Математика 2 клас
Тема. Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Грошові одиниці — гривня, копійка. Знаходження остачі ( решти) у задачах на покупку товарів.
Мета: формувати в учнів уміння знаходити остачу ( решту) у задачах на покупку товарів; удосконалити обчислювальні навички, вміння розв’язувати прості і складені задачі; розвивати кмітливість, мислення дітей; виховувати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Відгадай число»
1) Якщо відняти від задуманого числа 6, то залишиться 11. Яке число задумали? ( 17)
2) Якщо 19 зменшити на задумане число, то вийде 12. яке число задумали? ( 7)
3) Я задумала число, відняла його від 15 й отримала 9. яке число я задумала? ( 6)
2 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
15 18 20 3 45 37
— Визначте зайве число. Чому число 3 зайве?
— Збільшіть його на 10.
— Яке це число? Розкладіть на розрядні доданки. А як ще можна отримати число 13 за допомогою одноцифрових чисел?
3 Математичний диктант
• Знайти різницю чисел 27 і 15.
• Знайти суму чисел 32 і 45.
• Зменшуване 29, від’ємник 17, знайти різницю.
• Число 32 збільшити на 7.
• Перший доданок 13, другий доданок 25, знайти суму.
• Число 36 зменшити на 6.
• У кошику було 48 яблук, з нього взяли 20 яблук. Скільки яблук залишилося?
• У відрі було 48 помідорів, у нього поклали ще 20 помідорів. Скільки стало помідорів?
• В одній коробці 48 кг цукерок, а в іншій — 21 кг. Скільки всього кілограмів цукерок у двох коробках?
• У Маші 40 іграшок, а в Сашка — на 5 іграшок більше. Скільки іграшок у Сашка?
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Бесіда
— Що необхідно взяти із собою, йдучи до магазину купувати товар? ( Гроші )
— Що таке гроші? (Особливий товар, який можна обміняти на будьякий інший товар.)
— як називають гроші нашої держави? (Гривні, копійки)
2 Пояснення прислів’їв та приказок
• За добре слово не платять грошей, а скажеш — всім приємно.
• Зароблена копійка краща за крадений карбованець.
• Розум за гроші не купиш.
Фізкультхвилинка
3 Розповідь про історію виникнення грошей
— Дуже давно у наших предків виникла необхідність обмінюватися товарами. Так виникли перші гроші, їх називали товарними грошима. Це була сіль, вівці, корови, бики, риба.
Але як з корови зробити здачу? І що робити, коли вона помре?
З такими грошима не підеш на ярмарок, вони не помістяться в гаманець.
А ми спробуємо повернутися у ті часи і розв’язати задачу.
Селянин міняв зайців на курей. За 2 зайців отримував 3 курки. Скільки зайців йому потрібно спіймати, щоб отримати 9 курей?
2 + 2 + 2 = 6 (зайців)
— Чим більше люди виробляли товарів, тим складніше ставало їх міняти.
І тоді люди придумали гроші, спочатку це були злитки ( бруски, пластинки), а потім монети круглої форми з міді, бронзи, золота, срібла.
Але металеві гроші були важкими, тому на зміну їм прийшли паперові.
— А яка грошова одиниця використовується в Україні?
— Гривня — шия, загривок, шийна прикраса, намисто. Пізніше гривнею називали злитки срібла у вигляді брусків. у 1992 році в Україні, молодій незалежній державі, ввели в обіг гривні. Протягом майже 20 років, що минули, гривні змінювали свій вигляд, адже гроші мають здатність зношуватися, ними так часто користуються. але номінали банкнот не змінювали.
4 Робота в групах
У кожної групи — конверт з грошима ( іграшкові копії гривні ).
— У вас є купюри вартістю 1; 2; 5, 10 гривень.
Завдання:
1) Уявіть, що у продавця немає здачі. Для здійснення покупки вам необхідно... ( 16; 17; 18; 19 ) гривень. Якими купюрами ви можете розрахуватися?
2) Я купуватиму у вас товари. У мене є купюри лише по 20 гривень. Яку здачу потрібно дати, якщо я куплю:
1 група: батон за 3 гривні;
2 група: кефір за 7 гривень;
3 група: шоколадку за 8 гривень;
4 група: апельсин за 4 гривні?
