Математика 2 клас
Тема. Спосіб додавання і віднімання частинами. Порівняння чисел. Вимірювання довжин відрізків у сантиметрах і дециметрах. Розв’язування задач.
Мета: удосконалювати обчислювальні навички в межах 10, вміння розв’язувати задачі і креслити відрізки; формувати вміння додавати числа частинами; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати товариськість і взаєморозуміння через організацію
спільної діяльності.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Стій, друже, зупинись,
Ти на місці не крутись.
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Чарівне колесо»
У ч и т е л ь. Для того щоб завести двигун цього чарівного колеса, треба швидко і правильно розташувати в ньому числа. ( Сума чисел, розташованих на будьякій прямій лінії, дорівнює 9. )
2 Гра « Чий ряд кращий»
1-й ряд — з’єднайте числа так, щоб сума була менше 10, запишіть відповідну рівність;
2-й ряд — з’єднайте числа так, щоб сума була більше 10, запишіть відповідну рівність;
3-й ряд — з’єднайте числа так, щоб сума дорівнювала 10, запишіть відповідну рівність;
менше 10 більше 10 дорівнює 10
9 5 5 7 5 3
4 6 0 1 7 8
5 8 2 2 4 5
2 7 6 9 2 6
У ч и т е л ь. Що означає порівняти два числа? (Порівняти два числа — це означає дізнатися, яке з них більше чи менше.)
— Порівняйте числа 8 і 6. Як можна міркувати? (1й спосіб, заснований на знанні порядку чисел при лічбі: число 8 називається після числа 6, отже число 8 більше 6. 2й спосіб, заснований на знанні складу числа: число 8 — це 6 та ще 2, 6 та 2 більше 6, отже 8 більше 6.)
3 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Намалювати три квадрати, три круги і 3 трикутники. Записати в квадратах числа першого десятка, менші, ніж 4; у кругах — більші, ніж 8; у трикутниках — решту.
4 Математичний диктант
• Сума чисел 2 і 8.
• Сума чисел 5 і 4.
• Різниця чисел 10 і 3.
• Запишіть число, наступне за числом 15.
• До 2 додати 7.
• Різниця чисел 7 і 5.
• На скільки 9 більше 6?
• На скільки 1 менше 9?
Відповіді: 10; 9; 7; 16; 9; 2; 3; 8.
Фізкультхвилинка
Станем струнко! руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобокі.
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова.
Л. Кондрацька
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Вимірювання і креслення відрізків
1. Гра «Покажи відрізки».
Мета: формувати поняття про сторони деяких геометричних фігур як про відрізки.
Опис гри. на лівій і правій сторонах дошки виконані креслення:
У грі беруть участь дві команди, по 12 гравців у кожній. Учитель запрошує до дошки по парі учнів з кожної команди. Пояснює, що один з гравців кожної пари повинен указкою показати відрізки, що утворюють сторони геометричної фігури, а другий — записати порядкові номери цих відрізків поряд з ними. наприклад:
Кожна пара працює з однією геометричною фігурою. Після виконання завдання гравці сідають, а до дошки виходить наступна пара учасників команди. За кожне правильно виконане завдання команда отримує бал. Виграє команда, яка набрала найбільшу кількість балів.
2. Вимірювання довжини смужок паперу.
У дітей на партах — конверти, у яких дві смужки, — жовтого і зеленого кольору.
— Візьміть жовту смужку.
— Дізнайтеся, чому дорівнює довжина жовтої смужки. (7 см)
— Накресліть цей відрізок у зошиті.
— Візьміть смужку зеленого кольору.
— Дізнайтеся, чому дорівнює довжина зеленої смужки. (3 см)
— Накресліть цей відрізок у зошиті.
— Яке завдання дали б сусідові по парті? (На скільки сантиметрів довжина одного відрізка більше (менше) довжини іншого?)
— Виконаємо завдання в зошитах, а один учень — біля дошки.
