Літературне читання 2 клас
Тема. Нема у світі цвіту, цвітнішого над маківочку, нема ж і роду, ріднішого над матіночку (В. Гринько «Сім»; А. Костецький «Все починається з мами»; В. Лучук «Тільки мама»; «Кріп в окропі» (скоромовка); Д. Павличко «Мамина рука»)
Мета: удосконалювати навички читання поетичних товарів; працювати над образними висловами; формувати оціночні судження; розвивати уміння чітко визначати головну думку твору; виховувати почуття любові й пошани до матері.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Потішка.
Вдень в дуплі сидить сова, Навіть дзьоб не висува, А вночі вона полює, Совенят малих годує.
— Мамо, вдень чого сова Навіть дзьоб не висува?
— Дуже кепсько бачить вдень, То сидить, анітелень.
— І чого ота сова Навіть дзьоб не висува?
1) Читання «луною» за вчителем.
2) Гра «Актори». Прочитати здивовано, злякано.
2. Розчитування за складовою таблицею.
на ці ре ді а ло те доб жи
(На сонці добре сидіти, а коло матері добре жити.)
II. Повідомлення теми і мети уроку
Розгадайте ребус.
7 ' я
(Сім'я)
— Сьогодні ми продовжимо опрацьовувати художні твори про сім'ю.
III. Опрацювання лічилки В. Гринько «Сім»
1. Читання лічилки вчителем.
— З яким настроєм читається лічилка? (Весело, бадьоро)
2. Читання лічилки учнями.
Гра «Бджілки»
Напівголосне читання учнями лічилки, кожен — у своєму темпі.
— Від імені кого ведеться лічилка?
— Назвіть всіх членів сім'ї.
— Розгляньте малюнок. Кого немає? Чому?
3. Читання лічилки.
Гра «Дощик»
Діти читають хором:
• накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшеє (тихіше);
• дощ перестав (читання припиняється). Фізкультхвилинка
IV. Робота над віршем А. Костецького
«Все починається з мами»
1. Читання акровірша з плаката.
Ми вічно прагнем вирости, А вона — за нас радіти. Ми — без неї сироти, А для неї завжди діти.
Мама, матінка.
— Продовжте, як ще ми називаємо маму.
— Мама — порадниця і рятівниця, її сердечність, ніжність, душевна теплота — особливі. Таких немає ні в кого. Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна, істинна. Скільки років нам би не було — 10, 20, 30 чи 40, ми для неї залишається дітьми.
2. Читання вірша вчителем.
— Як ви розумієте заголовок?
— З якою інтонацією читається вірш? (Урочисто)
3. Словникова робота.
Здолати — підкорити, приборкати.
Хащі — густі зарості кущів, дерев.
літо гору
моря штурмом
океани перетворити
здолати найдорожче
пустелі починається
Читання слів «буксиром» за вчителем.
4. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями вірша, кожен — у своєму темпі.
— У яких словах передається головна думка твору?
5. Слухання пісні «Росте черешня в мами на городі» (сл. М. Лукіна,
муз. П. Горчинського).
6. Робота над прислів'ям.
Діти читають прислів'ям, розглядають малюнок «Мак цвіте». Гра «Мікрофон»
Учні пояснюють, як вони розуміють прислів'я.
V. Опрацювання вірша В. Лучука «Тільки мама»
1. Читання вірша вчителем.
— Назвіть дійових осіб вірша.
2. Читання вірша учнями самостійно.
Гра «Бджілки»
— Як мама питає, сварить, будить?
— Доберіть синонім до слова лагідно. (Лагідно, ніжно, ласкаво)
— А слова дитини?
3. Читання вірша за особами.
4. Читання скоромовки В. Лучука «Кріп в окріп».
5. Гра «Мікрофон».
Учні по черзі пояснюють, як вони розуміють зміст прислів'їв.
VI. Опрацювання вірша Д. Павличка «Мамина рука»
1. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Із чим порівнюють дотик маминої руки?
— Як ви розумієте виділені слова?
2. Гра «Диктор телебачення».
Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
3. Гра «Відшукайте риму».
VII. Підсумок уроку
— Кому був присвячений сьогоднішній урок?
— Подумайте і продовжте речення: «Я бажаю всім мамам на землі...»
VIII. Домашнє завдання
Підготувати виразне читання віршів.