3) У касі є купюри: 1 грн, 2 грн, 5 грн, 20 грн, 50 грн. За допомогою якої найменшої кількості купюр можна скласти суму:
а) 58 грн; б) 26 грн; в) 43 грн?
— Щоб купувати, потрібно знати ціну товару і мати потрібну кількість грошей. Кожна людина повинна вміти обчислювати, скільки потрібно заплатити за покупку, скільки отримати здачі. а тепер кожен із вас буде покупцем.
4) У покупця є одна купюра номіналом 20 грн. які купюри на здачу він може одержати від продавця при покупці товару на суму:
а) 16 грн; б) 14 грн; в) 12 грн?
5 Усне розв’язування задач
1. Розв’язування задач за малюнками
— Без чого не купиш цукерок? Не заплатиш за смачний обід? (Без грошей)
— Які монети і купюри є в нашій країні?
— Що більше — 1 гривня чи 1 копійка?
— Скільки копійок в одній гривні?
— Назвіть зображені монети.
— Розгляньте малюнок.
— Скільки монет і скільки копійок у 1-му гаманці?
— Скільки монет і скільки копійок у 2-му гаманці?
— Скільки потрібно взяти монет по 50 к., 10 к., 5 к., 1 к., щоб вийшла 1 гривня?
• 2 по 50 к.;
• 10 по 10 к.;
• 20 по 5 к.;
• 100 по 1 к.
2. Складіть і розв’яжіть задачу
Було — 5 грн і 2 грн
Витратила — 6 грн
Залишилося — ?
За обід у шкільній їдальні вам потрібно заплатити 8 гривень. Ви принесли 10 гривень. Скільки вам повинні дати здачі? ( 2 грн)
— Якими монетами це зроблять?
2 грн, 1 грн і 1 грн; 4 монети по 50 к.;
20 монет по 10 к.; 40 монет по 5 к.
3. Робота за малюнком
— Скільки всього копійок у кожному гаманці?
6 Тестування:
1 варіант
1) 1 грн = к.
а) 1 к.; б) 10 к.; в) 100 к.
2) 5 к. + 3 к. =
а) 3 грн; б) 8 грн; в) 8 к.
3) У Тетянки було 20 копійок, вона витратила 10 копійок. Скільки залишилося?
а) 3 к.; б) 10 к.; в) 25 к.
2 варіант
1) 1 грн = к.
а) 50 к.; б) 100 к.; в) 20 к.
2) 4 грн + 6 грн =
а) 4 грн; б) 10 грн; в) 10 к.
3) У Марійки було 10 копійок. Мама дала їй ще 5 копійок. Скільки грошей стало у дівчинки?
7 Складання і розв’язування задач
1) Кораблик — 9 грн
Лялька — ?, на 4 к. дешевша
Щоб дізнатися про ціну ляльки, потрібно від 9 грн відняти 1 грн і перетворити її на копійки. Учитель пояснює, що 1 грн — це 100 к., тобто 10 десятків копійок (10 монет по 10 копійок). Візьмемо одну монету вартістю 10 к., віднімемо 4 к., буде 6 к. Ще залишилося 9 монет по 10 к., тобто 9 десятків копійок, або 90 копійок і 8 грн. Таким чином, 8 грн + 90 к. + 6 к. = 8 грн 96 к.
2) Літачок — 8 грн
Конячка — ?, на 4 грн дешевша
Змініть питання так, щоб задача розв’язувалася двома діями.
8 Офтальмологічна пауза
V. Підбиття підсумків. рефлексія
— Які грошові одиниці ви знаєте?
— Якими купюрами може дати здачу касир, якщо йому потрібно видати 11 грн, 12 грн, 13 грн, і т. д. до 20 грн?
— Якими двома однаковими купюрами можна розміняти купюру в 10 гривень?
Інформація для вчителя
Нумізматика — наука про монети; допоміжна історична дисципліна, що вивчає монети, історію карбування монет і грошового обігу, замінники монет.
ПЕРШІ ГРОШІ
Гроші виникли стихійно в процесі обміну товарами. Спочатку еквівалентом грошей були певні товари. Стародавні римляни, наприклад, розраховувалися сіллю, ацтеки — какао-бобами, русичі — хутром.
