Літературне читання 2 клас
Тема. Ой роде наш красний, роде наш прекрасний (І. Гнатюк «Наша хата»; «Роде наш красний» (українська народна пісня); «В цьому двору, як у вінку!» (з народного); «Дорогі гості» (українська народна пісня))
Мета: удосконалювати навички виразного читання; навчати аналізувати прочитані вірші; розвивати смислову, образну пам'ять, вміння узагальнювати; виховувати інтерес до традицій української сім'ї.
Обладнання: запис пісень «Роде наш красний...», «Дорогі гості», складова таблиця.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до уроку
Учитель
Пролунав уже дзвінок, Починається урок. Тож і ми часу не гаймо, Працювати починаймо.
II. Мовна розминка
1. Чистомовка.
Ча-ча-ча-ча —звірі граються в м'яча Ці-ці-ці-ці — нападаючі — зайці. Чу-чу-чу-чу — вовк ударив по м'ячу Ця-ця-ця-ця — судить гру у них вівця.
2. Шаради.
1) З перших складів слів скласти слово.
Диня, тисяча, насип. (Дитина)
2) Скласти слово з першого складу першого слова і другого складу
другого слова.
Гора, народ. (Город)
3. Розчитування за складовою таблицею.
4. Скоромовка.
Ти, малий, скажи малому, Хай малий малому скаже, Хай малий теля прив'яже.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Який розділ ми вивчаємо? («Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини»)
— На які теми ділиться цей розділ? Прочитайте на С. 51.
— Із творами якої теми вже ознайомилися?
— Яку тему будемо вивчати?
— Як ви думаєте, про що йтиметься в творах цього розділу?
IV. Робота над віршем Ф. Гнатюка «Наша хата»
1. Читання вірша вчителем.
— З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, замріяно)
2. Словникова робота.
3. Читання вірша учнями «ланцюжком».
— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
— Як автор ставиться до своєї хати?
— Прочитайте опис хати.
Ряденце — покривало із домотканого полотна.
— Як автор описує двір?
— Які слова-назви ознак вживає автор? Стіни (які?) —
Віконце (яке?) — Поріг (який?) — Ряденця (які?) —
4. Гра «Буксир».
Створюється пара з «сильнішого» учня і «слабшого». Сильніший учень веде у читанні, а «слабший» намагається досягнення темпу читання «сильнішого» учня.
5. Гра «Поети».
До слів вірша дібрати свою риму. Садок — холодок — рядок тощо.
Фізкультхвилинка
V. Опрацювання української народної пісні
«Роде наш красний...»
1. Слухання запису пісні.
— Чи сподобалася вам пісня?
2. Словникова робота.
Красний — гарний, добрий, великий.
Не цураймося — не забуваймо, не відмовляймося.
Сім'я — тато, мама, я.
Рід — одне або ряд поколінь, які пішли від одного предка. Родина — група людей (родичі), яка складається з батьків, дітей, бабусь і дідусів, які живуть разом.
3. Гра «Актори».
Прочитати захоплено.
— Який кущ згадується у пісні? Чому?
— До чого закликає пісня?
— Із чим порівнюється родина?
— Які слова—назви ознак вжито зі словом рід?
4. Гра «Хто краще?»
Конкурсне читання вірша у парах.
VI. Опрацювання вірша «В цьому двору, як у вінку...»
1. Читання вірша «Сильнішими» учнем.
— З яким віршем «перегукується» цей вірш? («Наша хата»)
— Прочитайте порівняння.
— Що прославляється у вірші?
— Який малюнок можна намалювати до цього вірша?
VII. Робота над українською народною піснею
«Дорогі гості»
Слухання запису пісні.
— Які гості найдорожчі?
— Чому у вірші згадуються жито, овес? (Хліб — це життя, достаток. )
VIII. Підсумок уроку
— Чи сподобалося вам на уроці?
— Як повинні жити між собою всі члени родини?
IX. Домашнє завдання
Вивчити пісню напам'ять.
