Літературне читання 2 клас
Тема. Про що розповідають слова? (А. Коваль «Слова розповідають»; Л. Компанієць «Ковалівна»; О. Пчілка «Журавель»)
Мета: розвивати в учнів прагнення вивчати рідну мову, дізнаватися про походження слів; розвивати допитливість; продовжувати роботу над удосконаленням читацьких навичок; вчити аналізувати художній твір.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Читайте чітко, весело!
ОДУД
— Ду-ду-ду,
Чі-чі-чі...
Де ночуєш ти вночі?
— Чі-чі-чі,
Ду-ду-ду.
Я ночую у саду
— Ду-ду-ду,
Чі-чі-чі.
Од садка віддай ключі.
— Чі-чі-чі,
Ду-ду-ду.
Загубив і не знайду
(А. М'ястківський)
2. Гра зі звуками.
Із задертими носами
По снігу помчали
САНИ.
А як зміниш
А на И,
По снігу помчать
СИНИ.
3. Впізнайте вірш.
Ос_нь т_к_ м_л_,
ос_нь
сл_вн_.
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Щодня ми промовляємо безліч добре знайомих слів. І ніколи не за-думуємося, звідки прийшло до нас це слово, як воно виникло. Сьогодні ми з вами поринемо в історію. Допоможе нам у цьому письменниця Алла Коваль.
III. Робота над змістом оповідання А. Коваль
«Слова розповідають»
1. Будьте готові до тесту!
Читання вчителем разом з учнями твору «буксиром».
2. Перевірка первинного сприйняття тесту.
Тест
1) Писати — це:
а) розписувати, розмальовувати фарбами, вкривати візерунками;
б) розписувати, розкреслювати, заштриховувати;
в) вкривати візерунками, креслити, фотографувати.
2) Колись слово писати було близьке до слова:
а) яскравий;
б) ясний;
в) пістрявий — «різнокольоровий».
3) Сьогодні слово писати має ще одне значення:
а) малювати, створювати картину;
б) плавати;
в) креслити.
4) «Неначе писанка село...» — це слова:
а) М. Рильського;
б) Лесі Українки;
в) Т. Шевченка.
5) Писанка — це:
а) яскраво розмальоване куряче яйце;
б) яскраво розмальований глечик;
в) яскраво розмальована картина.
6) Коли кажуть «мов писанка», мають на увазі:
а) яйце;
б) яскраве, красиве;
в) прописи.
3. Перевірка тестування.
IV. Робота над виразністю читання
1. Словникова робота.
Яйця звичай
писати записувати
фарбами занотовувати
розписувати розмальовувати
— Яке слово зайве у першому стовпчику? (Писати — назва дії.)
— У другому стовпчику? (Звичай — (що?) розмальовувати — перша буква р.)
2. Читання тексту учнями «ланцюжком».
— Знайдіть питальні речення.
— Прочитайте третій абзац.
— Поясніть значення слів пістрявий, занотувати.
— Що означає слово писанка? Прочитайте.
— Послухайте вірш і скажіть, до якого свята розписують писанку.
Сонечко сміється у вікно:
— Вже Великдень, — тішиться воно. І пташки щебечуть угорі:
— Пасху ми зустріли на зорі! Он і зайчик — просто чудеса: В лапках сяє писанка — краса.
3. Гра «Хвости».
Вчитель читає початок речення, учні відшукують і зачитують все речення.
4. Гра «Читає Незнайко».
Вчитель читає абзац тексту, замінюючи деякі слова. Учні повинні помітити помилку і виправити її.
Фізкультхвилинка
V. Робота над змістом вірша Л. Компанієць «Ковалівна»
1. Читання вірша учнями мовчки.
— Чи все зрозуміло вам у вірші?
— Спробуйте пояснити, як утворилося прізвище дівчинки.
— Знайдіть у вірші слова-родичі.
Учитель розповідає, що в старі часи прізвища людям части давали за родом діяльності.
— Спробуйте пояснити прізвища: Бондар, Стельмах, Швець, Скляр.
— Як побудований вірш? Між ким відбувається діалог? Читання вірша учнями (діалог).
— Хто може пояснити походження свого прізвища?
VI. Робота над змістом вірша О. Пчілки «Журавель»
1. Читання вірша учнями.
Учні розглядають малюнок птаха, слухають у запису голос журавля.
— Як по-різному називають цього птаха?
— Чому він має різні імена?
— Коли журавлі журяться? Чому?
— Коли журавлям весело? Чому?
— Які типи речення за інтонацією зустрічаються у тексті вірша? За метою висловлювання?
VII. Підсумок уроку
— Чи цікаво було на уроці?
— Що нового дізналися?
— Якщо ви зацікавитеся походженням слів, в цьому вам допоможе етимологічний словник.
Учитель демонструє словник, для прикладу зачитує розповідь про походження будь-якого слова. Намагається зацікавити учнів.
VIII. Домашнє завдання
Розпитати у батьків, звідки походить прізвище.
