Математика 2 клас
Тема. Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Розв’язування складених задач.
Мета: узагальнювати і систематизувати способи додавання і віднімання чисел у межах 10, у межах 20, у межах 100; вправляти в знаходженні значень виразів, що містять дужки; розвивати вміння розв’язувати задачі; виховувати уважність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Весела лічба»
— Назвіть по порядку всі числа.
2 Усна лічба. Робота з числовим віялом
— Яке сьогодні число? А яке число було вчора? Позавчора? Яке число буде завтра? Післязавтра?
— На кожному поверсі 4 квартири. номер однієї з квартир на першому поверсі 38. які номери квартир можуть бути ще на цьому поверсі (назвати декілька варіантів )? Якщо 38 — це номер останньої квартири на першому поверсі, то на якому поверсі знаходиться квартира номер 45?
— Дівчинка читає книгу на сторінці 70. назвіть номери попередньої і наступної сторінок.
— Покажіть цифрами числа: вісімнадцять, тридцять дев’ять, п’ятдесят шість, сорок два, сімдесят чотири.
3 Складання виразів
— Запишіть усі вирази для суми одноцифрових чисел, що дорівнюють 11, у порядку зростання першого доданка.
— Скільки різних виразів вийшло?
— Чому дорівнює перший доданок у першому виразі?
— Чому дорівнює другий доданок в останньому виразі?
4 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Числа 35; 28; 75; 19; 93; 87 запишіть у порядку спадання.
5 Математичний диктант
• 3 збільшити на 7; 10 зменшити на 9.
• I доданок — 1, II доданок — 9. Запишіть суму.
• 2 плюс 8 мінус 9; 10 мінус 7 плюс 0.
6 Обчислення виразів
36 + 20 – 6 = 50 + 9 + 30 = 70 + (15 – 9) =
36 – 20 + 5 = 59 – 9 + 30 = 76 – (15 – 9) =
III. Розвиток математичних знань
1 Узагальнення способів віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток
А чи можна застосувати порозрядний спосіб обчислення для віднімання двоцифрових чисел без переходу через розряд? Перевірте!
35 – 14 = 30 + 5 – 10 – 4 = 20 + 1 = 21
30 + 5 10 + 4
Учні самостійно пояснюють розв’язання приклада, поступово складають пам’ятку.
Пам’ятка
1. Замінюю зменшуване сумою десятків і одиниць.
2. Замінюю від’ємник сумою десятків і одиниць.
3. Віднімаю десятки.
4. Віднімаю одиниці.
5. Складаю отримані суми.
Наприклад:
35 – 14 = 30 + 5 – 10 – 4 = 20 + 1 = 21
30 + 5 10 + 4
— Знайдіть різницю чисел 47 і 34. як можна міркувати? (34 можна представити у вигляді суми розрядних доданків: 30 і 4. Спочатку віднімемо від 47 число 30, буде 17, а потім від 17 віднімемо 4, буде 13.)
— Отже, у чому полягає спосіб обчислення частинами? ( Щоб додати чи відняти число частинами, треба:
1) це число представити у вигляді суми зручних чи розрядних доданків;
2) по черзі додати чи відняти ці доданки. )
Фізкультхвилинка
Ми учились, ми трудились
І, напевно, вже стомились.
Тож, давайте, для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Раз! — підняли руки вгору.
Два! — нагнулися додолу.
Три! — повернулись вправо, вліво.
На «чотири» — раз присіли.
Похитали головою
Ще й притупнули ногою.
Пальчиками повертіли
І за парти тихо сіли.
2 Розв’язування складених задач на знаходження остачі
— Які види простих задач ви знаєте?
Складіть короткий запис задачі з числами 76; 32 і 13, що складається з двох простих задач: 1-ша — на знаходження суми, а 2-га — на знаходження остачі. Якого виду вийде складена задача? Які ключові слова повинні бути?
1)
Віддала
Витратила
Полетіло
Було — 76
— 32 і 13
Залишилося — ?
2)
Віддала
Витратила
Полетіло
Було — 76 і 13
— 32
Залишилося — ?
— Що спільного в цих задач?
— Розбийте задачу на прості. Сформулюйте кожну просту задачу.
— Складіть план розв’язання.
— Запишіть виразом.
— Запишіть відповідь.
— Отже, чого ми навчилися? ( Ми навчилися складати складені задачі на знаходження остачі з двох простих задач, причому друга з них обов’язково — задача на знаходження остачі. Ми навчилися розбивати складені задачі на прості за коротким записом.)
— А як відрізнити задачу на знаходження остачі з безлічі інших складених задач? ( У задачах на знаходження остачі завжди є слова, що за змістом відповідають словам: «було», «витратили», «залишилося»; у цих задачах завжди запитується, скільки залишилося.)
3 Офтальмологічна пауза
4 Розв’язування логічних завдань
1) Стрічку розрізали в шести місцях. Скільки частин одержали? (7)
2) Троє людей чекали потяга 3 години. Скільки часу чекав кожен? (3)
IV. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Який спосіб віднімання двоцифрових чисел ми повторили?
— Чим характеризується спосіб порозрядного віднімання?
— Які задачі ми розв’язували?
— Що спільного в усіх складених задачах на знаходження остачі?
