Літературне читання 2 клас
Тема. У рідному краї і серце співає... (українські народні дитячі пісеньки «Кукуріку, півнику», «Добрий вечір, зайчику»; дитяча народна гра «Ой, ходить Іванко»)
Мета: розширювати знання дітей про усну народну творчість; формувати вміння виділяти дійових осіб; давати їм характеристику; вчити читати діалог; розвивати образне мислення учнів; виховувати любов до національного надбання, шанобливо ставлення до історії свого краю.
Обладнання: складова таблиця, запис дитячих пісень.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Скоромовка.
Ой був собі коточок, Украв собі клубочок Та й сховався в куточок.
(Пісня — душа народу.)
3. Гра «Складіть словечко»,
Із букв слова колискова скласти слова (колос, слова, соло...).
II. Перевірка домашнього завдання
— Відгадайте загадку.
Шерсть гладенька І м'якенька, Спинка гнеться, Хвостик в'ється, Тільки лапки — Цап-царапки!
— В якій колисковій котик є головним героєм?
— Хто вивчив цю колискову?
Діти розповідають колискові, які вивчили.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Коли ви були маленькі і не вміли говорити, то мами, бабусі забавляли вас дитячими пісеньками. Я впевнена, що ви їх відразу згадаєте, як тільки почуєте.
(Учні слухають запис пісеньки-забавлянки «Сорока-ворона».)
— Пісня — то душа народу, великий його скарб. Пісня супроводжує людину протягом усього життя. Ми з вами познайомимося з деякими дитячими пісеньками.
IV. Опрацювання пісеньки «Кукуріку, півнику»
1. Читання пісеньки вчителем.
— Який настрій після прослуховування пісеньки?
2. Словникова робота.
— Ви прослухали пісеньку. В ній є слова, які вам незнайомі. Пояснення цих слів вміщені після тексту пісеньки під спеціальним знаком. (Учні читають пояснення слів. За потреби вчитель додатково їх пояснює, демонструє малюнки.)
Моя живеш
край йдеш
води йдеш моїй
лободи
хатонька
правдоньку
— Яке слово в першому стовпчику зайве? (Води — відсутній звук [й].)
— Які слова в другому стовпчику римуються?
— Прочитати слова з м'якими приголосними, пестливі слова.
3. Читання пісеньки учнями мовчки.
4. Робота над змістом казки.
— Де живе півник?
— Де його хатка?
— Із чого вона? А що таке лобода?
— Із чого в хатці крокви?
— Чи уявляєте ви собі таку хатку?
— Чи міцною була така хатка?
— Як півник говорить про свою хатку?
— Про яку рису характеру півника це свідчить?
— З якою інтонацією слід читати слова півника?
— Чи схожа ця пісенька на казку? Чому?
Фізкультхвилинка
5. Читання пісеньки (діалог).
V. Опрацювання дитячої пісеньки
«Добрий вечір, зайчику»
1. Читання пісеньки учнями самостійно.
— Чим схожі ці дві пісеньки? Що в них спільного?
— Назвіть дійових осіб пісеньки.
— З якою інтонацією промовляє свої слова лисичка? Яка вона? (Хитра, улеслива)
— Як відповідає їй зайчик?
2. Читання пісеньки в парах, хором.
VI. Опрацювання дитячої народної гри «Ой, ходить Іванко»
1. Розповідь вчителя.
— Діти, чи можете ви уявити своє життя без гри?
— В які ігри любите грати? (Діти називають ігри, вчитель виділяє серед них народні.)
— Зараз ми познайомимося з дитячою народною грою «Ой, ходить Іванко».
2. Ознайомлення зі структурою гри.
1) Вказівка на те, які дійові особи беруть участь у грі.
2) Слова вірша, що промовляють під час гри.
3) Опис проведення і правил гри.
3. Читання за частинами.
— Назвіть дійових осіб гри.
— Прочитайте опис проведення і правила гри.
Заучування хором слів вірша гри. Діти стають у коло і під керівництвом учителя промовлять слова гри.
VII. Підсумок уроку
— Який настрій був у вас сьогодні на уроці?
— Що створило цей настрій?
— Розшифруйте і відгадайте, з якого твору ці рядки?
тр В сп И к В апд ЕнтД жот И
кна СабЕ оп С н Т дч РстИ аш Ч он К плот У
З нен Н онн Е лл В очю О нк Л нпс І
(«Виведи сестричку з неволі». Дитяча народна гра «Ой, ходить Іванко»)
VIII. Домашнє завдання
Намалювати хатинку півника.