Тема. Нема у світі цвіту, цвітнішого над маківочку, нема ж і роду, ріднішого над матіночку (В. Гринько «Сім»; А. Костецький «Все починається з мами»; В. Лучук «Тільки мама»; «Кріп в окропі» (скоромовка); Д. Павличко «Мамина рука»)
Мета: удосконалювати навички читання поетичних товарів; працювати над образними висловами; формувати оціночні судження; розвивати уміння чітко визначати головну думку твору; виховувати почуття любові й пошани до матері.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Потішка.
Вдень в дуплі сидить сова, Навіть дзьоб не висува, А вночі вона полює, Совенят малих годує.
— Мамо, вдень чого сова Навіть дзьоб не висува?
— Дуже кепсько бачить вдень, То сидить, анітелень.
— І чого ота сова Навіть дзьоб не висува?
1) Читання «луною» за вчителем.
2) Гра «Актори». Прочитати здивовано, злякано.
2. Розчитування за складовою таблицею.
на ці ре ді а ло те доб жи
(На сонці добре сидіти, а коло матері добре жити.)
II. Повідомлення теми і мети уроку
Розгадайте ребус.
7 ' я
(Сім'я)
— Сьогодні ми продовжимо опрацьовувати художні твори про сім'ю.
III. Опрацювання лічилки В. Гринько «Сім»
1. Читання лічилки вчителем.
— З яким настроєм читається лічилка? (Весело, бадьоро)
2. Читання лічилки учнями.
Гра «Бджілки»
Напівголосне читання учнями лічилки, кожен — у своєму темпі.
— Від імені кого ведеться лічилка?
— Назвіть всіх членів сім'ї.
— Розгляньте малюнок. Кого немає? Чому?
3. Читання лічилки.
Гра «Дощик»
Діти читають хором:
• накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшеє (тихіше);
• дощ перестав (читання припиняється). Фізкультхвилинка
IV. Робота над віршем А. Костецького
«Все починається з мами»
1. Читання акровірша з плаката.
Ми вічно прагнем вирости, А вона — за нас радіти. Ми — без неї сироти, А для неї завжди діти.
Мама, матінка.
— Продовжте, як ще ми називаємо маму.
— Мама — порадниця і рятівниця, її сердечність, ніжність, душевна теплота — особливі. Таких немає ні в кого. Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна, істинна. Скільки років нам би не було — 10, 20, 30 чи 40, ми для неї залишається дітьми.
2. Читання вірша вчителем.
— Як ви розумієте заголовок?
— З якою інтонацією читається вірш? (Урочисто)
3. Словникова робота.
Здолати — підкорити, приборкати.
Хащі — густі зарості кущів, дерев.
літо гору
моря штурмом
океани перетворити
здолати найдорожче
пустелі починається
Читання слів «буксиром» за вчителем.
4. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями вірша, кожен — у своєму темпі.
— У яких словах передається головна думка твору?
5. Слухання пісні «Росте черешня в мами на городі» (сл. М. Лукіна,
муз. П. Горчинського).
6. Робота над прислів'ям.
Діти читають прислів'ям, розглядають малюнок «Мак цвіте». Гра «Мікрофон»
Учні пояснюють, як вони розуміють прислів'я.
V. Опрацювання вірша В. Лучука «Тільки мама»
1. Читання вірша вчителем.
— Назвіть дійових осіб вірша.
2. Читання вірша учнями самостійно.
Гра «Бджілки»
— Як мама питає, сварить, будить?
— Доберіть синонім до слова лагідно. (Лагідно, ніжно, ласкаво)
— А слова дитини?
3. Читання вірша за особами.
4. Читання скоромовки В. Лучука «Кріп в окріп».
5. Гра «Мікрофон».
Учні по черзі пояснюють, як вони розуміють зміст прислів'їв.
VI. Опрацювання вірша Д. Павличка «Мамина рука»
1. Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
— Із чим порівнюють дотик маминої руки?
— Як ви розумієте виділені слова?
2. Гра «Диктор телебачення».
Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
3. Гра «Відшукайте риму».
VII. Підсумок уроку
— Кому був присвячений сьогоднішній урок?
— Подумайте і продовжте речення: «Я бажаю всім мамам на землі...»
VIII. Домашнє завдання
Підготувати виразне читання віршів.
Немає коментарів:
Дописати коментар