е к й к х і ю н ц ч ш а п є
(Ластівка день починає, а соловей кінчає.)
II група
с к л р о п в д о д н о з
с ч л н о ї в к а
з к л ї о м ж о и з т а ь к с р я м н о д в к а є
(Слово до слова — зложиться мова.)
III група
х к т р о д
с н в в о п є м ї ч
м ф о ю в т и ь
ц п у з р ї а і є л т і ь у с з я о
т к о і й м
с д а о м у
с ф е х б н е
с ї т а и о д н а к є у т п ь р с б я
(Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.)
IV група
п к т о и у ц а ю п
п о і ф з ц н к а о ю і т в ь
п р о в,
п н і ср'м ю о, а н
л о ю м д е и а н к у — п д о
м н о у в ч і о
(Птицю пізнають по пір'ю, а людину — по мові.)
V. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що нового дізналися?
— Які прислів'я запам'ятали?
VI. Домашнє завдання
Вивчити 2 прислів'я, з якими познайомилися вперше.
Тема. В'язка народних прислів'їв
Мета: дати уявлення про суттєві ознаки прислів'їв; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; вчити виділяти у прислів'ях головне; довести на матеріалі прислів'їв красу, багатство, влучність мови; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
I. Мовна зарядка
1. Скоромовка.
Ніс Гриць пиріг через поріг, став на горіх, упав на поріг.
2. Гра «Блискавка».
Казка каска казка казка
Дубочки дубочки зубочки зубочки
Мишка мишка мишка миска
3. Гра «Доповни речення».
Учитель називає речення. Діти доповнюють його, додаючи по одному слову.
Жовтіють дерева. Восени жовтіють дерева. Восени жовтіють дерева у лісах. Восени жовтіють дерева у лісах і парках.
4. Роз'єднайте слова, прочитайте, відгадайте. Невидимийдухскинувзменекапелюх. (Невидимий дух скинув з мене капелюх.) (Вітер)
5. Прочитайте загадку, відгадайте.
не він лі сві а грі
на бі бі є тить не є
На небі він біліє, світить, а не гріє. (Місяць)
II. Перевірка домашнього завдання
Діти загадують одне одному загадки, які вони підготували вдома.
III. Повідомлення теми і мети уроку
Вступне слово вчителя.
— До перлин української мови належать прислів'я. Упродовж віків їх складав народ. Вони виникли у сиву давнину, коли ще не було письма, передавалися з уст в уста. У мудрих і дотепних висловах український народ розкрив різноманітні явища суспільного життя і природи, влучно оцінив людські характери та події. Правда і кривда, добро та зло, мужність і боягузтво, щедрість та скнарість, товариськість і незгода, соціальна нерівність та любов до краю — про все це передано у прислів'ях коротко та образно, адже у них — вікова мудрість, багатостраждальна історія.
IV. Робота над прислів'ями
1. Читання прислів'їв учнями.
— Про що всі ці прислів'я?
2. Робота в групах.
Кожна група отримує прислів'я, пояснює його.
— Знайдіть прислів'я, в яких використано слова, протилежні за змістом.
— Зі скількох речень складено прислів'я?
— Прочитайте прислів'я, в яких є слова, що римуються.
3. Гра «Хто правильно закінчить прислів'я».
• Не знаєш броду,... (не лізь у воду).
• Диму без вогню... (не буває).
• Не той друг, хто медом маже, а той,... (хто правду каже).
• Кожна жаба своє... (болото хвалить).
• З малої іскри... (великий вогонь буває).
Учні закінчують прислів'я, пояснюють їх значення.
4. Гра «Відшукайте пару».
Менше говори,... Узявся за гуж — Важко тому жить,... З добрим дружись,... Або розумно казати,... Хто за все береться,...
...а лихих стережись. ...хто від роботи біжить. ...а більше діла роби. ...не кажи, що не дуж. ...тому нічого не вдається. ...або зовсім мовчати.
Учні називають прислів'я, пояснюють їх значення.
5. Гра «Шифрувальники».
Робота в групах.
Кожна група отримує картку, де зашифроване прислів'я, називає прислів'я, пояснює його значення.
Щоб прочитати зашифроване прислів'я, потрібно у кожному горизонтальному рядку закреслити кожну другу букву.
I група
л у а ш с м т б і р в т к в а д і е т н у ь
п л о с ч к и ж н д а х є, а н
с п о р л с о н в а е к й к х і ю н ц ч ш а п є
(Ластівка день починає, а соловей кінчає.)
II група
с к л р о п в д о д н о з
с ч л н о ї в к а
з к л ї о м ж о и з т а ь к с р я м н о д в к а є
(Слово до слова — зложиться мова.)
III група
х к т р о д
с н в в о п є м ї ч
м ф о ю в т и ь
ц п у з р ї а і є л т і ь у с з я о
т к о і й м
с д а о м у
с ф е х б н е
с ї т а и о д н а к є у т п ь р с б я
(Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.)
IV група
п к т о и у ц а ю п
п о і ф з ц н к а о ю і т в ь
п р о в,
п н і ср'м ю о, а н
л о ю м д е и а н к у — п д о
м н о у в ч і о
(Птицю пізнають по пір'ю, а людину — по мові.)
V. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що нового дізналися?
— Які прислів'я запам'ятали?
VI. Домашнє завдання
Вивчити 2 прислів'я, з якими познайомилися вперше.
Немає коментарів:
Дописати коментар