Літературне читання 2 клас
Тема. Що зробив — усе твоє, не зробив — пропало (Т. Коломієць «На роботу»; О. Буцень «Помічниці»; Б. Вовк «З кого песик приклад бере»)
Мета: навчати учнів свідомо, правильно, виразно читати вголос і мовчки, давати характеристики дійових осіб; вдосконалювати навички читання за особами; навчати бути правдивими, працелюбними.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Вправи для розвитку артикуляції дихання.
• «Цокання» язиком в ротовій порожнині.
• Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово «ні» з поступовим видихом (тричі).
• «Маятник» — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (10 разів).
2. Чистомовка.
Ан-ан-ан —дме холодний вітрюган. Це-це-це — сипле сніг прямо в лице. Уха-уха-уха — щипа мороз ніс і вуха. Имо-имо-имо — до хати біжімо.
3. Скоромовка.
Качечка кряче — Каченят не баче. Кличе качечка курчат: — Чи не бачили качат?
(Г. Бойко)
4. Прочитай прислів'я. Поясни його зміст.
Гнш Івг Рлас Кдю Осн Пкп Ова Рну Осб Бксв Иилог Шуст СОшюїЛкнО прДяньКтнОтдЗ'кмЇотСнаИ (Гірко поробиш, солодко з'їси.)
— Знайдіть в прислів'ї антоніми.
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Над якою темою ми з вами працюємо? («Рідна домівка, рідна сім'я — тут виростає доля моя»)
— Як батьки піклується про вас?
— Що роблять для того, щоб щасливою була ваша доля?
— Чи потрібно вам докладати до цього зусиль?
III. Опрацювання вірша Т. Коломієць «На роботу»
1. Гра «Пофантазуємо».
— Прочитайте заголовок і розгляньте малюнок.
— Як ви думаєте, про кого буде вірш?
2. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Кого художник зобразив на малюнку?
— З якою інтонацією читається вірш? (Енергійно, весело)
3. Читання вірша учнями «ланцюжком».
4. Робота над аналізом змісту вірша.
— Коли хлопчик вирушає на роботу?
— Як поетеса описує ранок?
— Як був одягнутий хлопчик?
— Як ви розумієте словосполучення «осідлав велосипед»?
— Кого можна осідлати? (Коня)
— Як їде хлопчик на велосипеді?
— Які слова підказують, що їде він швидко?
— Чому поспішає Дбайко?
— В яких словах висловлена головна думка вірша?
— Чому поетеса так назвала хлопчика?
— Від якого слова утворилося ім'я Дбайко?
— В яких словах висловлена головна думка твору?
— Чому поетеса так назвала хлопчика?
— Від якого слова утворилося ім'я Дбайко?
— Доберіть синоніми до слова дбати. (Турбуватися, піклуватися, доглядати, опікуватися)
— Про які риси характеру дітей свідчать імена Помагай, Поспішайко, Знайко, Незнайко, Поливайко? Яке з імен може бути твоїм?
— Яку роботу робите ви? Як допомагаєте батькам? 5. Робота над прислів'ями.
— Прочитайте і поясніть прислів'я.
— Яке з них найбільше відповідає змісту вірша?
IV. Робота над оповіданням О. Буценя «Помічниці»
1. Гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Назвіть головних героїв оповідання.
2. Гра «Блискавка».
Побачила, розвішує, запитала, витирала, почистила, тітка Одарка, Оля, Ліда.
3. Повторне читання оповідання.
Гра «Буксир»
Створюється пара з «сильнішого» учня і «слабшого». «Сильніший» веде у читанні, а «слабший» намагається досягти темпу читання «сильнішого» учня.
4. Хто що робив?
розвішує запитала почистила витирала
побачила
Оля Ліда
тітка Одарка
5. Робота над аналізом змісту оповідання.
— Де гуляла дівчинка?
— Що побачила Оля?
— Як Оля допомагала мамі?
— А як Ліда?
— Кого з дівчаток можна назвати справжньою помічницею?
— Прочитайте питальні речення.
6. Читання оповідання за особами.
7. Гра «Розвідники»
I група
Скільки разів у тексті зустрічається ім'я Оля? (Тричі)
II група
Скільки разів у тексті зустрічається ім'я Ліда? (4 рази)
V. Опрацювання оповідання Б. Вовка
«З кого песик приклад бере»
1. Читання оповідання вчителем.
— Назвіть дійових осіб оповідання.
2. Читання оповідання учнями напівголосно.
Гра «Бджілки»
— На які дві частини можна поділити оповідання?
— Як можна назвати кожну з цих частин?
3. Словникова робота.
Слоїк — високий глиняний посуд, схожий на банку.
1) Доберіть антоніми. Запитала (відповіла). Зарюмсав (засміявся).
2) Доберіть синоніми. Зарюмсав (заплакав).
Насварилася (лаяла, картала, докоряла, дорікала).
4. Гра «Актори».
Прочитати заголовок:
а)здивовано;
б) ніяково;
в) докірливо;
г) з гнівом;
д) роздратовано.
5. Аналіз змісту оповідання.
— Що намагався приховати Олесь?
— З яких слів зрозуміло, що він усвідомлював, що робить погано?
— Чи повірила Олесеві бабуся?
— Чому ви так думаєте?
— Що запитує автор у заголовку?
— Як би ви відповіли на це запитання?
— Чи усвідомив Олесь свою помилку?
6. Читання оповідання за особами.
VI. Підсумок уроку
— Із кого з героїв сьогоднішнього уроку слід брати приклад, щоб не засмучувати своїх рідних?
— Чиї вчинки є негарними?
VII. Домашнє завдання
Читати, переказувати оповідання.
