Літературне читання 2 клас
Тема. Як багато може розповісти одне слово (А. Коваль «Слова розповідають»; Л. Компанієць «Ковалівна»; О. Пчілка «Журавель»)
Мета: викликати інтерес до походження слів, що є в українській мові; розвивати мовлення; уміння аналізувати текст; виховувати наполегливість, бажання знати більше про відомі слова.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Перевірка готовності учнів до уроку.
Молодці! На перерві постаралися — До уроку читання приготувалися.
2. Привітання.
II. Вправи, що сприяють формуванню швидкої реакції на слова
Вправа 1. «Відповідайте швидко».
Літній, сонячний, теплий — (що?)... день. Жовті, червоні, осінні — (що?)... дерева, кущі. Чорна, дощова, велика — (що?)... хмара.
Вправа 2. «Змінюйте по черзі».
Я стою я граю я ходжу
ти стоїш ти... ти...
він стоїть він... він...
ми стоїмо ми. ми.
ви стоїте ви. ви.
вони стоять вони. вони.
III. Перевірка домашнього завдання
1. Читання напам'ять вірша І. Франка «Дрімають села».
2. Виразне читання віршів (С. 22—23), бесіда за змістом поезій.
3. Повідомлення учнів про авторів прочитаних творів.
Фізкультхвилинка
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Як народжується людина, народжується і слово. Кожне слово щось означає, несе певну інформацію про кого або щось, розповідає. Сьогодні ми дізнаємося, як можуть розповідати слова.
V. Опрацювання текстів підручника
1. Робота над оповіданням А. Коваль «Слова розповідають».
1) Словникова робота: мають на увазі, яскраво, багатобарвне, звичай.
2) Багаторазове перечитування слів, правильне наголошення: розмальовувати, візерунками, різнокольоровий, пістрявий, занотовувати.
3) Читання оповідання вчителем.
4) Бесіда за змістом тексту.
— Що нового дізналися?
— Із чим порівнює Т. Шевченко село у своїх творах?
— Що таке писанка?
— Поясніть заголовок.
5) Читання «ланцюжком» речення.
2. Робота над віршем Л. Компанієць «Ковалівна».
— Лідія Компанієць, за професією — бібліотекар, почала писати вірші ще з дитинства.
Працювала в редакціях газет. За її сценаріями зняті фільми та мультик «Чому втекло кошеня».
1) Читання вірша хором.
2) Хто такий коваль? Що ви знаєте про цю професію?
3) Читання мовчки.
4) Читання за особами: дівчата — хлопці.
Фізкультхвилинка
3. Робота над віршем О. Пчілки «Журавель».
1) Звернення до довідника «Познайомимося з авторами прочитаних
творів» (С. 119).
Самостійне читання статті про О. Пчілку.
— Що цікавого про письменницю ви дізналися?
— Чи потрібно знати про авторів прочитаних творів? Для чого?
2) Опис журавля за малюнком підручника.
3) Читання хором вірша «Журавель».
4) Проблемне запитання.
— В яку пору року птаха називають журавель, в яку — веселик?. Чому ви так думаєте?
Журавель •< журитися — осінь;
Веселик -< весело — весна.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда.
— Що вразило на уроці?
— Чи сподобалося дізнаватися, як можуть слова розповідати?
2. Коротке повідомлення вчителя про етимологічний словник.
— Кожне слово української мови — своєрідна перлинка, загадка. Відгадати ці загадки, розповісти про походження слів, про те, звідкіля до нашої мови прийшли слова, чому вони так називаються, допоможе оця книжечка. Назва її написана на дошці — етимологічний словник.
3. Робота з 2—3 статтями «Етимологічного словника» (якщо є час).
VII. Контроль і оцінювання якості читацької діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання
1. Читати матеріал підручника (С. 24—25).
2. Подумати, чому прізвище дівчинки Ковалівна, а не Коралівна.
3. За бажанням: дівчата малюють веселика, а хлопці — журавля.
4. Принести на урок «Етимологічні словники» (якщо є вдома у дітей).
