Літературне читання 2 клас
Тема. Дороге яєчко на Великдень (за О. Менем «Крашанки і писанки»; «Ген, Великдень!» (з народного); К. Перелісна «Писанка»)
Мета: розширювати знання учнів про давні звичаї українського народу, про традиції святкування Великодня; удосконалювати навички виразного, швидкого читання; розвивати уміння виділяти у тексті головне; виховувати повагу до культурних цінностей минулих поколінь, любов до рідної землі.
ХІД УРОКУ
1. Мовна розминка
Ма-ма-ма — прийшла весела зима. Ло-ло-ло — снігу білого намело. Ель-ель-ель — ніс щипає морозець. Или-или-или — щедрувати ми ходили.
2. Розчитування за складовою таблицею.
3. Прочитайте прислів'я.
Хтолюдейпитаєтойірозуммає. (Хто людей питає, той і розум має.)
4. Скоромовка.
Мурлика муркоче — Морозива хоче. Мурлико руденький, — Замерзнеш, дурненький.
5. Гра «Блискавка».
Зірка з,
Клітка к
Сніжок с
сірка
клітка
сніжок
зірка
клітка
стіжок.
II. Повідомлення теми і мети уроку
1. Розповідь учителя.
— Після Різдва найбільшим християнським святом є Великдень.
— Як ще називається це свято? (Великдень, Паска)
«Паска» — слово єврейське і означає «визволення», «рятунок».Свято це відзначають у пам'ять воскресіння розп'ятого на хресті Ісуса Христа.
У пасхальну суботу пізно ввечері народ збирався біля церкви. Існувало повір'я: хто засинав у цю святкову ніч, той просив своє щастя.
До церкви йшли не з пустили руками. У кожного був кошик, в який складали «дари Божі».
— Що ж було обов'язково в кошику?
Неможливо уявити Великдень без пасхального хліба, який в Україні називають паскою або бабою.
Символом Паски, початку усього живого і воскресіння Христа, стало яйце. У перед християнському світі сонце уявлялося людям казковим птахом. Вороги світла. Сили зла могли вбити птаха, але завжди він встигав знести яйце, з якого народжувався новий день.
Життя, яке зберігалося в яйці, потрібно було захистити від злих сил, тому тонку шкарлупу покривали фарбами і різноманітними знаками — символами. Пасхальні яйця називали крашанками і писанками.
III. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки»
(за О. Менем)
1. Читання оповідання вчителем.
— До якого свята готують крашанки і писанки? Назвіть приказку.
2. Словникова робота.
Симпатії освячену
прихильності приорювали
великодушно напастей
Читання слів «луною», пояснення їх значень.
— Яке слово складається з двох слів? (Великодушно)
3. Гра «Не перервіть ланцюжок».
Діти одне за одним читають по одному реченню. Учні повинні стежити, щоб ланцюжок не перервався.
4. Робота в групах.
Iгрупа. Що означає подарована крашанка?
II група. Навіщо писанку клали до купелі немовляти і приорювали
в полі?
III група. Що давали писанка новобудові?
5. Гра «Котик і Мишка».
Першою починає читати Мишка.
Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Гра припиняється, коли обидва учні читають одне й те ж.
Фізкультхвилинка
IV. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!»
Читання учнями вірша мовчки.
— Що несе весна?
— З яким настроєм потрібно читати вірш?
— Знайдіть слова, що римуються.
V. Робота над аналізом вірша
— Хто допомагав дівчинці малювати писанку?
— Прочитайте опис писанки.
— Чи зразу вдалося дівчинці розмалювати писанку?
— Коли похвалив її тато?
— Яким рядкам вірша відповідає малюнок?
Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
VI. Підсумок уроку
— Якому святу ми присвятили наш сьогоднішній урок?
— Що таке писанка? Крашанка?
VII. Домашнє завдання
Намалювати писанку.
Тема. Дороге яєчко на Великдень (за О. Менем «Крашанки і писанки»; «Ген, Великдень!» (з народного); К. Перелісна «Писанка»)
Мета: розширювати знання учнів про давні звичаї українського народу, про традиції святкування Великодня; удосконалювати навички виразного, швидкого читання; розвивати уміння виділяти у тексті головне; виховувати повагу до культурних цінностей минулих поколінь, любов до рідної землі.
ХІД УРОКУ
1. Мовна розминка
Ма-ма-ма — прийшла весела зима. Ло-ло-ло — снігу білого намело. Ель-ель-ель — ніс щипає морозець. Или-или-или — щедрувати ми ходили.
2. Розчитування за складовою таблицею.
3. Прочитайте прислів'я.
Хтолюдейпитаєтойірозуммає. (Хто людей питає, той і розум має.)
4. Скоромовка.
Мурлика муркоче — Морозива хоче. Мурлико руденький, — Замерзнеш, дурненький.
5. Гра «Блискавка».
Зірка з,
Клітка к
Сніжок с
сірка
клітка
сніжок
зірка
клітка
стіжок.
II. Повідомлення теми і мети уроку
1. Розповідь учителя.
— Після Різдва найбільшим християнським святом є Великдень.
— Як ще називається це свято? (Великдень, Паска)
«Паска» — слово єврейське і означає «визволення», «рятунок».Свято це відзначають у пам'ять воскресіння розп'ятого на хресті Ісуса Христа.
У пасхальну суботу пізно ввечері народ збирався біля церкви. Існувало повір'я: хто засинав у цю святкову ніч, той просив своє щастя.
До церкви йшли не з пустили руками. У кожного був кошик, в який складали «дари Божі».
— Що ж було обов'язково в кошику?
Неможливо уявити Великдень без пасхального хліба, який в Україні називають паскою або бабою.
Символом Паски, початку усього живого і воскресіння Христа, стало яйце. У перед християнському світі сонце уявлялося людям казковим птахом. Вороги світла. Сили зла могли вбити птаха, але завжди він встигав знести яйце, з якого народжувався новий день.
Життя, яке зберігалося в яйці, потрібно було захистити від злих сил, тому тонку шкарлупу покривали фарбами і різноманітними знаками — символами. Пасхальні яйця називали крашанками і писанками.
III. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки»
(за О. Менем)
1. Читання оповідання вчителем.
— До якого свята готують крашанки і писанки? Назвіть приказку.
2. Словникова робота.
Симпатії освячену
прихильності приорювали
великодушно напастей
Читання слів «луною», пояснення їх значень.
— Яке слово складається з двох слів? (Великодушно)
3. Гра «Не перервіть ланцюжок».
Діти одне за одним читають по одному реченню. Учні повинні стежити, щоб ланцюжок не перервався.
4. Робота в групах.
Iгрупа. Що означає подарована крашанка?
II група. Навіщо писанку клали до купелі немовляти і приорювали
в полі?
III група. Що давали писанка новобудові?
5. Гра «Котик і Мишка».
Першою починає читати Мишка.
Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Гра припиняється, коли обидва учні читають одне й те ж.
Фізкультхвилинка
IV. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!»
Читання учнями вірша мовчки.
— Що несе весна?
— З яким настроєм потрібно читати вірш?
— Знайдіть слова, що римуються.
V. Робота над аналізом вірша
— Хто допомагав дівчинці малювати писанку?
— Прочитайте опис писанки.
— Чи зразу вдалося дівчинці розмалювати писанку?
— Коли похвалив її тато?
— Яким рядкам вірша відповідає малюнок?
Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
VI. Підсумок уроку
— Якому святу ми присвятили наш сьогоднішній урок?
— Що таке писанка? Крашанка?
VII. Домашнє завдання
Намалювати писанку.
Немає коментарів:
Дописати коментар