Літературне читання 2 клас
Тема. У світі казки чарівної (українська народна казка «Вовк та козенята»)
Мета: розширити знання учнів про казку як вид усної народної творчості; навчити розпізнавати такі твори серед інших, орієнтуватися в їхніх особливостях; вчити визначати головну думку казки; розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати любов до казок.
Обладнання: малюнки кози і вовка, кросворд, загадки, таблиця «Плутанка».
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до уроку
Учитель
Пролунав дзвінок, Починаємо урок, Працюватимем старанно, Щоб почули у кінці, Що у нашім другім класі Діти просто молодці!
II. Мовна розминка
1. Вправа «Водолаз» (На рахунок 1—5 вдихаємо повітря, затримуємо
дихання і повільно видихаємо).
2. Читання складів на одному диханні. За-зо-зу-зе-зі-зи Лза-лзо-лзу-лзі-лзи Сиза-слзо-слзу-сизе-слзі-слзи
3. Скоромовка.
Вовк-вовцюг вівцю волік, Вова вовку — вила в бік. Як завив же вовк-вовцюг, — Миттю випустив вівцю.
Прочитати тихо і повільно, голосніше та швидше, голосно і швидко.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.
— Як ви її зрозуміли? Поясніть.
Сьогодні ми казку сюди запросили, Щоб бачити казку і слухать гуртом, А казка в дорозі десь загубилась — Давайте її пошукаєм разом.
Діти. Казко! Казко!
VI. Робота над темою уроку
1. Вступна бесіда.
— І що воно таке, ота казка? Жила була вона з прадавніх часів, про які вже стародавні книги не пам'ятають. І тепер вона живе в народі та у творчості письменників. І в кіно та мультфільми потрапила. Адже казка — то диво з див людства! Казку люблять усі, оскільки в ній можна почути таке, чого й на світі не буває, але водночас воно є поруч із нами, адже тут можна і посумувати, і насміятися досхочу. А ще казка змушує замислюватися над тим, як ви живете.
— А чи знаєте ви казки?
2. Розгадування кросворду «Казки».
1 К О Л О Б О К
2 Р У К А В И Ч К А
3 К О З А
Т Е Л Е С И К
5 Л И С И Ч К А
1) Виконавець пісні:
Я по засіку метений, Я з борошна спечений, Я від баби втік, Я від діда втік, То й від тебе втечу!
2) Житло, в якому тимчасово жили Мишка-Шкряботушка, Жаба-Скрекотушка, Зайчик-Побігайчик, Лисичка-Сестричка, Вовчик-Бра-тик та Кабан-Іклан.
3) Якого злого і ротатого звіра довелося вигнати із зайчикової хати Раку-Небораку?
4) Як звали хлопчика з казки, в якій є слова: «Гуси, гуси, гусенята! Візьміть мене на крилята?»
5) Кому належать слова: «Приходь до мене Журавлику, приходь, Лебедику!»?
— Бачу, що ви любите казки. Тож до роботи! 3. Робота над казкою «Вовк та козенята».
1) Читання казки вчителем (або розповідь).
— Чи сподобалася вам казка?
— Хто дійові особи?
2) Словникова робота.
— Поповнимо словничок новими словами.
а) Читання слів у «Читанці».
— Прочитайте слова мовчки. Зміст яких слів не зрозумілий?
— Читаймо слова «ланцюжком».
— Прочитайте слова, в яких наголос на першому складі.
6) Гра «Знайдіть пару».
Повернеться
Відімкніться
відчиниться
прийде
в) Читання казки учнями мовчки.
— Чому коза залишила своїх діток вдома самих?
— Як слід читати казку? (Повільно, не поспішаючи)
г) Читання казки вголос «ланцюжком».
— Яким перед вами постав вовк? Коза? Козенята?
— Про кого можна сказати так:
• добра, любляча, дбайлива;
• злий, підступний;
• слухняний? (Коза, вовк, козенята)
Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири, п'ять! Час прийшов відпочивають. Тож піднімем руки вгору, Ніби глянемо на зорі. А тепер всі руки в боки, Як зайчата — скоки-скоки! Десять, дев'ять, вісім, сім — Час за парти нам усім.
д) Вибіркове читання.
— Прочитайте ще раз мовчки пісеньку Кози і Вовка. Чим вони відрізняються?
— Прочитайте зачин казки. Скільки було козенят?
— Прочитайте кінцівку казки. За що Коза похвалила своїх діток?
— Розгляньте малюнок (С. 37, підручник) до казки, відшукайте у тексті речення до нього.
— Які ще малюнки до казки намалювали б ви? є) Гра «Закінчіть речення».
«Козенята почують матір...»; «Вовк підслухав, як...»; «Чуємо, чуємо, — та...»; «Повернулася Коза додому і...».
ж) Мовно-логічне завдання «Який склад загубився?»
V. Підсумок урок
— Який розділ почали вивчати?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— Хто з героїв казки сподобався, а хто — ні? Чому?
Гра «Впізнайте героїв казки» Відгадування загадок.
Ходить хмуро між дубами, Хижо клацає зубами. Зачаївся він, примовк... Грізний звір цей, звісно... (вовк).
З рогами, а не бик, Доять, а не корова. Кору здирає,
А кошиків не плете. (Коза)
— То чого вчить нас казка «Вовк та козенята?»
— Прочитайте прислів'я, яке заховалося у «Плутанці», поясніть його зміст і скажіть, чи могло б воно бути темою уроку?
VII. Домашнє завдання
1. Читати казку «Вовк та козенята» за особами.
2. Сильним учням: переказувати, придумати іншу кінцівку.
