Літературне читання 2 клас
Тема. Без верби і калини нема України (Д. Павличко «Де найкраще місце на землі»; В. Скуратівський «Калина»; А. Листопад «Калина»)
Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділяти в творі головну думку; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення; виховувати любов до рідної землі.
ХІД уроку
I. Мовна розминка
1. Скоромовка.
Всім подобається це куце цуценя.
2. Чистомовка.
Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Сидить Оля на печі. Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Напечу я калачів. Чу-чу-чу, чу-чу-чу! Я сама їх напечу. Ча-ча-ча, ча-ча-ча! Далі Олі калача.
3. Розчитування за складовою таблицею.
4. Прочитайте, у кожному стовпчику знайдіть зайве слово. Аревб акліб
дубу цясили
насос аворко
зарееб кжїа
(Сосна — хвойне дерево) (Корова — свійська тварина)
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Над якою темою ми працюємо? («Що таке Батьківщина»)
Гра «Мікрофон»
Учні говорять, що вони уявлять, коли чують слово Батьківщина.
III. Опрацювання вірша Д. Павличка
«Де найкраще місце на землі»
1. Читання вірша учнями (мовчки).
— Назвіть дійових осіб вірша.
2. Читання вірша «луною» за вчителем.
3. Робота над аналізом змісту вірша.
— Про що автор запитував сонце?
— Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
— Прочитайте відповідь сонця. З якою інтонацією слід читати ці слова?
— Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.
4. Читання вірша за особами.
— В яких словах висловлена головна думка вірша?
IV. Опрацювання оповідання В. Скуратівського «Калина»
1. Загадка.
За хатою у садочку, У зеленому віночку Та в червоних намистах Стала пава молода.
— Це — калина.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен — смик,
Та й укине на язик.
— Що знаємо про цю рослину?
2. Читання оповідання вчителем.
— Що нового дізналися про калину?
3. Словникова робота.
Символізує накличете
наруга насамкінець
ганьбою дбайливо
Наруга — знущання, образа когось
Читання слів «буксиром» за вчителем, пояснення значень слів.
4. Читання оповідання учнями «ланцюжком».
— Яке відоме прислів'я згадується в оповіданні?
5. Гра «Сніжинка».
Читає той учень, на парту якого впаде сніжинка.
— Ім'я якого гетьмана письменник згадує в оповіданні? А яку народну пісню? Послухайте її.
(Учні слухають пісню.)
— Що символізує калина в цій пісні?
— Що говорили дітям, щоб вони не ламали калину?
— Коли цвіте калина?
6. Гра «Розвідник».
— Скільки разів у тексті зустрічається слово калина? Фізкультхвилинка
V. Опрацювання вірша А. Листопад «Калина»
1. Читання вірша учнями самостійно.
Гра «Бджілки»
— Прочитайте перше речення вірша.
— Яке воно за інтонацією, за метою висловлювання?
— До чого спонукає нас поетеса?
— Як слід читати окличне речення?
— Як ви розумієте вислови «усміхнулась щиро доля», «посадіть коло серця»?
2. Читання вірша учнями «дощиком».
3. Гра «Мікрофон».
— Чому наш народ оспівує калину?
VI. Підсумок за темою
— Ми закінчили вивчали тему. Нагадайте, як вона називається. («Що таке Батьківщина»)
— Як ви її засвоїли, ми перевіримо, розгадавши кросворд.
1 М А М А
2 Д О Р О Г Е
3 П О Л Я Н А М И
4 Ш К О Л И
5 Д І Д О В У
В І К О Н Ц Я
7 П О С І В А Ю
1. «Батьківщина й тато...»
2. «...яєчко на Великдень».
3. «Древній народ, який оселився над Дніпром, називався.»
4. «Посадіть калину коло.»
5. Чию колиску знайшов батько на горищі?
6. «Щедрівочка щедрувала, до ... припадала...»
7. «Сію, сію,... з Новим роком вас вітаю».
— Все, що я хочу про вас сказати, прочитайте у виділеному рядку. Ви чудово працювали протягом уроку!
VII. Домашнє завдання
Відповіді на запитання до теми.