Тема. У рідному краї і серце співає... (українські народні дитячі пісеньки «Кукуріку, півнику», «Добрий вечір, зайчику»; дитяча народна гра «Ой, ходить Іванко»)
Мета: розширювати знання дітей про усну народну творчість; формувати вміння виділяти дійових осіб; давати їм характеристику; вчити читати діалог; розвивати образне мислення учнів; виховувати любов до національного надбання, шанобливо ставлення до історії свого краю.
Обладнання: складова таблиця, запис дитячих пісень.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Скоромовка.
Ой був собі коточок, Украв собі клубочок Та й сховався в куточок.
(Пісня — душа народу.)
3. Гра «Складіть словечко»,
Із букв слова колискова скласти слова (колос, слова, соло...).
II. Перевірка домашнього завдання
— Відгадайте загадку.
Шерсть гладенька І м'якенька, Спинка гнеться, Хвостик в'ється, Тільки лапки — Цап-царапки!
— В якій колисковій котик є головним героєм?
— Хто вивчив цю колискову?
Діти розповідають колискові, які вивчили.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Коли ви були маленькі і не вміли говорити, то мами, бабусі забавляли вас дитячими пісеньками. Я впевнена, що ви їх відразу згадаєте, як тільки почуєте.
(Учні слухають запис пісеньки-забавлянки «Сорока-ворона».)
— Пісня — то душа народу, великий його скарб. Пісня супроводжує людину протягом усього життя. Ми з вами познайомимося з деякими дитячими пісеньками.
IV. Опрацювання пісеньки «Кукуріку, півнику»
1. Читання пісеньки вчителем.
— Який настрій після прослуховування пісеньки?
2. Словникова робота.
— Ви прослухали пісеньку. В ній є слова, які вам незнайомі. Пояснення цих слів вміщені після тексту пісеньки під спеціальним знаком. (Учні читають пояснення слів. За потреби вчитель додатково їх пояснює, демонструє малюнки.)
Моя живеш
край йдеш
води йдеш моїй
лободи
хатонька
правдоньку
— Яке слово в першому стовпчику зайве? (Води — відсутній звук [й].)
— Які слова в другому стовпчику римуються?
— Прочитати слова з м'якими приголосними, пестливі слова.
3. Читання пісеньки учнями мовчки.
4. Робота над змістом казки.
— Де живе півник?
— Де його хатка?
— Із чого вона? А що таке лобода?
— Із чого в хатці крокви?
— Чи уявляєте ви собі таку хатку?
— Чи міцною була така хатка?
— Як півник говорить про свою хатку?
— Про яку рису характеру півника це свідчить?
— З якою інтонацією слід читати слова півника?
— Чи схожа ця пісенька на казку? Чому?
Фізкультхвилинка
5. Читання пісеньки (діалог).
V. Опрацювання дитячої пісеньки
«Добрий вечір, зайчику»
1. Читання пісеньки учнями самостійно.
— Чим схожі ці дві пісеньки? Що в них спільного?
— Назвіть дійових осіб пісеньки.
— З якою інтонацією промовляє свої слова лисичка? Яка вона? (Хитра, улеслива)
— Як відповідає їй зайчик?
2. Читання пісеньки в парах, хором.
VI. Опрацювання дитячої народної гри «Ой, ходить Іванко»
1. Розповідь вчителя.
— Діти, чи можете ви уявити своє життя без гри?
— В які ігри любите грати? (Діти називають ігри, вчитель виділяє серед них народні.)
— Зараз ми познайомимося з дитячою народною грою «Ой, ходить Іванко».
2. Ознайомлення зі структурою гри.
1) Вказівка на те, які дійові особи беруть участь у грі.
2) Слова вірша, що промовляють під час гри.
3) Опис проведення і правил гри.
3. Читання за частинами.
— Назвіть дійових осіб гри.
— Прочитайте опис проведення і правила гри.
Заучування хором слів вірша гри. Діти стають у коло і під керівництвом учителя промовлять слова гри.
VII. Підсумок уроку
— Який настрій був у вас сьогодні на уроці?
— Що створило цей настрій?
— Розшифруйте і відгадайте, з якого твору ці рядки?
тр В сп И к В апд ЕнтД жот И
кна СабЕ оп С н Т дч РстИ аш Ч он К плот У
З нен Н онн Е лл В очю О нк Л нпс І
(«Виведи сестричку з неволі». Дитяча народна гра «Ой, ходить Іванко»)
VIII. Домашнє завдання
Намалювати хатинку півника.
Немає коментарів:
Дописати коментар