— Що закріпили? (Уміння вимірювати і креслити відрізки.)
У конвертах — смужки: 1 дм, 1 дм 3 см, 1 дм 6 см, які учні вимірюють, але не креслять.
2 Виконання завдань
1) Василько і Тетянка розв’язували приклад 3 + 7 по-різному.
Тетянка: 3 + 7 = 3 + 3 + 4 = 10
Василько: 3 + 7 = 3 + 2 + 2 + 3 = 10
— Як додав число 7 Василько? А Тетянка? Порівняйте їх відповіді.
Висновок: числа можна додавати частинами.
2) Усне розв’язування задач.
а) Від землі до даху будинку 9 м. Зв’язали дві драбини завдовжки 3 і 4 м. чи можна по них залізти на дах?
б) В одному шматку було 3 дм дроту, а у другому — на 6 дм більше. Скільки дециметрів дроту в другому шматку?
3) Самостійна робота
1 варіант 2 варіант
1 д. 3 од. = 1 д. 4 од. =
1 д. 0 од. = 1 д. 5 од. =
2 д. 0 од. = 1 д. 1 од. =
3 Офтальмологічна пауза
4 Розв’язування логічних завдань
1) Іванко живе у 12-поверховому будинку, на 9 поверсі, якщо рахувати згори. на якому поверсі живе Іванко?
Розв’язання
Можна намалювати будинок, а можна розв’язати задачу і без малюнка, дізнавшись, скільки поверхів будинку знаходиться нижче за Іванка (12 – 9 = 3).
Відповідь: на 4 поверсі.
2) У Василька і Миколки разом 15 марок. Василько подарував 2 з них Миколці. Скільки стало у них разом марок після цього?
Відповідь: це — завдання-жарт. Марок залишилося, скільки було — 15.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Як можна додавати числа?
— Які способи порівняння чисел ви знаєте?
— Порівняйте числа 9 і 7.
Тема. Спосіб додавання і віднімання частинами. Порівняння чисел. Вимірювання довжин відрізків у сантиметрах і дециметрах. Розв’язування задач.
Мета: удосконалювати обчислювальні навички в межах 10, вміння розв’язувати задачі і креслити відрізки; формувати вміння додавати числа частинами; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати товариськість і взаєморозуміння через організацію
спільної діяльності.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Стій, друже, зупинись,
Ти на місці не крутись.
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Чарівне колесо»
У ч и т е л ь. Для того щоб завести двигун цього чарівного колеса, треба швидко і правильно розташувати в ньому числа. ( Сума чисел, розташованих на будьякій прямій лінії, дорівнює 9. )
2 Гра « Чий ряд кращий»
1-й ряд — з’єднайте числа так, щоб сума була менше 10, запишіть відповідну рівність;
2-й ряд — з’єднайте числа так, щоб сума була більше 10, запишіть відповідну рівність;
3-й ряд — з’єднайте числа так, щоб сума дорівнювала 10, запишіть відповідну рівність;
менше 10 більше 10 дорівнює 10
9 5 5 7 5 3
4 6 0 1 7 8
5 8 2 2 4 5
2 7 6 9 2 6
У ч и т е л ь. Що означає порівняти два числа? (Порівняти два числа — це означає дізнатися, яке з них більше чи менше.)
— Порівняйте числа 8 і 6. Як можна міркувати? (1й спосіб, заснований на знанні порядку чисел при лічбі: число 8 називається після числа 6, отже число 8 більше 6. 2й спосіб, заснований на знанні складу числа: число 8 — це 6 та ще 2, 6 та 2 більше 6, отже 8 більше 6.)
3 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Намалювати три квадрати, три круги і 3 трикутники. Записати в квадратах числа першого десятка, менші, ніж 4; у кругах — більші, ніж 8; у трикутниках — решту.
4 Математичний диктант
• Сума чисел 2 і 8.
