Літературне читання 2 клас
Тема. «Скільки є в нас, любі друзі, для звертання ніжних слів...» (Дмитро Білоус). (А. М'ястківський «Неня»; Д. Білоус «Звертання»; О. Олесь «Є слова, що білі-білі...»)
Мета: збагачувати словник учнів; виховувати культуру мовлення; удосконалювати уміння читати діалоги.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Перевірка готовності дітей до уроку. Гра «За хвилинку»
2. Привітання.
У день такий чудовий Зустрілися ми знову Бажаємо всім успіхів І гарного здоров'я!
(Е. Печерська)
II. Вправи для розширення оперативного поля читання
Вправа 1. «Читайте — не відпочивайте!»
Дощ, віл, теля, лев, лящ, буря, люди, сад, лід, соня, ріка, мох, ряд, куля, літо, сич, ліс, туфлі, рядок, меч, сік, папір, любов, куб, рік, шабля, лікар, лис, люк, вишня, дятел.
Вправа 2. «Читайте чітко і швидко!»
ЗОЯ І ЗІНА
Зоя
І Зіна
Знайшли
Лозини.
До лозини —
І зроблені
Корзини.
Зоя
І Зіна
Взяли
Корзини,
Взялись
Завзято
Кизил
Збирати.
(Г. Бойко)
III. Перевірка домашнього завдання
1. Перегляд «Етимологічних словників», які діти або вчитель принесли на урок.
Робота в групах
2. Виразне читання оповідання А. Коваль «Слова розповідають».
3. Комбіноване читання (учитель — учні) вірша Л. Компанієць «Ко-
валівна».
— Як же утворилося прізвище дівчинки?
— Чи може хтось розповісти про походження свого прізвища?
4. Хорове читання вірша О. Пчілки «Журавель».
Бесіда за дитячими малюнками.
— Чим відрізняються пташки, яких намалювали хлопчики, від тих, що намалювали дівчатка?
Офтальмотренаж (гімнастика для очей)
IV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Розв'язання проблемного запитання.
— Що таке «звертання»?
— Для чого виникло це слово?
2. Уч и т е л ь. Сьогодні ми спробуємо навчитися правильно зверта-
тися до рідних та знайомих.
V. Опрацювання художніх творів «Читанки»
1. Робота над оповіданням А. М'ястківського «Неня».
1) Робота над структурою тексту.
— Прочитайте заголовок. Кого так називають?
Використання інтерактивної технології
«Так — ні»: дві команди «Так» (неня-мама), «ні» (неня-нянька).
— Чи поділено тексти на абзаци? (Ні)
— Чому? (Діалог)
2) Комбіноване читання тексту (дівчата — хлопці).
3) Словникова робота
— Які слова незрозумілі? (Демид, допитується)
4) Хорове читання із передачею здивування хлопчика.
5) Коротке повідомлення вчителя про А. М'ястківського.
— Андрій Пилипович М'ястківський — дуже цікава людина: перекладач, учитель, фельдшер, розвідник, поет, редактор. Як же може встигнути стільки зробити одна людина? У роки Великої Вітчизняної війни воював у тилу ворога — «ходив за язиком». За бойові заслуги він був нагороджений медаллю «За відвагу».
Після війни Андрій Пилипович працював фельдшером на селі, вчителював. Деякі з його поезій стали улюбленими піснями.
Хвилинка відпочинку «Спіймайте звертання»
У магнітофонному запису звучить вірш Варвари Гринько «Мама» (або вчитель читає цей вірш напам'ять)
МАМА
Ще в колисці немовля
Слово мама вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові.
Мати,
Матінка,
Матуся,
Мама,
Мамочка,
Мамуся! —
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя! (7 звертань)
2. Робота над віршем Д. Білоуса «Звертання».
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Послухайте вірш і скажіть, про які звертання до рідних говорить поет.
2) Обговорення запитання.
3) Знаходження у тексті, читання та тлумачення слів. Сокровенне, творить, душу виверта, замість, оглашає, белькотіння,
імення, хапає, ліньки, кумекать, інакше, мимохіть.
4) Читання вірша мовчки.
5) Бесіда.
— Які розділові знаки зустрічаються у тексті?
— Які ролі вони виконують?
6) Хорове читання відповідно до розділових знаків.
Слухання пісні.
3. Робота над віршем О. Олеся «Є слова, що білі-білі.»
1) Читання вірша мовчки.
2) Бесіда.
— Що ж це за слова такі?
3) Словникова робота.
Ніжносяйні.
VI. Підсумок уроку
1. Вживайте у своїх звертаннях до рідних, знайомих, однокласників тільки добрі, ласкаві слова, щоб і до вас так само зверталися.
2. Робота за рядками.
Використання інтерактивної технології «Мікрофон» Діти називають звернення:
1 ряд — до рідних;
2 ряд — до знайомих;
3 ряд — до однокласників.
VII. Контроль та оцінювання якості читацької
діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання
1. Виразно читати с. 26—28 підручника.
2. Оповідання А. М'ястківського «Неня» читати за особами.
3. Вміти давати характеристику мамі, сину, дідусеві за малюнком (С. 26).
4. Підготувати розповідь про Дмитра Білоуса, використовуючи інформацію довідника «Познайомся з авторами прочитаних творів» (С. 114).
5. Підготуватися до уроку позакласного читання за темою «З чистого джерела народної мудрості».
