Математика 2 клас
Тема. Прийоми додавання і віднімання числа по одному і групами. Порівняння виразу і числа. Кілограм.
Мета: повторити прийоми додавання та віднімання по одному і групами, одиницю вимірювання маси; формувати вміння аналізувати задачі, порівнювати вирази і числа; розвивати логічне мислення, математичне мовлення учнів; формувати потребу розв’язувати поставлені завдання швидко і правильно; виховувати навчальну активність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вчити математику настала пора,
Сідайте тихо, дітвора.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Заповнення таблиці
число 2 6 3 4 5
Більше на 4
Менше на 2
2 Ритмічна гра «Лічба через 4»
Торкнутися рукою правої ноги, торкнутися рукою лівої ноги, плеснути в долоні — «чотири», торкнутися рукою правої ноги, торкнутися рукою лівої ноги, плеснути в долоні — «вісім» і т. ін.
3 Гра «Виручай»
Учні кожного ряду отримують по картці. У першого учня в ряду завдання записане повністю, а в решти замість першого числа — «віконечко». Що ховається за «віконечком», учень дізнається тільки тоді, коли його товариш, що сидить попереду, повідомить йому відповідь у своєму завданні. Ця відповідь і буде числом, якого бракує. У такій грі всі мають бути гранично уважними, оскільки помилка одного учасника перекреслює роботу всіх.
10 + 5 = 11 – 2 = 12 – 5 =
– 7 = + 4 = + 6 =
+ 4 = – 6 = – 8 =
– 6 = + 5 = + 6 =
+ 7 = – 3 = – 2 =
– 8 = + 8 = + 7 =
4 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Доповніть ряд двома-трьома числами.
3; 6; 9; 12; …
5 Математичний диктант
• Запишіть найменше двоцифрове число;
• Запишіть найбільше одноцифрове число;
• Запишіть числа, які йдуть за числами: 19; 7; 10;
• Запишіть числа, що передують числам: 9; 17; 20;
• Запишіть число, що містить: 1 дес. 7 од.; 1 дес. 3 од.; 1 дес.
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобокі.
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова.
Л. Кондрацька
1 Повторення прийомів додавання і віднімання у межах 10
— Знайдіть приклади з однаковими відповідями.
Діти виходять до дошки і по черзі з’єднують приклади за допомогою стрілок.
6 + 2 6 + 4 10 – 2 – 2
7 – 3 6 + 1 + 1 + 1 + 1 5 + 4
7 – 1 – 1 – 1 6 + 1 + 1 10 – 4
5 + 2 + 2 7 – 3
— Який приклад залишився без пари?
— Хто може надати йому пару?
— Як можна додати 2? 3? 4?
2 Пояснення прийомів обчислень
8 – 4
Можна відняти число 4 по частинах (8 – 2 – 2 ), а можна згадати склад числа 8 і правило: «якщо від суми відняти один доданок, дістанемо інший доданок» ( 8 = 4 + 4, 8 – 4 = 4).
2 + 6
Додавати число 6 по частинах незручно, застосуємо прийом перестановки доданків, а в прикладі 6 + 2, якщо забутий результат, можна додати по частинах число 2 (6 + 1 + 1 = 8 ).
3 Порівняння виразу і числа
8 + 2 10 9 – 3 5
3 + 5 7 4 + 4 7
10 – 7 8 2 + 4 7
4 Розв’язання задач
Задача 1. З килима-літака, що прилетів, зійшли 5 джинів, 3 східні чарівниці і Аладдін. Скільки всього пасажирів доставив рейсовий килим-літак?
Задача 2. Допишіть питання і розв’яжіть задачу.
У конкурсі двійників Аладдіна брали участь 10 осіб, 6 учасників вибули в першому турі. решта вийшли у фінал.
Задача 3. Складіть задачу за коротким записом і розв’яжіть її.
Джин — 9 чарівних ламп
Аладдін — ?, на 7 ламп <
5 Повторення знань про кілограм
У ч и т е л ь. Кілограмами вимірюють масу. Усі ви бачили в магазині, на ринку, як зважують різні товари. часто у магазинах продають розфасовані у мішечки, пакети, коробки цукор, рис,
сіль...
Учитель демонструє кілограмові пакети рису, цукру, солі.
— Прилад для зважування — ваги.
Найпростіші ваги — шалькові.
Шалька, на якій знаходиться товар із більшою масою, завжди нижче, ніж шалька із товаром з меншою масою. якщо маса товарів однакова, шальки терезів урівноважені. Для зважування використовують різні гирі.
Існують різні види ваг: кантор, аптечні терези, пружинні ваги, медичні ваги, ваги на току тощо ( можна використати презентацію або розповідь учителя на основі фотографій чи малюнків у комп’ютері ).
6 Розв’язування логічних завдань
1) На озері плавало 3 качки, мисливець вистрелив і вбив одну. Скільки качок залишилося на озері? (1)
2) На столі стояло 5 кухлів із молоком. Кіт випив один кухоль молока. Скільки кухлів залишилося? ( 5)
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які прийоми додавання і віднімання чисел повторили на уроці?
— Який закон додавання використовували під час обчислень?