Перші металеві гроші у вигляді кілець з’явилися в Єгипті близько 2500 р. до н. е. а перші монети були викарбувані в VII ст. до н. е. в малоазійській державі Лідії. Великого розвитку монетна справа набула в Давній Греції та римі, де було створено перший у світі монетний двір при храмі Юнони — Монети (звідси і термін «монета» ).
На русі монети власного карбування давньоруських князів з’явилися наприкінці X ст. у той час поряд із давньоруськими монетами в обігу перебували арабські срібні монети диргеми. на думку багатьох істориків, поряд із ними як засіб обміну використовували хутро дикого звіра — куниці, білки, соболя.
Спочатку монети виготовляли лише зі срібла й золота. Це створювало незручності — вони були дорогими і їх було мало. Пізніше їх почали карбувати зі сплавів. але металеві гроші все одно були незручними. Тому люди винайшли паперові гроші. Відомий мандрівник Марко Поло стверджував, що в Китаї ними користувалися ще в XIII ст. в Європі паперові гроші з’явилися в XVII ст. Спочатку це були розписки банкірів про те, що вони прийняли на зберігання певну кількість золота. Згодом великі банки почали випускати паперові гроші, а ще пізніше це право перейшло до держави.
ГРИВНЯ
Гривня — це злиток срібла, що був грошовою і ваговою одиницею в Давній русі в X–XIV ст. різні гривні мали різну вагу і форму. наприклад, київська гривня була шестикутною і важила близько 160 грамів. За одну гривню можна було купити вола. У XIII ст. з’явився зливок, що мав назву карбованець і в XV ст. він витіснив з обігу гривню. Знову гривні з’явилися за часів відродження Української державності в 1918–1920 рр. Тепер гривні — гроші незалежної України.
Підготовка до створення нових українських грошей почалася в квітні 1991 р. Стати автором перших грошей незалежної України, з якими ми щодня «спілкуємося» і нині, судилося українському художнику-графіку, заслуженому художнику України В. І. Лопаті.
Ввели в обіг українські гривні в 1996 р.
Тема. Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Грошові одиниці — гривня, копійка. Знаходження остачі ( решти) у задачах на покупку товарів.
Мета: формувати в учнів уміння знаходити остачу ( решту) у задачах на покупку товарів; удосконалити обчислювальні навички, вміння розв’язувати прості і складені задачі; розвивати кмітливість, мислення дітей; виховувати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Відгадай число»
1) Якщо відняти від задуманого числа 6, то залишиться 11. Яке число задумали? ( 17)
2) Якщо 19 зменшити на задумане число, то вийде 12. яке число задумали? ( 7)
3) Я задумала число, відняла його від 15 й отримала 9. яке число я задумала? ( 6)
2 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
15 18 20 3 45 37
— Визначте зайве число. Чому число 3 зайве?
— Збільшіть його на 10.
— Яке це число? Розкладіть на розрядні доданки. А як ще можна отримати число 13 за допомогою одноцифрових чисел?
3 Математичний диктант
• Знайти різницю чисел 27 і 15.
• Знайти суму чисел 32 і 45.
• Зменшуване 29, від’ємник 17, знайти різницю.
• Число 32 збільшити на 7.
• Перший доданок 13, другий доданок 25, знайти суму.
• Число 36 зменшити на 6.
• У кошику було 48 яблук, з нього взяли 20 яблук. Скільки яблук залишилося?
• У відрі було 48 помідорів, у нього поклали ще 20 помідорів. Скільки стало помідорів?
• В одній коробці 48 кг цукерок, а в іншій — 21 кг. Скільки всього кілограмів цукерок у двох коробках?
• У Маші 40 іграшок, а в Сашка — на 5 іграшок більше. Скільки іграшок у Сашка?
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Бесіда
— Що необхідно взяти із собою, йдучи до магазину купувати товар? ( Гроші )
— Що таке гроші? (Особливий товар, який можна обміняти на будьякий інший товар.)
— як називають гроші нашої держави? (Гривні, копійки)
2 Пояснення прислів’їв та приказок
• За добре слово не платять грошей, а скажеш — всім приємно.
• Зароблена копійка краща за крадений карбованець.