Тема. Ой роде наш красний, роде наш прекрасний (І. Гнатюк «Наша хата»; «Роде наш красний» (українська народна пісня); «В цьому двору, як у вінку!» (з народного); «Дорогі гості» (українська народна пісня))
Мета: удосконалювати навички виразного читання; навчати аналізувати прочитані вірші; розвивати смислову, образну пам'ять, вміння узагальнювати; виховувати інтерес до традицій української сім'ї.
Обладнання: запис пісень «Роде наш красний...», «Дорогі гості», складова таблиця.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до уроку
Учитель
Пролунав уже дзвінок, Починається урок. Тож і ми часу не гаймо, Працювати починаймо.
II. Мовна розминка
1. Чистомовка.
Ча-ча-ча-ча —звірі граються в м'яча Ці-ці-ці-ці — нападаючі — зайці. Чу-чу-чу-чу — вовк ударив по м'ячу Ця-ця-ця-ця — судить гру у них вівця.
2. Шаради.
1) З перших складів слів скласти слово.
Диня, тисяча, насип. (Дитина)
2) Скласти слово з першого складу першого слова і другого складу
другого слова.
Гора, народ. (Город)
3. Розчитування за складовою таблицею.
4. Скоромовка.
Ти, малий, скажи малому, Хай малий малому скаже, Хай малий теля прив'яже.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Який розділ ми вивчаємо? («Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини»)
— На які теми ділиться цей розділ? Прочитайте на С. 51.
— Із творами якої теми вже ознайомилися?
— Яку тему будемо вивчати?
— Як ви думаєте, про що йтиметься в творах цього розділу?
IV. Робота над віршем Ф. Гнатюка «Наша хата»
1. Читання вірша вчителем.
— З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, замріяно)
2. Словникова робота.
3. Читання вірша учнями «ланцюжком».
— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
— Як автор ставиться до своєї хати?
— Прочитайте опис хати.
Ряденце — покривало із домотканого полотна.
— Як автор описує двір?
— Які слова-назви ознак вживає автор? Стіни (які?) —
Віконце (яке?) — Поріг (який?) — Ряденця (які?) —
4. Гра «Буксир».
Створюється пара з «сильнішого» учня і «слабшого». Сильніший учень веде у читанні, а «слабший» намагається досягнення темпу читання «сильнішого» учня.
5. Гра «Поети».
До слів вірша дібрати свою риму. Садок — холодок — рядок тощо.
Фізкультхвилинка
V. Опрацювання української народної пісні
«Роде наш красний...»
1. Слухання запису пісні.
— Чи сподобалася вам пісня?
2. Словникова робота.
Красний — гарний, добрий, великий.
Не цураймося — не забуваймо, не відмовляймося.
Сім'я — тато, мама, я.
Рід — одне або ряд поколінь, які пішли від одного предка. Родина — група людей (родичі), яка складається з батьків, дітей, бабусь і дідусів, які живуть разом.
3. Гра «Актори».
Прочитати захоплено.
— Який кущ згадується у пісні? Чому?
— До чого закликає пісня?
— Із чим порівнюється родина?
— Які слова—назви ознак вжито зі словом рід?
4. Гра «Хто краще?»
Конкурсне читання вірша у парах.
VI. Опрацювання вірша «В цьому двору, як у вінку...»
1. Читання вірша «Сильнішими» учнем.
— З яким віршем «перегукується» цей вірш? («Наша хата»)
— Прочитайте порівняння.
— Що прославляється у вірші?
— Який малюнок можна намалювати до цього вірша?
VII. Робота над українською народною піснею
«Дорогі гості»
Слухання запису пісні.
— Які гості найдорожчі?
— Чому у вірші згадуються жито, овес? (Хліб — це життя, достаток. )
VIII. Підсумок уроку
— Чи сподобалося вам на уроці?
— Як повинні жити між собою всі члени родини?
IX. Домашнє завдання
Вивчити пісню напам'ять.
Немає коментарів:
Дописати коментар