неділя, 8 вересня 2013 р.

Літературне читання 2 клас Тема. Мовні цікавинки (В. Плахотников «Під парканом»; І. Січовик «На горі», «Я тягнув.», «Я зробила піну»)

Літературне читання 2 клас

Тема. Мовні цікавинки (В. Плахотников «Під парканом»; І. Січовик «На горі», «Я тягнув.», «Я зробила піну»)

Мета: ознайомити учнів із мовними цікавинками; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; розвивати творчу уяву; виховувати любов до рідної мови.

ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Чистомовка.
Ма-ма-ма, ма-ма-ма! Варю їсти я сама. Мо-мо-мо, мо-мо-мо! Дуже люблю ескімо! Ву-ву-ву, ву-ву-ву! Яблука в саду я рву! Ев-ев-ев, ев-ев-ев! Листя падає з дерев.
Учні промовляють «дощиком» скоромовку.
Морж у морі днями кисне, Море для моржа корисне.
(О. Кононенко)
3. «Шифрувальники». Прочитати слова, виділити зайве.
отат амма ідр
тарб аньенк анроид
грит сятума нядір
ясбауб сьдуід апил
(Тигр) (Дідусь) (Липа)
II. Перевірка домашнього завдання
1. Вставте голосні, прочитайте вірш.
Ще в колисці немовля Слово мама вимовля. Найдорожче в світі слово Так звучить у рідній мові:
М_т_
М_т_нк_
М_т_с_,
М_м_,
М_м_чк_,
М_м_с_! —
Називаю тебе я,
Р_дн_ н_н_чк_ м_!
(В. Гринько)
Як ви звертаєтеся до своїх рідних?
III. Повідомлення теми і мети уроку
Діти, згадаємо, який розділ вивчаємо? («Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово...»)
З якими перлинами рідної мови ознайомилися? (Колискові, вірші)
Наша мова дуже багатогранна. Нею можна висловлюватися проникливо, влучно, дохідливо, делікатно, ніжено.
Мови нашої слова — Наче музика жива, Наче житні зерна чисті В хлібороба на руці, Наче роси росянисті, Наче хвильки по ріці.
(С. Пархоменко)
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з мовними цікавин-ками. Діти, будьте уважними, спостережливими — і вам відкриється багато цікавих сторінок нашої рідної мови.
IV. Опрацювання вірша В. Плахотникова «Під парканом»
1. Читання вірша вчителем.
Чи цікавий вірш?
Він вам сподобався?

2. Читання вірша учнями мовчки.
3. Робота над змістом вірша.

Кого побачили діти під парканом?
Що вирішили збудувати йому діти?
Поясніть значення слів діти, живе, буду в різних значеннях.
Прочитати питальні речення, слова Гриця.
4. Гра «Заєць, вовк».
Учні читають парами вірш (заєць втікає, вовк намагається його наздогнати).
V. Опрацювання віршів І. Січовика
1. Читання віршів учнями мовчки, потім — вголос.
2. Бесіда за змістом прочитаного.

Що росте на горі?
Хто несе квас із гори?
Що тягнув автор на гору?
Поясніть значення слів з мила, змила.
VI. Підсумок уроку
Чи сподобався вам урок?
Гра «Пофантазуйте» Складіть речення зі словами:
сонце — сон це;
ніс     ніс;
три — три; мати — мати.
VII. Домашнє завдання
Дібрати мовні цікавинки.

Немає коментарів:

Дописати коментар