Тема. Про що розповідають слова? (А. Коваль «Слова розповідають»; Л. Компанієць «Ковалівна»; О. Пчілка «Журавель»)
Мета: розвивати в учнів прагнення вивчати рідну мову, дізнаватися про походження слів; розвивати допитливість; продовжувати роботу над удосконаленням читацьких навичок; вчити аналізувати художній твір.
ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
1. Читайте чітко, весело!
ОДУД
— Ду-ду-ду,
Чі-чі-чі...
Де ночуєш ти вночі?
— Чі-чі-чі,
Ду-ду-ду.
Я ночую у саду
— Ду-ду-ду,
Чі-чі-чі.
Од садка віддай ключі.
— Чі-чі-чі,
Ду-ду-ду.
Загубив і не знайду
(А. М'ястківський)
2. Гра зі звуками.
Із задертими носами
По снігу помчали
САНИ.
А як зміниш
А на И,
По снігу помчать
СИНИ.
3. Впізнайте вірш.
Ос_нь т_к_ м_л_,
ос_нь
сл_вн_.
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Щодня ми промовляємо безліч добре знайомих слів. І ніколи не за-думуємося, звідки прийшло до нас це слово, як воно виникло. Сьогодні ми з вами поринемо в історію. Допоможе нам у цьому письменниця Алла Коваль.
III. Робота над змістом оповідання А. Коваль
«Слова розповідають»
1. Будьте готові до тесту!
Читання вчителем разом з учнями твору «буксиром».
2. Перевірка первинного сприйняття тесту.
Тест
1) Писати — це:
а) розписувати, розмальовувати фарбами, вкривати візерунками;
б) розписувати, розкреслювати, заштриховувати;
в) вкривати візерунками, креслити, фотографувати.
2) Колись слово писати було близьке до слова:
а) яскравий;
б) ясний;
в) пістрявий — «різнокольоровий».
3) Сьогодні слово писати має ще одне значення:
а) малювати, створювати картину;
б) плавати;
в) креслити.
4) «Неначе писанка село...» — це слова:
а) М. Рильського;
б) Лесі Українки;
в) Т. Шевченка.
5) Писанка — це:
а) яскраво розмальоване куряче яйце;
б) яскраво розмальований глечик;
в) яскраво розмальована картина.
6) Коли кажуть «мов писанка», мають на увазі:
а) яйце;
б) яскраве, красиве;
в) прописи.
3. Перевірка тестування.
IV. Робота над виразністю читання
1. Словникова робота.
Яйця звичай
писати записувати
фарбами занотовувати
розписувати розмальовувати
— Яке слово зайве у першому стовпчику? (Писати — назва дії.)
— У другому стовпчику? (Звичай — (що?) розмальовувати — перша буква р.)
2. Читання тексту учнями «ланцюжком».
— Знайдіть питальні речення.
— Прочитайте третій абзац.
— Поясніть значення слів пістрявий, занотувати.
— Що означає слово писанка? Прочитайте.
— Послухайте вірш і скажіть, до якого свята розписують писанку.
Сонечко сміється у вікно:
— Вже Великдень, — тішиться воно. І пташки щебечуть угорі:
— Пасху ми зустріли на зорі! Он і зайчик — просто чудеса: В лапках сяє писанка — краса.
3. Гра «Хвости».
Вчитель читає початок речення, учні відшукують і зачитують все речення.
4. Гра «Читає Незнайко».
Вчитель читає абзац тексту, замінюючи деякі слова. Учні повинні помітити помилку і виправити її.
Фізкультхвилинка
V. Робота над змістом вірша Л. Компанієць «Ковалівна»
1. Читання вірша учнями мовчки.
— Чи все зрозуміло вам у вірші?
— Спробуйте пояснити, як утворилося прізвище дівчинки.
— Знайдіть у вірші слова-родичі.
Учитель розповідає, що в старі часи прізвища людям части давали за родом діяльності.
— Спробуйте пояснити прізвища: Бондар, Стельмах, Швець, Скляр.
— Як побудований вірш? Між ким відбувається діалог? Читання вірша учнями (діалог).
— Хто може пояснити походження свого прізвища?
VI. Робота над змістом вірша О. Пчілки «Журавель»
1. Читання вірша учнями.
Учні розглядають малюнок птаха, слухають у запису голос журавля.
— Як по-різному називають цього птаха?
— Чому він має різні імена?
— Коли журавлі журяться? Чому?
— Коли журавлям весело? Чому?
— Які типи речення за інтонацією зустрічаються у тексті вірша? За метою висловлювання?
VII. Підсумок уроку
— Чи цікаво було на уроці?
— Що нового дізналися?
— Якщо ви зацікавитеся походженням слів, в цьому вам допоможе етимологічний словник.
Учитель демонструє словник, для прикладу зачитує розповідь про походження будь-якого слова. Намагається зацікавити учнів.
VIII. Домашнє завдання
Розпитати у батьків, звідки походить прізвище.
Немає коментарів:
Дописати коментар