Тема. Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Розв’язування складених задач.
Мета: узагальнювати і систематизувати способи додавання і віднімання чисел у межах 10, у межах 20, у межах 100; вправляти в знаходженні значень виразів, що містять дужки; розвивати вміння розв’язувати задачі; виховувати уважність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Весела лічба»
— Назвіть по порядку всі числа.
2 Усна лічба. Робота з числовим віялом
— Яке сьогодні число? А яке число було вчора? Позавчора? Яке число буде завтра? Післязавтра?
— На кожному поверсі 4 квартири. номер однієї з квартир на першому поверсі 38. які номери квартир можуть бути ще на цьому поверсі (назвати декілька варіантів )? Якщо 38 — це номер останньої квартири на першому поверсі, то на якому поверсі знаходиться квартира номер 45?
— Дівчинка читає книгу на сторінці 70. назвіть номери попередньої і наступної сторінок.
— Покажіть цифрами числа: вісімнадцять, тридцять дев’ять, п’ятдесят шість, сорок два, сімдесят чотири.
3 Складання виразів
— Запишіть усі вирази для суми одноцифрових чисел, що дорівнюють 11, у порядку зростання першого доданка.
— Скільки різних виразів вийшло?
— Чому дорівнює перший доданок у першому виразі?
— Чому дорівнює другий доданок в останньому виразі?
4 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Числа 35; 28; 75; 19; 93; 87 запишіть у порядку спадання.
5 Математичний диктант
• 3 збільшити на 7; 10 зменшити на 9.
• I доданок — 1, II доданок — 9. Запишіть суму.
• 2 плюс 8 мінус 9; 10 мінус 7 плюс 0.
6 Обчислення виразів
36 + 20 – 6 = 50 + 9 + 30 = 70 + (15 – 9) =
36 – 20 + 5 = 59 – 9 + 30 = 76 – (15 – 9) =
III. Розвиток математичних знань
1 Узагальнення способів віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток
А чи можна застосувати порозрядний спосіб обчислення для віднімання двоцифрових чисел без переходу через розряд? Перевірте!
35 – 14 = 30 + 5 – 10 – 4 = 20 + 1 = 21
30 + 5 10 + 4
Учні самостійно пояснюють розв’язання приклада, поступово складають пам’ятку.
Пам’ятка
1. Замінюю зменшуване сумою десятків і одиниць.
2. Замінюю від’ємник сумою десятків і одиниць.
3. Віднімаю десятки.
4. Віднімаю одиниці.
5. Складаю отримані суми.
Наприклад:
35 – 14 = 30 + 5 – 10 – 4 = 20 + 1 = 21
30 + 5 10 + 4
— Знайдіть різницю чисел 47 і 34. як можна міркувати? (34 можна представити у вигляді суми розрядних доданків: 30 і 4. Спочатку віднімемо від 47 число 30, буде 17, а потім від 17 віднімемо 4, буде 13.)
— Отже, у чому полягає спосіб обчислення частинами? ( Щоб додати чи відняти число частинами, треба:
1) це число представити у вигляді суми зручних чи розрядних доданків;
2) по черзі додати чи відняти ці доданки. )
Фізкультхвилинка
Ми учились, ми трудились
І, напевно, вже стомились.
Тож, давайте, для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Раз! — підняли руки вгору.
Два! — нагнулися додолу.
Три! — повернулись вправо, вліво.
На «чотири» — раз присіли.
Похитали головою
Ще й притупнули ногою.
Пальчиками повертіли
І за парти тихо сіли.
2 Розв’язування складених задач на знаходження остачі
— Які види простих задач ви знаєте?
Складіть короткий запис задачі з числами 76; 32 і 13, що складається з двох простих задач: 1-ша — на знаходження суми, а 2-га — на знаходження остачі. Якого виду вийде складена задача? Які ключові слова повинні бути?
1)
Віддала
Витратила
Полетіло
Було — 76
— 32 і 13
Залишилося — ?
2)
Віддала
Витратила
Полетіло
Було — 76 і 13
— 32
Залишилося — ?
— Що спільного в цих задач?
— Розбийте задачу на прості. Сформулюйте кожну просту задачу.
— Складіть план розв’язання.
— Запишіть виразом.
— Запишіть відповідь.
— Отже, чого ми навчилися? ( Ми навчилися складати складені задачі на знаходження остачі з двох простих задач, причому друга з них обов’язково — задача на знаходження остачі. Ми навчилися розбивати складені задачі на прості за коротким записом.)
— А як відрізнити задачу на знаходження остачі з безлічі інших складених задач? ( У задачах на знаходження остачі завжди є слова, що за змістом відповідають словам: «було», «витратили», «залишилося»; у цих задачах завжди запитується, скільки залишилося.)
3 Офтальмологічна пауза
4 Розв’язування логічних завдань
1) Стрічку розрізали в шести місцях. Скільки частин одержали? (7)
2) Троє людей чекали потяга 3 години. Скільки часу чекав кожен? (3)
IV. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Який спосіб віднімання двоцифрових чисел ми повторили?
— Чим характеризується спосіб порозрядного віднімання?
— Які задачі ми розв’язували?
— Що спільного в усіх складених задачах на знаходження остачі?
Немає коментарів:
Дописати коментар