• Розум за гроші не купиш.
Фізкультхвилинка
3 Розповідь про історію виникнення грошей
— Дуже давно у наших предків виникла необхідність обмінюватися товарами. Так виникли перші гроші, їх називали товарними грошима. Це була сіль, вівці, корови, бики, риба.
Але як з корови зробити здачу? І що робити, коли вона помре?
З такими грошима не підеш на ярмарок, вони не помістяться в гаманець.
А ми спробуємо повернутися у ті часи і розв’язати задачу.
Селянин міняв зайців на курей. За 2 зайців отримував 3 курки. Скільки зайців йому потрібно спіймати, щоб отримати 9 курей?
2 + 2 + 2 = 6 (зайців)
— Чим більше люди виробляли товарів, тим складніше ставало їх міняти.
І тоді люди придумали гроші, спочатку це були злитки ( бруски, пластинки), а потім монети круглої форми з міді, бронзи, золота, срібла.
Але металеві гроші були важкими, тому на зміну їм прийшли паперові.
— А яка грошова одиниця використовується в Україні?
— Гривня — шия, загривок, шийна прикраса, намисто. Пізніше гривнею називали злитки срібла у вигляді брусків. у 1992 році в Україні, молодій незалежній державі, ввели в обіг гривні. Протягом майже 20 років, що минули, гривні змінювали свій вигляд, адже гроші мають здатність зношуватися, ними так часто користуються. але номінали банкнот не змінювали.
4 Робота в групах
У кожної групи — конверт з грошима ( іграшкові копії гривні ).
— У вас є купюри вартістю 1; 2; 5, 10 гривень.
Завдання:
1) Уявіть, що у продавця немає здачі. Для здійснення покупки вам необхідно... ( 16; 17; 18; 19 ) гривень. Якими купюрами ви можете розрахуватися?
2) Я купуватиму у вас товари. У мене є купюри лише по 20 гривень. Яку здачу потрібно дати, якщо я куплю:
1 група: батон за 3 гривні;
2 група: кефір за 7 гривень;
3 група: шоколадку за 8 гривень;
4 група: апельсин за 4 гривні?
3) У касі є купюри: 1 грн, 2 грн, 5 грн, 20 грн, 50 грн. За допомогою якої найменшої кількості купюр можна скласти суму:
а) 58 грн; б) 26 грн; в) 43 грн?
— Щоб купувати, потрібно знати ціну товару і мати потрібну кількість грошей. Кожна людина повинна вміти обчислювати, скільки потрібно заплатити за покупку, скільки отримати здачі. а тепер кожен із вас буде покупцем.
4) У покупця є одна купюра номіналом 20 грн. які купюри на здачу він може одержати від продавця при покупці товару на суму:
а) 16 грн; б) 14 грн; в) 12 грн?
5 Усне розв’язування задач
1. Розв’язування задач за малюнками
— Без чого не купиш цукерок? Не заплатиш за смачний обід? (Без грошей)
— Які монети і купюри є в нашій країні?
— Що більше — 1 гривня чи 1 копійка?
— Скільки копійок в одній гривні?
— Назвіть зображені монети.
— Розгляньте малюнок.
— Скільки монет і скільки копійок у 1-му гаманці?
— Скільки монет і скільки копійок у 2-му гаманці?
— Скільки потрібно взяти монет по 50 к., 10 к., 5 к., 1 к., щоб вийшла 1 гривня?
• 2 по 50 к.;
• 10 по 10 к.;
• 20 по 5 к.;
• 100 по 1 к.
2. Складіть і розв’яжіть задачу
Було — 5 грн і 2 грн
Витратила — 6 грн
Залишилося — ?
За обід у шкільній їдальні вам потрібно заплатити 8 гривень. Ви принесли 10 гривень. Скільки вам повинні дати здачі? ( 2 грн)
— Якими монетами це зроблять?
2 грн, 1 грн і 1 грн; 4 монети по 50 к.;
20 монет по 10 к.; 40 монет по 5 к.
3. Робота за малюнком
— Скільки всього копійок у кожному гаманці?
6 Тестування:
1 варіант
1) 1 грн = к.
а) 1 к.; б) 10 к.; в) 100 к.