Тема. Прийоми додавання і віднімання числа по одному і групами. Порівняння виразу і числа. Кілограм.
Мета: повторити прийоми додавання та віднімання по одному і групами, одиницю вимірювання маси; формувати вміння аналізувати задачі, порівнювати вирази і числа; розвивати логічне мислення, математичне мовлення учнів; формувати потребу розв’язувати поставлені завдання швидко і правильно; виховувати навчальну активність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вчити математику настала пора,
Сідайте тихо, дітвора.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Заповнення таблиці
число 2 6 3 4 5
Більше на 4
Менше на 2
2 Ритмічна гра «Лічба через 4»
Торкнутися рукою правої ноги, торкнутися рукою лівої ноги, плеснути в долоні — «чотири», торкнутися рукою правої ноги, торкнутися рукою лівої ноги, плеснути в долоні — «вісім» і т. ін.
3 Гра «Виручай»
Учні кожного ряду отримують по картці. У першого учня в ряду завдання записане повністю, а в решти замість першого числа — «віконечко». Що ховається за «віконечком», учень дізнається тільки тоді, коли його товариш, що сидить попереду, повідомить йому відповідь у своєму завданні. Ця відповідь і буде числом, якого бракує. У такій грі всі мають бути гранично уважними, оскільки помилка одного учасника перекреслює роботу всіх.
10 + 5 = 11 – 2 = 12 – 5 =
– 7 = + 4 = + 6 =
+ 4 = – 6 = – 8 =
– 6 = + 5 = + 6 =
+ 7 = – 3 = – 2 =
– 8 = + 8 = + 7 =
4 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Доповніть ряд двома-трьома числами.
3; 6; 9; 12; …
5 Математичний диктант
• Запишіть найменше двоцифрове число;
• Запишіть найбільше одноцифрове число;
• Запишіть числа, які йдуть за числами: 19; 7; 10;
• Запишіть числа, що передують числам: 9; 17; 20;
• Запишіть число, що містить: 1 дес. 7 од.; 1 дес. 3 од.; 1 дес.
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобокі.
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова.
Л. Кондрацька
1 Повторення прийомів додавання і віднімання у межах 10
— Знайдіть приклади з однаковими відповідями.
Діти виходять до дошки і по черзі з’єднують приклади за допомогою стрілок.
6 + 2 6 + 4 10 – 2 – 2
7 – 3 6 + 1 + 1 + 1 + 1 5 + 4
7 – 1 – 1 – 1 6 + 1 + 1 10 – 4
5 + 2 + 2 7 – 3
— Який приклад залишився без пари?
— Хто може надати йому пару?
— Як можна додати 2? 3? 4?
2 Пояснення прийомів обчислень
8 – 4
Можна відняти число 4 по частинах (8 – 2 – 2 ), а можна згадати склад числа 8 і правило: «якщо від суми відняти один доданок, дістанемо інший доданок» ( 8 = 4 + 4, 8 – 4 = 4).
2 + 6
Додавати число 6 по частинах незручно, застосуємо прийом перестановки доданків, а в прикладі 6 + 2, якщо забутий результат, можна додати по частинах число 2 (6 + 1 + 1 = 8 ).
3 Порівняння виразу і числа
8 + 2 10 9 – 3 5
3 + 5 7 4 + 4 7
10 – 7 8 2 + 4 7
4 Розв’язання задач
Задача 1. З килима-літака, що прилетів, зійшли 5 джинів, 3 східні чарівниці і Аладдін. Скільки всього пасажирів доставив рейсовий килим-літак?
Задача 2. Допишіть питання і розв’яжіть задачу.
У конкурсі двійників Аладдіна брали участь 10 осіб, 6 учасників вибули в першому турі. решта вийшли у фінал.
Задача 3. Складіть задачу за коротким записом і розв’яжіть її.
Джин — 9 чарівних ламп
Аладдін — ?, на 7 ламп <
5 Повторення знань про кілограм
У ч и т е л ь. Кілограмами вимірюють масу. Усі ви бачили в магазині, на ринку, як зважують різні товари. часто у магазинах продають розфасовані у мішечки, пакети, коробки цукор, рис,
сіль...
Учитель демонструє кілограмові пакети рису, цукру, солі.
— Прилад для зважування — ваги.
Найпростіші ваги — шалькові.
Шалька, на якій знаходиться товар із більшою масою, завжди нижче, ніж шалька із товаром з меншою масою. якщо маса товарів однакова, шальки терезів урівноважені. Для зважування використовують різні гирі.
Існують різні види ваг: кантор, аптечні терези, пружинні ваги, медичні ваги, ваги на току тощо ( можна використати презентацію або розповідь учителя на основі фотографій чи малюнків у комп’ютері ).
6 Розв’язування логічних завдань
1) На озері плавало 3 качки, мисливець вистрелив і вбив одну. Скільки качок залишилося на озері? (1)
2) На столі стояло 5 кухлів із молоком. Кіт випив один кухоль молока. Скільки кухлів залишилося? ( 5)
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які прийоми додавання і віднімання чисел повторили на уроці?
— Який закон додавання використовували під час обчислень?
Немає коментарів:
Опублікувати коментар