Тема. «Скільки є в нас, любі друзі, для звертання ніжних слів...» (Дмитро Білоус). (А. М'ястківський «Неня»; Д. Білоус «Звертання»; О. Олесь «Є слова, що білі-білі...»)
Мета: збагачувати словник учнів; виховувати культуру мовлення; удосконалювати уміння читати діалоги.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Перевірка готовності дітей до уроку. Гра «За хвилинку»
2. Привітання.
У день такий чудовий Зустрілися ми знову Бажаємо всім успіхів І гарного здоров'я!
(Е. Печерська)
II. Вправи для розширення оперативного поля читання
Вправа 1. «Читайте — не відпочивайте!»
Дощ, віл, теля, лев, лящ, буря, люди, сад, лід, соня, ріка, мох, ряд, куля, літо, сич, ліс, туфлі, рядок, меч, сік, папір, любов, куб, рік, шабля, лікар, лис, люк, вишня, дятел.
Вправа 2. «Читайте чітко і швидко!»
ЗОЯ І ЗІНА
Зоя
І Зіна
Знайшли
Лозини.
До лозини —
І зроблені
Корзини.
Зоя
І Зіна
Взяли
Корзини,
Взялись
Завзято
Кизил
Збирати.
(Г. Бойко)
III. Перевірка домашнього завдання
1. Перегляд «Етимологічних словників», які діти або вчитель принесли на урок.
Робота в групах
2. Виразне читання оповідання А. Коваль «Слова розповідають».
3. Комбіноване читання (учитель — учні) вірша Л. Компанієць «Ко-
валівна».
— Як же утворилося прізвище дівчинки?
— Чи може хтось розповісти про походження свого прізвища?
4. Хорове читання вірша О. Пчілки «Журавель».
Бесіда за дитячими малюнками.
— Чим відрізняються пташки, яких намалювали хлопчики, від тих, що намалювали дівчатка?
Офтальмотренаж (гімнастика для очей)
IV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Розв'язання проблемного запитання.
— Що таке «звертання»?
— Для чого виникло це слово?
2. Уч и т е л ь. Сьогодні ми спробуємо навчитися правильно зверта-
тися до рідних та знайомих.
V. Опрацювання художніх творів «Читанки»
1. Робота над оповіданням А. М'ястківського «Неня».
1) Робота над структурою тексту.
— Прочитайте заголовок. Кого так називають?
Використання інтерактивної технології
«Так — ні»: дві команди «Так» (неня-мама), «ні» (неня-нянька).
— Чи поділено тексти на абзаци? (Ні)
— Чому? (Діалог)
2) Комбіноване читання тексту (дівчата — хлопці).
3) Словникова робота
— Які слова незрозумілі? (Демид, допитується)
4) Хорове читання із передачею здивування хлопчика.
5) Коротке повідомлення вчителя про А. М'ястківського.
— Андрій Пилипович М'ястківський — дуже цікава людина: перекладач, учитель, фельдшер, розвідник, поет, редактор. Як же може встигнути стільки зробити одна людина? У роки Великої Вітчизняної війни воював у тилу ворога — «ходив за язиком». За бойові заслуги він був нагороджений медаллю «За відвагу».
Після війни Андрій Пилипович працював фельдшером на селі, вчителював. Деякі з його поезій стали улюбленими піснями.
Хвилинка відпочинку «Спіймайте звертання»
У магнітофонному запису звучить вірш Варвари Гринько «Мама» (або вчитель читає цей вірш напам'ять)
МАМА
Ще в колисці немовля
Слово мама вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові.
Мати,
Матінка,
Матуся,
Мама,
Мамочка,
Мамуся! —
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя! (7 звертань)
2. Робота над віршем Д. Білоуса «Звертання».
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Послухайте вірш і скажіть, про які звертання до рідних говорить поет.
2) Обговорення запитання.
3) Знаходження у тексті, читання та тлумачення слів. Сокровенне, творить, душу виверта, замість, оглашає, белькотіння,
імення, хапає, ліньки, кумекать, інакше, мимохіть.
4) Читання вірша мовчки.
5) Бесіда.
— Які розділові знаки зустрічаються у тексті?
— Які ролі вони виконують?
6) Хорове читання відповідно до розділових знаків.
Слухання пісні.
3. Робота над віршем О. Олеся «Є слова, що білі-білі.»
1) Читання вірша мовчки.
2) Бесіда.
— Що ж це за слова такі?
3) Словникова робота.
Ніжносяйні.
VI. Підсумок уроку
1. Вживайте у своїх звертаннях до рідних, знайомих, однокласників тільки добрі, ласкаві слова, щоб і до вас так само зверталися.
2. Робота за рядками.
Використання інтерактивної технології «Мікрофон» Діти називають звернення:
1 ряд — до рідних;
2 ряд — до знайомих;
3 ряд — до однокласників.
VII. Контроль та оцінювання якості читацької
діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання
1. Виразно читати с. 26—28 підручника.
2. Оповідання А. М'ястківського «Неня» читати за особами.
3. Вміти давати характеристику мамі, сину, дідусеві за малюнком (С. 26).
4. Підготувати розповідь про Дмитра Білоуса, використовуючи інформацію довідника «Познайомся з авторами прочитаних творів» (С. 114).
5. Підготуватися до уроку позакласного читання за темою «З чистого джерела народної мудрості».
Немає коментарів:
Дописати коментар