Тема. Без верби і калини нема України (Д. Павличко «Де найкраще місце на землі»; В. Скуратівський «Калина»; А. Листопад «Калина»)
Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділяти в творі головну думку; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати образне мислення; виховувати любов до рідної землі.
ХІД уроку
I. Мовна розминка
1. Скоромовка.
Всім подобається це куце цуценя.
2. Чистомовка.
Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Сидить Оля на печі. Чі-чі-чі, чі-чі-чі! Напечу я калачів. Чу-чу-чу, чу-чу-чу! Я сама їх напечу. Ча-ча-ча, ча-ча-ча! Далі Олі калача.
3. Розчитування за складовою таблицею.
4. Прочитайте, у кожному стовпчику знайдіть зайве слово. Аревб акліб
дубу цясили
насос аворко
зарееб кжїа
(Сосна — хвойне дерево) (Корова — свійська тварина)
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Над якою темою ми працюємо? («Що таке Батьківщина»)
Гра «Мікрофон»
Учні говорять, що вони уявлять, коли чують слово Батьківщина.
III. Опрацювання вірша Д. Павличка
«Де найкраще місце на землі»
1. Читання вірша учнями (мовчки).
— Назвіть дійових осіб вірша.
2. Читання вірша «луною» за вчителем.
3. Робота над аналізом змісту вірша.
— Про що автор запитував сонце?
— Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
— Прочитайте відповідь сонця. З якою інтонацією слід читати ці слова?
— Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.
4. Читання вірша за особами.
— В яких словах висловлена головна думка вірша?
IV. Опрацювання оповідання В. Скуратівського «Калина»
1. Загадка.
За хатою у садочку, У зеленому віночку Та в червоних намистах Стала пава молода.
— Це — калина.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен — смик,
Та й укине на язик.
— Що знаємо про цю рослину?
2. Читання оповідання вчителем.
— Що нового дізналися про калину?
3. Словникова робота.
Символізує накличете
наруга насамкінець
ганьбою дбайливо
Наруга — знущання, образа когось
Читання слів «буксиром» за вчителем, пояснення значень слів.
4. Читання оповідання учнями «ланцюжком».
— Яке відоме прислів'я згадується в оповіданні?
5. Гра «Сніжинка».
Читає той учень, на парту якого впаде сніжинка.
— Ім'я якого гетьмана письменник згадує в оповіданні? А яку народну пісню? Послухайте її.
(Учні слухають пісню.)
— Що символізує калина в цій пісні?
— Що говорили дітям, щоб вони не ламали калину?
— Коли цвіте калина?
6. Гра «Розвідник».
— Скільки разів у тексті зустрічається слово калина? Фізкультхвилинка
V. Опрацювання вірша А. Листопад «Калина»
1. Читання вірша учнями самостійно.
Гра «Бджілки»
— Прочитайте перше речення вірша.
— Яке воно за інтонацією, за метою висловлювання?
— До чого спонукає нас поетеса?
— Як слід читати окличне речення?
— Як ви розумієте вислови «усміхнулась щиро доля», «посадіть коло серця»?
2. Читання вірша учнями «дощиком».
3. Гра «Мікрофон».
— Чому наш народ оспівує калину?
VI. Підсумок за темою
— Ми закінчили вивчали тему. Нагадайте, як вона називається. («Що таке Батьківщина»)
— Як ви її засвоїли, ми перевіримо, розгадавши кросворд.
1 М А М А
2 Д О Р О Г Е
3 П О Л Я Н А М И
4 Ш К О Л И
5 Д І Д О В У
В І К О Н Ц Я
7 П О С І В А Ю
1. «Батьківщина й тато...»
2. «...яєчко на Великдень».
3. «Древній народ, який оселився над Дніпром, називався.»
4. «Посадіть калину коло.»
5. Чию колиску знайшов батько на горищі?
6. «Щедрівочка щедрувала, до ... припадала...»
7. «Сію, сію,... з Новим роком вас вітаю».
— Все, що я хочу про вас сказати, прочитайте у виділеному рядку. Ви чудово працювали протягом уроку!
VII. Домашнє завдання
Відповіді на запитання до теми.
Немає коментарів:
Дописати коментар