2) 5 к. + 3 к. =
а) 3 грн; б) 8 грн; в) 8 к.
3) У Тетянки було 20 копійок, вона витратила 10 копійок. Скільки залишилося?
а) 3 к.; б) 10 к.; в) 25 к.
2 варіант
1) 1 грн = к.
а) 50 к.; б) 100 к.; в) 20 к.
2) 4 грн + 6 грн =
а) 4 грн; б) 10 грн; в) 10 к.
3) У Марійки було 10 копійок. Мама дала їй ще 5 копійок. Скільки грошей стало у дівчинки?
7 Складання і розв’язування задач
1) Кораблик — 9 грн
Лялька — ?, на 4 к. дешевша
Щоб дізнатися про ціну ляльки, потрібно від 9 грн відняти 1 грн і перетворити її на копійки. Учитель пояснює, що 1 грн — це 100 к., тобто 10 десятків копійок (10 монет по 10 копійок). Візьмемо одну монету вартістю 10 к., віднімемо 4 к., буде 6 к. Ще залишилося 9 монет по 10 к., тобто 9 десятків копійок, або 90 копійок і 8 грн. Таким чином, 8 грн + 90 к. + 6 к. = 8 грн 96 к.
2) Літачок — 8 грн
Конячка — ?, на 4 грн дешевша
Змініть питання так, щоб задача розв’язувалася двома діями.
8 Офтальмологічна пауза
V. Підбиття підсумків. рефлексія
— Які грошові одиниці ви знаєте?
— Якими купюрами може дати здачу касир, якщо йому потрібно видати 11 грн, 12 грн, 13 грн, і т. д. до 20 грн?
— Якими двома однаковими купюрами можна розміняти купюру в 10 гривень?
Інформація для вчителя
Нумізматика — наука про монети; допоміжна історична дисципліна, що вивчає монети, історію карбування монет і грошового обігу, замінники монет.
ПЕРШІ ГРОШІ
Гроші виникли стихійно в процесі обміну товарами. Спочатку еквівалентом грошей були певні товари. Стародавні римляни, наприклад, розраховувалися сіллю, ацтеки — какао-бобами, русичі — хутром.
Перші металеві гроші у вигляді кілець з’явилися в Єгипті близько 2500 р. до н. е. а перші монети були викарбувані в VII ст. до н. е. в малоазійській державі Лідії. Великого розвитку монетна справа набула в Давній Греції та римі, де було створено перший у світі монетний двір при храмі Юнони — Монети (звідси і термін «монета» ).
На русі монети власного карбування давньоруських князів з’явилися наприкінці X ст. у той час поряд із давньоруськими монетами в обігу перебували арабські срібні монети диргеми. на думку багатьох істориків, поряд із ними як засіб обміну використовували хутро дикого звіра — куниці, білки, соболя.
Спочатку монети виготовляли лише зі срібла й золота. Це створювало незручності — вони були дорогими і їх було мало. Пізніше їх почали карбувати зі сплавів. але металеві гроші все одно були незручними. Тому люди винайшли паперові гроші. Відомий мандрівник Марко Поло стверджував, що в Китаї ними користувалися ще в XIII ст. в Європі паперові гроші з’явилися в XVII ст. Спочатку це були розписки банкірів про те, що вони прийняли на зберігання певну кількість золота. Згодом великі банки почали випускати паперові гроші, а ще пізніше це право перейшло до держави.
ГРИВНЯ
Гривня — це злиток срібла, що був грошовою і ваговою одиницею в Давній русі в X–XIV ст. різні гривні мали різну вагу і форму. наприклад, київська гривня була шестикутною і важила близько 160 грамів. За одну гривню можна було купити вола. У XIII ст. з’явився зливок, що мав назву карбованець і в XV ст. він витіснив з обігу гривню. Знову гривні з’явилися за часів відродження Української державності в 1918–1920 рр. Тепер гривні — гроші незалежної України.
Підготовка до створення нових українських грошей почалася в квітні 1991 р. Стати автором перших грошей незалежної України, з якими ми щодня «спілкуємося» і нині, судилося українському художнику-графіку, заслуженому художнику України В. І. Лопаті.
Ввели в обіг українські гривні в 1996 р.
Немає коментарів:
Дописати коментар