Літературне читання 2 клас
Тема. Маленька праця краща за велике безділля (Г. Чубач «Я беру своє відерце»; М. Стельмах «Сонце стукає в віконце»; А. Костецький «Проста арифметика»; А. М'ястківський «Казка про яблуню»)
Мета: удосконалювати навички усвідомленого, виразного читання художніх творів; навчати правильно оцінювати вчинки дійових осіб; формувати вміння знаходити за допомогою вибіркового читання уривки тексту, які характеризують дійових осіб; виховувати працелюбність, бажання допомогти природі.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Чистомовка.
Ік-ік-ік — на порозі Новий рік. Ра-ра-ра — рада святу дітвора. Іс-іс-іс — підем дружно всі ми в ліс. Ам-ам-ам — понесем гостинці звірятам: Білочкам, зайчатам.
2. Прочитати скоромовку.
Охт рпо юлзем аєдб, онав муот єатрпоев. (Хто про землю дбає, вона тому повертає.)
— Прочитати прислів'я на одному мовному видиху. Після короткого видиху, паузи і вдиху прочитати прислів'я повністю. Повторити 2—3 рази.
II. Перевірка домашнього завдання
Учні розказують підготовлені прислів'я, пояснюють їх зміст.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Яка пора року за вікном?
— Хто потребує нашої допомоги?
— Як допоможемо взимку птахом?
— На вулиці — мороз і сніг, а на столі у нас — свіжі яблука, картопля, помідори.
— Що потрібно робити, щоб все це потрапило до нашого столу? Як турбуватися про рослини, щоб вони віддячили нам щедрим урожаєм, ми будемо сьогодні дізнаватися з художніх творів.
IV. Опрацювання вірша Г. Чубач «Я беру своє відерце»
1. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Який настрій у вас після причитування вірша?
— В якому темпі читається вірш? (Енергійно, швидко, із радістю) 2. Словникова робота
3. Читання вірша «ланцюжком».
4. Аналіз змісту вірша. Вибіркове питання.
— Чому дівчинка поспішає на город?
— Які овочі чекають дівчинку на городі?
— Чому вони її впізнають?
— Як дівчинка доглядає за овочами?
5. Гра «Відшукайте риму».
Учні відшукують у вірші слова, що римуються.
6. Простежте, що з чим пов'язане.
Біжу мерщій по воду, бо... Не спали, бо... Впізнають, бо...
7. Розвиток мовлення. Гра «Мікрофон».
— Чи доводилося вам доглядати за овочами? Розкажіть.
8. Складання характеристики дівчинки.
V. Робота над віршем М. Стельмаха «Сонце стукає в віконце»
1. Робота над заголовком.
— Прочитайте заголовок. Як можна сказати по-іншому?
2. Читання вірша учнями мовчки.
— Для чого сонце рано будить?
— В якому темпі читається вірш?
3. Гра «Сніжинки».
Читає вірш той учень, на парту якого впала сніжинка.
— Відшукайте спонукальні речення.
— До чого закликає автор?
— Який шлях слід пройти, щоб потрапити в садок?
— Коли саджають дерева в саду?
— Перелічіть, які дерева згадуються у вірші. А які ще дерева ростуть у саду?
4. Робота над прислів'ями.
VI. Опрацювання вірша А. Костецького
«Проста арифметика»
1. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту кожен — у своєму темпі.
— В якому темпі слід читати вірш?
— Чи подобається вам такий результат?
— Які арифметичні дії згадуються у вірші?
— Що отримаємо в результаті?
— Чи читали схожий вірш? Який?
— Чим вони схожі?
2. Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відкриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
VII. Опрацювання «Казки про яблуню» А. М'ястківського
1. Читання казки вчителем.
— Чи сподобалася вам казка?
— На що вона схожа? Як побудовані речення?
2. Словникова робота.
Вільце узлісся
корячок зжовтів
щепа прищепив
шухрати розвеселилось
осоння засміялися
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем. Узлісся — смуга, край лісу.
— Прочитайте пояснення слів першого стовпчика в підручнику.
3. Читання тексту «ланцюжком».
4. Робота над аналізом змісту казки. Вибіркове читання.
— Де росла дичка?
— Хто так називав деревце?
— Як ставилося до цього деревце? Чи знало воно, ким буде?
— Хто впізнав деревце?
— Чому сміялися лопухи?
— Хто помітив деревце?
— Як він про нього сказав? Прочитайте.
— Що вирішив зробити дідусь із деревцем?
— Чи здійснив він свій задум?
— Коли дідусь прийшов за деревцем, як він його доглядав? Прочитайте.
— Що виросло з яблуні-дички? Прочитайте.
— Що можна сказати про дідуся?
— Як віддячила йому яблунька?
— Чи схожа казка на вірші, які читали на уроці? Чим саме?
5. Гра «Відшукайте риму». Відшукування слів, що римуються, в казці.
6. Гра «Земля — небо».
За командою «Земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «Небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «Земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.
7. Гра «Слідопити».
Вчитель читає початок (або кінець) речення, учні повинні відшукати це речення і прочитати.
VIII. Підсумок уроку
Дерево криве,... Гірко поробиш,... Без труда
— Що спільного у творах, які ми сьогодні прочитали? Чого вони нас вчать?
— Прочитайте прислів'я. Яке з них найбільше відповідає творам, які ми прочитали?
і
...солодко з'їсти. ...нема плода. ...таяблука солодкі.
IX. Домашнє завдання
Переказувати казку.