• Сума чисел 5 і 4.
• Різниця чисел 10 і 3.
• Запишіть число, наступне за числом 15.
• До 2 додати 7.
• Різниця чисел 7 і 5.
• На скільки 9 більше 6?
• На скільки 1 менше 9?
Відповіді: 10; 9; 7; 16; 9; 2; 3; 8.
Фізкультхвилинка
Станем струнко! руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобокі.
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова.
Л. Кондрацька
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Вимірювання і креслення відрізків
1. Гра «Покажи відрізки».
Мета: формувати поняття про сторони деяких геометричних фігур як про відрізки.
Опис гри. на лівій і правій сторонах дошки виконані креслення:
У грі беруть участь дві команди, по 12 гравців у кожній. Учитель запрошує до дошки по парі учнів з кожної команди. Пояснює, що один з гравців кожної пари повинен указкою показати відрізки, що утворюють сторони геометричної фігури, а другий — записати порядкові номери цих відрізків поряд з ними. наприклад:
Кожна пара працює з однією геометричною фігурою. Після виконання завдання гравці сідають, а до дошки виходить наступна пара учасників команди. За кожне правильно виконане завдання команда отримує бал. Виграє команда, яка набрала найбільшу кількість балів.
2. Вимірювання довжини смужок паперу.
У дітей на партах — конверти, у яких дві смужки, — жовтого і зеленого кольору.
— Візьміть жовту смужку.
— Дізнайтеся, чому дорівнює довжина жовтої смужки. (7 см)
— Накресліть цей відрізок у зошиті.
— Візьміть смужку зеленого кольору.
— Дізнайтеся, чому дорівнює довжина зеленої смужки. (3 см)
— Накресліть цей відрізок у зошиті.
— Яке завдання дали б сусідові по парті? (На скільки сантиметрів довжина одного відрізка більше (менше) довжини іншого?)
— Виконаємо завдання в зошитах, а один учень — біля дошки.
— Що закріпили? (Уміння вимірювати і креслити відрізки.)
У конвертах — смужки: 1 дм, 1 дм 3 см, 1 дм 6 см, які учні вимірюють, але не креслять.
2 Виконання завдань
1) Василько і Тетянка розв’язували приклад 3 + 7 по-різному.
Тетянка: 3 + 7 = 3 + 3 + 4 = 10
Василько: 3 + 7 = 3 + 2 + 2 + 3 = 10
— Як додав число 7 Василько? А Тетянка? Порівняйте їх відповіді.
Висновок: числа можна додавати частинами.
2) Усне розв’язування задач.
а) Від землі до даху будинку 9 м. Зв’язали дві драбини завдовжки 3 і 4 м. чи можна по них залізти на дах?
б) В одному шматку було 3 дм дроту, а у другому — на 6 дм більше. Скільки дециметрів дроту в другому шматку?
3) Самостійна робота
1 варіант 2 варіант
1 д. 3 од. = 1 д. 4 од. =
1 д. 0 од. = 1 д. 5 од. =
2 д. 0 од. = 1 д. 1 од. =
3 Офтальмологічна пауза
4 Розв’язування логічних завдань
1) Іванко живе у 12-поверховому будинку, на 9 поверсі, якщо рахувати згори. на якому поверсі живе Іванко?
Розв’язання
Можна намалювати будинок, а можна розв’язати задачу і без малюнка, дізнавшись, скільки поверхів будинку знаходиться нижче за Іванка (12 – 9 = 3).
Відповідь: на 4 поверсі.
2) У Василька і Миколки разом 15 марок. Василько подарував 2 з них Миколці. Скільки стало у них разом марок після цього?
Відповідь: це — завдання-жарт. Марок залишилося, скільки було — 15.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Як можна додавати числа?
— Які способи порівняння чисел ви знаєте?
— Порівняйте числа 9 і 7.
Немає коментарів:
Дописати коментар