Тема. Як багато може розповісти одне слово (А. Коваль «Слова розповідають»; Л. Компанієць «Ковалівна»; О. Пчілка «Журавель»)
Мета: викликати інтерес до походження слів, що є в українській мові; розвивати мовлення; уміння аналізувати текст; виховувати наполегливість, бажання знати більше про відомі слова.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Перевірка готовності учнів до уроку.
Молодці! На перерві постаралися — До уроку читання приготувалися.
2. Привітання.
II. Вправи, що сприяють формуванню швидкої реакції на слова
Вправа 1. «Відповідайте швидко».
Літній, сонячний, теплий — (що?)... день. Жовті, червоні, осінні — (що?)... дерева, кущі. Чорна, дощова, велика — (що?)... хмара.
Вправа 2. «Змінюйте по черзі».
Я стою я граю я ходжу
ти стоїш ти... ти...
він стоїть він... він...
ми стоїмо ми. ми.
ви стоїте ви. ви.
вони стоять вони. вони.
III. Перевірка домашнього завдання
1. Читання напам'ять вірша І. Франка «Дрімають села».
2. Виразне читання віршів (С. 22—23), бесіда за змістом поезій.
3. Повідомлення учнів про авторів прочитаних творів.
Фізкультхвилинка
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Як народжується людина, народжується і слово. Кожне слово щось означає, несе певну інформацію про кого або щось, розповідає. Сьогодні ми дізнаємося, як можуть розповідати слова.
V. Опрацювання текстів підручника
1. Робота над оповіданням А. Коваль «Слова розповідають».
1) Словникова робота: мають на увазі, яскраво, багатобарвне, звичай.
2) Багаторазове перечитування слів, правильне наголошення: розмальовувати, візерунками, різнокольоровий, пістрявий, занотовувати.
3) Читання оповідання вчителем.
4) Бесіда за змістом тексту.
— Що нового дізналися?
— Із чим порівнює Т. Шевченко село у своїх творах?
— Що таке писанка?
— Поясніть заголовок.
5) Читання «ланцюжком» речення.
2. Робота над віршем Л. Компанієць «Ковалівна».
— Лідія Компанієць, за професією — бібліотекар, почала писати вірші ще з дитинства.
Працювала в редакціях газет. За її сценаріями зняті фільми та мультик «Чому втекло кошеня».
1) Читання вірша хором.
2) Хто такий коваль? Що ви знаєте про цю професію?
3) Читання мовчки.
4) Читання за особами: дівчата — хлопці.
Фізкультхвилинка
3. Робота над віршем О. Пчілки «Журавель».
1) Звернення до довідника «Познайомимося з авторами прочитаних
творів» (С. 119).
Самостійне читання статті про О. Пчілку.
— Що цікавого про письменницю ви дізналися?
— Чи потрібно знати про авторів прочитаних творів? Для чого?
2) Опис журавля за малюнком підручника.
3) Читання хором вірша «Журавель».
4) Проблемне запитання.
— В яку пору року птаха називають журавель, в яку — веселик?. Чому ви так думаєте?
Журавель •< журитися — осінь;
Веселик -< весело — весна.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда.
— Що вразило на уроці?
— Чи сподобалося дізнаватися, як можуть слова розповідати?
2. Коротке повідомлення вчителя про етимологічний словник.
— Кожне слово української мови — своєрідна перлинка, загадка. Відгадати ці загадки, розповісти про походження слів, про те, звідкіля до нашої мови прийшли слова, чому вони так називаються, допоможе оця книжечка. Назва її написана на дошці — етимологічний словник.
3. Робота з 2—3 статтями «Етимологічного словника» (якщо є час).
VII. Контроль і оцінювання якості читацької діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання
1. Читати матеріал підручника (С. 24—25).
2. Подумати, чому прізвище дівчинки Ковалівна, а не Коралівна.
3. За бажанням: дівчата малюють веселика, а хлопці — журавля.
4. Принести на урок «Етимологічні словники» (якщо є вдома у дітей).
Немає коментарів:
Дописати коментар