Тема. Що зробив — усе твоє, не зробив — пропало (Т. Коломієць «На роботу»; О. Буцень «Помічниці»; Б. Вовк «З кого песик приклад бере»)
Мета: навчати учнів свідомо, правильно, виразно читати вголос і мовчки, давати характеристики дійових осіб; вдосконалювати навички читання за особами; навчати бути правдивими, працелюбними.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Вправи для розвитку артикуляції дихання.
• «Цокання» язиком в ротовій порожнині.
• Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово «ні» з поступовим видихом (тричі).
• «Маятник» — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (10 разів).
2. Чистомовка.
Ан-ан-ан —дме холодний вітрюган. Це-це-це — сипле сніг прямо в лице. Уха-уха-уха — щипа мороз ніс і вуха. Имо-имо-имо — до хати біжімо.
3. Скоромовка.
Качечка кряче — Каченят не баче. Кличе качечка курчат: — Чи не бачили качат?
(Г. Бойко)
4. Прочитай прислів'я. Поясни його зміст.
Гнш Івг Рлас Кдю Осн Пкп Ова Рну Осб Бксв Иилог Шуст СОшюїЛкнО прДяньКтнОтдЗ'кмЇотСнаИ (Гірко поробиш, солодко з'їси.)
— Знайдіть в прислів'ї антоніми.
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Над якою темою ми з вами працюємо? («Рідна домівка, рідна сім'я — тут виростає доля моя»)
— Як батьки піклується про вас?
— Що роблять для того, щоб щасливою була ваша доля?
— Чи потрібно вам докладати до цього зусиль?
III. Опрацювання вірша Т. Коломієць «На роботу»
1. Гра «Пофантазуємо».
— Прочитайте заголовок і розгляньте малюнок.
— Як ви думаєте, про кого буде вірш?
2. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Кого художник зобразив на малюнку?
— З якою інтонацією читається вірш? (Енергійно, весело)
3. Читання вірша учнями «ланцюжком».
4. Робота над аналізом змісту вірша.
— Коли хлопчик вирушає на роботу?
— Як поетеса описує ранок?
— Як був одягнутий хлопчик?
— Як ви розумієте словосполучення «осідлав велосипед»?
— Кого можна осідлати? (Коня)
— Як їде хлопчик на велосипеді?
— Які слова підказують, що їде він швидко?
— Чому поспішає Дбайко?
— В яких словах висловлена головна думка вірша?
— Чому поетеса так назвала хлопчика?
— Від якого слова утворилося ім'я Дбайко?
— В яких словах висловлена головна думка твору?
— Чому поетеса так назвала хлопчика?
— Від якого слова утворилося ім'я Дбайко?
— Доберіть синоніми до слова дбати. (Турбуватися, піклуватися, доглядати, опікуватися)
— Про які риси характеру дітей свідчать імена Помагай, Поспішайко, Знайко, Незнайко, Поливайко? Яке з імен може бути твоїм?
— Яку роботу робите ви? Як допомагаєте батькам? 5. Робота над прислів'ями.
— Прочитайте і поясніть прислів'я.
— Яке з них найбільше відповідає змісту вірша?
IV. Робота над оповіданням О. Буценя «Помічниці»
1. Гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Назвіть головних героїв оповідання.
2. Гра «Блискавка».
Побачила, розвішує, запитала, витирала, почистила, тітка Одарка, Оля, Ліда.
3. Повторне читання оповідання.
Гра «Буксир»
Створюється пара з «сильнішого» учня і «слабшого». «Сильніший» веде у читанні, а «слабший» намагається досягти темпу читання «сильнішого» учня.
4. Хто що робив?
розвішує запитала почистила витирала
побачила
Оля Ліда
тітка Одарка
5. Робота над аналізом змісту оповідання.
— Де гуляла дівчинка?
— Що побачила Оля?
— Як Оля допомагала мамі?
— А як Ліда?
— Кого з дівчаток можна назвати справжньою помічницею?
— Прочитайте питальні речення.
6. Читання оповідання за особами.
7. Гра «Розвідники»
I група
Скільки разів у тексті зустрічається ім'я Оля? (Тричі)
II група
Скільки разів у тексті зустрічається ім'я Ліда? (4 рази)
V. Опрацювання оповідання Б. Вовка
«З кого песик приклад бере»
1. Читання оповідання вчителем.
— Назвіть дійових осіб оповідання.
2. Читання оповідання учнями напівголосно.
Гра «Бджілки»
— На які дві частини можна поділити оповідання?
— Як можна назвати кожну з цих частин?
3. Словникова робота.
Слоїк — високий глиняний посуд, схожий на банку.
1) Доберіть антоніми. Запитала (відповіла). Зарюмсав (засміявся).
2) Доберіть синоніми. Зарюмсав (заплакав).
Насварилася (лаяла, картала, докоряла, дорікала).
4. Гра «Актори».
Прочитати заголовок:
а)здивовано;
б) ніяково;
в) докірливо;
г) з гнівом;
д) роздратовано.
5. Аналіз змісту оповідання.
— Що намагався приховати Олесь?
— З яких слів зрозуміло, що він усвідомлював, що робить погано?
— Чи повірила Олесеві бабуся?
— Чому ви так думаєте?
— Що запитує автор у заголовку?
— Як би ви відповіли на це запитання?
— Чи усвідомив Олесь свою помилку?
6. Читання оповідання за особами.
VI. Підсумок уроку
— Із кого з героїв сьогоднішнього уроку слід брати приклад, щоб не засмучувати своїх рідних?
— Чиї вчинки є негарними?
VII. Домашнє завдання
Читати, переказувати оповідання.
Немає коментарів:
Опублікувати коментар