понеділок, 9 вересня 2013 р.

Літературне читання 2 клас Тема. Стоїть на узліссі ялинка моя — не зрубайте її! (Д. Павличко «Звернення»; С. Жупанин «Буду я природі другом»; Ліна Костенко «Синичка на снігу»; С. Носань «Ялинка»; Олесь «Ялинка»)

Літературне читання 2 клас

Тема. Стоїть на узліссі ялинка моя — не зрубайте її! (Д. Павличко «Звернення»; С. Жупанин «Буду я природі другом»; Ліна Костенко «Синичка на снігу»; С. Носань «Ялинка»; Олесь «Ялинка»)

Мета: пробуджувати любов до рідної природи; розвивати образне мислення; навчати інтонувати вірші за розділовими знаками; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, бережливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Скоромовка.
В будь-якого будяка Будячиха будь-яка.
(О. Орач)
2. Чистомовка.
Ба-ба-ба, ба-ба-ба! Он на березі верба! Бу-бу-бу, бу-бу-бу! Доглядаємо вербу! Бі-бі-бі, бі-бі-бі! Сидить голуб на вербі. Би-би-би, би-би-би! Голуб полетів з верби! Бу-бу-бу, бу-бу-бу! Я люблю свою вербу.
3. Розчитування за складовою таблицею.
4. Прочитайте прислів'я.
Налетіла заметіль — і сніжком присипало прислів'я. Відновіть їх.
ХТО НЕ ЖАЛІЄ ПРИРОДУ, ТОЙ ШКОДШИ САМ СОБІ.
(Хто не жаліє природу, той шкодить сам собі.)
Розплутайте «клубочок», прочитайте прислів'я.




(Природа одному мати, другому — мачуха.)
Як ви розумієте ці прислів'я?
II. Повідомлення теми і мети уроку
Продовжуємо вивчати розділ, в якому говоримо про природу. Будемо вчитися ставитися до природи так, щоб вона не стала нам мачухою.
III. Опрацювання вірша Д. Павличка «Звернення»
1. Читання вірша вчителем.
Із чим поет звертається до нас?
2. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання вірша учнями.
Які речення за метою висловлювання і за інтонацією переважають у вірші? (Спонукальні, окличні)
Що поет закликає не зрубати, не згасити, не спиняти, кого — не убити?
3. Гра «Хвиля».
Ведучий задає «тон» і «темп» гри. Вірш читається так, як хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо.
IV. Опрацювання вірша С. Жупанина
«Буду я природі другом»
1. Самостійне читання вірша учнями.
Що можете сказати про автора вірша? Як він ставиться до природи?
Про які людські якості це свідчить? (Порядність, вихованість, доброта. )

2. Словникова робота. Не столочу — не витопчу.
3. Гра «Сніжинка».
Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.
Як поет оберігатиме природу?
Поясніть вислів «Посію зерна доброти».
4. Гра «Знайдіть риму».
Лугом — трави — іти — пташці —
Фізкультхвилинка
V. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Синички на снігу»
Читання вірша учнями самостійно.
Хто потребує на нашу допомогу взимку?
Чому пташкам важко взимку?
Від чого вони потерпають? (Найбільше від голоду)
В яких рядках сказано про життя синичок під час сурової зими?
В яких — про стійкість цих мужніх пташок?
Фізкультхвилинка
VI. Опрацювання оповідання С. Носаня «Ялинка»
1. Читання оповідання вчителем.
Назвіть дійових осіб оповідання.
Які почуття виникли у вас після того, як ви прослухали оповідання?
2. Словникова робота.
Пишне на подвір'ї
прощання щонайменше
болісно                   постоїть
неодмінно                по-людському
Читання слів «луною» за вчителем.
3. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
Чому сім'я автора перестала купувати ялинку?
Звідки йшли батько з Оленкою?
Кого вони зустріли?
Ким був Карпо Іванович?
Чому був засмучений Карпо Іванович?
Що б він зробив, якби була його воля?
Які слово передають головну думку твору?
Чи згодні ви з думкою лісника? Чому?
4. Гра «Слідопити».
Учитель читає початок речення, учні знаходять все речення і читають його.
Знайдіть і прочитайте питальні речення.
5. Читання за особами.
Чиї слова слід промовляти із жалем, із обуренням, зі смутком? VII. Опрацювання вірша О. Олеся «Ялинка»
1. Читання оповідання учнями.
Гра «Бджілки»
Чи схожий вірш з оповіданням «Ялинка»? Чим схожий?
Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
З яким почуттям слід читати слова зайчика? (Гнів, обурення)
2. Гра «Дощик».
Діти читають хором:
накрапає дощ (тихо);
дощ пускається сильніше (голосніше);
злива (голосно);
дощ слабшає (тихіше);
дощ перестав (читання припиняється).

Як одягнувся хлопчик, вирушаючи до лісу?
За чим він поїхав до лісу?
Хто не віддавав хлопчикові ялинку?

3. Гра «Доберіть риму». Чобітки — саночки. Кожушинку — ялинку. Встиг — плиг.
4. Гра «Читає Незнайко».
Вчитель читає вірш, змінюючи слова, учні повинні помітити помилку та виправити її.
5. Гра «Мікрофон».
Продовжте вірш.
Чи схожий цей вірш на казку? Чим?
VII. Підсумок уроку
Який висновок можна зробити із сьогоднішнього уроку?
Яку ялинку краще ставити на Новий рік?
VIII. Домашнє завдання
Читати, відповідати на запитання.

Немає коментарів:

Дописати коментар