Тема. У світі казки чарівної (українська народна казка «Вовк та козенята»)
Мета: розширити знання учнів про казку як вид усної народної творчості; навчити розпізнавати такі твори серед інших, орієнтуватися в їхніх особливостях; вчити визначати головну думку казки; розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати любов до казок.
Обладнання: малюнки кози і вовка, кросворд, загадки, таблиця «Плутанка».
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до уроку
Учитель
Пролунав дзвінок, Починаємо урок, Працюватимем старанно, Щоб почули у кінці, Що у нашім другім класі Діти просто молодці!
II. Мовна розминка
1. Вправа «Водолаз» (На рахунок 1—5 вдихаємо повітря, затримуємо
дихання і повільно видихаємо).
2. Читання складів на одному диханні. За-зо-зу-зе-зі-зи Лза-лзо-лзу-лзі-лзи Сиза-слзо-слзу-сизе-слзі-слзи
3. Скоромовка.
Вовк-вовцюг вівцю волік, Вова вовку — вила в бік. Як завив же вовк-вовцюг, — Миттю випустив вівцю.
Прочитати тихо і повільно, голосніше та швидше, голосно і швидко.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.
— Як ви її зрозуміли? Поясніть.
Сьогодні ми казку сюди запросили, Щоб бачити казку і слухать гуртом, А казка в дорозі десь загубилась — Давайте її пошукаєм разом.
Діти. Казко! Казко!
VI. Робота над темою уроку
1. Вступна бесіда.
— І що воно таке, ота казка? Жила була вона з прадавніх часів, про які вже стародавні книги не пам'ятають. І тепер вона живе в народі та у творчості письменників. І в кіно та мультфільми потрапила. Адже казка — то диво з див людства! Казку люблять усі, оскільки в ній можна почути таке, чого й на світі не буває, але водночас воно є поруч із нами, адже тут можна і посумувати, і насміятися досхочу. А ще казка змушує замислюватися над тим, як ви живете.
— А чи знаєте ви казки?
2. Розгадування кросворду «Казки».
1 К О Л О Б О К
2 Р У К А В И Ч К А
3 К О З А
Т Е Л Е С И К
5 Л И С И Ч К А
1) Виконавець пісні:
Я по засіку метений, Я з борошна спечений, Я від баби втік, Я від діда втік, То й від тебе втечу!
2) Житло, в якому тимчасово жили Мишка-Шкряботушка, Жаба-Скрекотушка, Зайчик-Побігайчик, Лисичка-Сестричка, Вовчик-Бра-тик та Кабан-Іклан.
3) Якого злого і ротатого звіра довелося вигнати із зайчикової хати Раку-Небораку?
4) Як звали хлопчика з казки, в якій є слова: «Гуси, гуси, гусенята! Візьміть мене на крилята?»
5) Кому належать слова: «Приходь до мене Журавлику, приходь, Лебедику!»?
— Бачу, що ви любите казки. Тож до роботи! 3. Робота над казкою «Вовк та козенята».
1) Читання казки вчителем (або розповідь).
— Чи сподобалася вам казка?
— Хто дійові особи?
2) Словникова робота.
— Поповнимо словничок новими словами.
а) Читання слів у «Читанці».
— Прочитайте слова мовчки. Зміст яких слів не зрозумілий?
— Читаймо слова «ланцюжком».
— Прочитайте слова, в яких наголос на першому складі.
6) Гра «Знайдіть пару».
Повернеться
Відімкніться
відчиниться
прийде
в) Читання казки учнями мовчки.
— Чому коза залишила своїх діток вдома самих?
— Як слід читати казку? (Повільно, не поспішаючи)
г) Читання казки вголос «ланцюжком».
— Яким перед вами постав вовк? Коза? Козенята?
— Про кого можна сказати так:
• добра, любляча, дбайлива;
• злий, підступний;
• слухняний? (Коза, вовк, козенята)
Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири, п'ять! Час прийшов відпочивають. Тож піднімем руки вгору, Ніби глянемо на зорі. А тепер всі руки в боки, Як зайчата — скоки-скоки! Десять, дев'ять, вісім, сім — Час за парти нам усім.
д) Вибіркове читання.
— Прочитайте ще раз мовчки пісеньку Кози і Вовка. Чим вони відрізняються?
— Прочитайте зачин казки. Скільки було козенят?
— Прочитайте кінцівку казки. За що Коза похвалила своїх діток?
— Розгляньте малюнок (С. 37, підручник) до казки, відшукайте у тексті речення до нього.
— Які ще малюнки до казки намалювали б ви? є) Гра «Закінчіть речення».
«Козенята почують матір...»; «Вовк підслухав, як...»; «Чуємо, чуємо, — та...»; «Повернулася Коза додому і...».
ж) Мовно-логічне завдання «Який склад загубився?»
V. Підсумок урок
— Який розділ почали вивчати?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— Хто з героїв казки сподобався, а хто — ні? Чому?
Гра «Впізнайте героїв казки» Відгадування загадок.
Ходить хмуро між дубами, Хижо клацає зубами. Зачаївся він, примовк... Грізний звір цей, звісно... (вовк).
З рогами, а не бик, Доять, а не корова. Кору здирає,
А кошиків не плете. (Коза)
— То чого вчить нас казка «Вовк та козенята?»
— Прочитайте прислів'я, яке заховалося у «Плутанці», поясніть його зміст і скажіть, чи могло б воно бути темою уроку?
VII. Домашнє завдання
1. Читати казку «Вовк та козенята» за особами.
2. Сильним учням: переказувати, придумати іншу кінцівку.
Немає коментарів:
Дописати коментар