Тема. Маленька праця краща за велике безділля (Г. Чубач «Я беру своє відерце»; М. Стельмах «Сонце стукає в віконце»; А. Костецький «Проста арифметика»; А. М'ястківський «Казка про яблуню»)
Мета: удосконалювати навички усвідомленого, виразного читання художніх творів; навчати правильно оцінювати вчинки дійових осіб; формувати вміння знаходити за допомогою вибіркового читання уривки тексту, які характеризують дійових осіб; виховувати працелюбність, бажання допомогти природі.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Чистомовка.
Ік-ік-ік — на порозі Новий рік. Ра-ра-ра — рада святу дітвора. Іс-іс-іс — підем дружно всі ми в ліс. Ам-ам-ам — понесем гостинці звірятам: Білочкам, зайчатам.
2. Прочитати скоромовку.
Охт рпо юлзем аєдб, онав муот єатрпоев. (Хто про землю дбає, вона тому повертає.)
— Прочитати прислів'я на одному мовному видиху. Після короткого видиху, паузи і вдиху прочитати прислів'я повністю. Повторити 2—3 рази.
II. Перевірка домашнього завдання
Учні розказують підготовлені прислів'я, пояснюють їх зміст.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Яка пора року за вікном?
— Хто потребує нашої допомоги?
— Як допоможемо взимку птахом?
— На вулиці — мороз і сніг, а на столі у нас — свіжі яблука, картопля, помідори.
— Що потрібно робити, щоб все це потрапило до нашого столу? Як турбуватися про рослини, щоб вони віддячили нам щедрим урожаєм, ми будемо сьогодні дізнаватися з художніх творів.
IV. Опрацювання вірша Г. Чубач «Я беру своє відерце»
1. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Який настрій у вас після причитування вірша?
— В якому темпі читається вірш? (Енергійно, швидко, із радістю) 2. Словникова робота
3. Читання вірша «ланцюжком».
4. Аналіз змісту вірша. Вибіркове питання.
— Чому дівчинка поспішає на город?
— Які овочі чекають дівчинку на городі?
— Чому вони її впізнають?
— Як дівчинка доглядає за овочами?
5. Гра «Відшукайте риму».
Учні відшукують у вірші слова, що римуються.
6. Простежте, що з чим пов'язане.
Біжу мерщій по воду, бо... Не спали, бо... Впізнають, бо...
7. Розвиток мовлення. Гра «Мікрофон».
— Чи доводилося вам доглядати за овочами? Розкажіть.
8. Складання характеристики дівчинки.
V. Робота над віршем М. Стельмаха «Сонце стукає в віконце»
1. Робота над заголовком.
— Прочитайте заголовок. Як можна сказати по-іншому?
2. Читання вірша учнями мовчки.
— Для чого сонце рано будить?
— В якому темпі читається вірш?
3. Гра «Сніжинки».
Читає вірш той учень, на парту якого впала сніжинка.
— Відшукайте спонукальні речення.
— До чого закликає автор?
— Який шлях слід пройти, щоб потрапити в садок?
— Коли саджають дерева в саду?
— Перелічіть, які дерева згадуються у вірші. А які ще дерева ростуть у саду?
4. Робота над прислів'ями.
VI. Опрацювання вірша А. Костецького
«Проста арифметика»
1. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту кожен — у своєму темпі.
— В якому темпі слід читати вірш?
— Чи подобається вам такий результат?
— Які арифметичні дії згадуються у вірші?
— Що отримаємо в результаті?
— Чи читали схожий вірш? Який?
— Чим вони схожі?
2. Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відкриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
VII. Опрацювання «Казки про яблуню» А. М'ястківського
1. Читання казки вчителем.
— Чи сподобалася вам казка?
— На що вона схожа? Як побудовані речення?
2. Словникова робота.
Вільце узлісся
корячок зжовтів
щепа прищепив
шухрати розвеселилось
осоння засміялися
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем. Узлісся — смуга, край лісу.
— Прочитайте пояснення слів першого стовпчика в підручнику.
3. Читання тексту «ланцюжком».
4. Робота над аналізом змісту казки. Вибіркове читання.
— Де росла дичка?
— Хто так називав деревце?
— Як ставилося до цього деревце? Чи знало воно, ким буде?
— Хто впізнав деревце?
— Чому сміялися лопухи?
— Хто помітив деревце?
— Як він про нього сказав? Прочитайте.
— Що вирішив зробити дідусь із деревцем?
— Чи здійснив він свій задум?
— Коли дідусь прийшов за деревцем, як він його доглядав? Прочитайте.
— Що виросло з яблуні-дички? Прочитайте.
— Що можна сказати про дідуся?
— Як віддячила йому яблунька?
— Чи схожа казка на вірші, які читали на уроці? Чим саме?
5. Гра «Відшукайте риму». Відшукування слів, що римуються, в казці.
6. Гра «Земля — небо».
За командою «Земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «Небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «Земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.
7. Гра «Слідопити».
Вчитель читає початок (або кінець) речення, учні повинні відшукати це речення і прочитати.
VIII. Підсумок уроку
Дерево криве,... Гірко поробиш,... Без труда
— Що спільного у творах, які ми сьогодні прочитали? Чого вони нас вчать?
— Прочитайте прислів'я. Яке з них найбільше відповідає творам, які ми прочитали?
і
...солодко з'їсти. ...нема плода. ...таяблука солодкі.
IX. Домашнє завдання
Переказувати казку.
Немає коментарів:
Дописати коментар