Математика 2 клас
Тема. Таблиці додавання і віднімання. Відрізок. Ламана лінія. Розв’язування простих задач. Знаходження значень виразів на дві дії.
Мета: повторити таблиці додавання і віднімання; формувати поняття «пряма», «промінь», «відрізок», «ламана лінія»; розвивати пам’ять, увагу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Здрастуйте, діти.
Чуєте дзвінок?
Це починається
Новий наш урок.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Однакова відповідь»
На дошці записаний приклад з відповіддю. Учні придумують свої приклади з тією самою відповіддю. Їх приклади на дошці не записуються. Діти на слух мають сприймати числа і визначати, чи правильно складений приклад.
15 – 6 = 9 ( Приклад учителя)
... = 9
Це завдання допомагає не лише повторенню, але й відпрацюванню правил дій над числами.
2 Магічний квадрат
— Замість крапок вставте цифри таким чином, щоб усі вісім прикладів були розв’язані правильно.
7 + … - … = 5
+ - + +
… - 2 + … = …
- + - -
10 + … - 6 = 6
= = = =
5 + 5 - … = 7
3 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Доповніть ряд чисел
1; 3; 5; 7; ?; ?.
4 Математичний диктант
• Зменши число 10 на 4.
• Чому дорівнює сума чисел 9 і 6?
• Збільши число 11 на 5.
• Знайди різницю чисел 15 і 10.
5 Знаходження значень виразів на дві дії
11 – 3 + 4 18 – 8 – 5
12 – 4 + 3 14 – 5 – 9
4 + 10 – 5 16 – 7 + 5
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Повторення понять «пряма», «промінь», «відрізок»
— Які геометричні фігури ви знаєте? ( Точка, пряма, відрізок, многокутник)
— Чим відрізняється відрізок від прямої? (Відрізок — це частина прямої; він обмежений з обох сторін, а пряма безкінечна.)
— Послухайте вірш про пряму і відрізок, дайте відповідь на запитання: «До яких предметів подібний відрізок?».
— Татку, подаруй пряму,
— Попросили діти.
— Я не можу, а чому,
Хочу пояснити.
Стільки в просторі прямих,
Ще й подібна кожна,
Але жодної із них
Втримати не можна.
Це і стрічка, і струна,
Рейки і дротини...
Тільки це — не вся пряма,
А її частини.
Промінь сонця, знає всяк,
Довгий і пряменький.
Але й промінь цей, однак,
На прямій — маленький.
Тож цілісіньку пряму
Я не намалюю,
Навіть в руки не візьму
І не подарую.
А коли візьмемо ми
Ножиці швиденько,
То відрізок і самі
Виріжем гарненько.
Вийде синя стрічечка,
Чи яскрава свічечка,
Пензлик, олівець, стріла,
Чи лінієчка мала.
Все це можна в руки взяти
І комусь подарувати.
У ч и т е л ь. Поставте в зошиті дві точки і з’єднайте їх лінією за допомогою лінійки.
— Як називається утворена геометрична фігура?
— Покажіть початок відрізка, кінець відрізка.
— Відрізок — це частина прямої. Пряма не має ані початку, ані кінця. Точки, що є початком і кінцем відрізка, позначаються буквами.
У кожного з вас є ім’я, яке складається з різних букв українського алфавіту. Щоб назвати геометричні фігури, теж застосовують букви. але для того, щоб люди різних країн розуміли математичні записи, використовують букви латинського алфавіту. Запам’ятайте написання і назви деяких з них:
— Нехай межі відрізка позначені буквами A і B. Пишуть і говорять: відрізок AB.
AB — це назва відрізка.
AB — це відрізок AB.
MN — це відрізок MN.
Частина прямої, у якої є початок, але немає кінця, назива-ється променем. На кресленні зображений промінь, з початком в точці A :
Фізкультхвилинка
Ходить качка по двору,
Зазиває дітвору:
— Встаньте швидко по порядку,
Розпочнем мерщій зарядку.
Покрутили головою,
Стали всі, немов до бою,
Крила в боки розвели
Й полетіли, попливли.
Ліва, права, ліва, права,
Роблять ніжки наші вправи.
Не лінуйтесь, присідайте,
Ви здоров’ячко зміцняйте,
Щоб хвороби оминали,
Смутку й заздрості не знали.
2 Виконання завдань
1) На промені поставлено 4 точки: A, B, C, D.
— Укажіть назви відрізків, що вийшли.
— Ці відрізки є ланцюгами ламаної лінії.
— Скільки вийшло різних відрізків?
— Скільки вийшло різних променів?
2) Накресліть пряму і поставте на ній послідовно 11 точок, відстань між сусідніми точками прийміть рівною 1 см. Позначте першу точку буквою A, а останню — буквою B.
— Якою є довжина відрізка AB ( у сантиметрах )?
— Скільки точок поставлено між точками A і B?
3) Скільки вийде коротких смужок паперу, якщо довгу смужку розрізати в трьох місцях?
4) Поставте в зошиті 4 точки так, щоб ніякі 3 з них не лежали на одній прямій. Позначте точки буквами A, B, C, D. Проведіть усі можливі відрізки, межами яких є які-небудь дві з цих точок. Скільки всього вийшло відрізків?
3 Творча робота над задачею
Задача 1. У каструлі 5 л молока, а в бідоні 9 л молока.
Задача 2. В їдальні на сніданок витратили 7 кг картоплі, а на обід — 9 кг картоплі.
— Виділіть числові дані.
— Про що ще можна дізнатися за цими числовими даними?
— Складіть задачу, у якій це число буде шуканим.
— Чим схожі ці задачі?
— Чим вони відрізняються?
— Що треба знати, аби дізнатися «Скільки всього…?»?
— Що треба знати, аби дізнатися «на скільки більше (менше)…?»?
4 Офтальмологічна пауза
5 Розв’язування логічних завдань
1) Накресліть два відрізки так, щоб один був довший, ніж другий, на 2 см, а разом вони б складали відрізок завдовжки 16 см. ( 7 см і 9 см )
2) Із селища до міста їхав автобус. Дорогою він зустрів 6 вантажних автомобілів і 3 легкових. Скільки всього машин їхало до міста? (1)
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чим відрізняється відрізок від прямої?
— Чим відрізняється відрізок від променя?
— Із чого складається ламана лінія?
Тема. Таблиці додавання і віднімання. Відрізок. Ламана лінія. Розв’язування простих задач. Знаходження значень виразів на дві дії.
Мета: повторити таблиці додавання і віднімання; формувати поняття «пряма», «промінь», «відрізок», «ламана лінія»; розвивати пам’ять, увагу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Здрастуйте, діти.
Чуєте дзвінок?
Це починається
Новий наш урок.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Однакова відповідь»
На дошці записаний приклад з відповіддю. Учні придумують свої приклади з тією самою відповіддю. Їх приклади на дошці не записуються. Діти на слух мають сприймати числа і визначати, чи правильно складений приклад.
15 – 6 = 9 ( Приклад учителя)
... = 9
Це завдання допомагає не лише повторенню, але й відпрацюванню правил дій над числами.
2 Магічний квадрат
— Замість крапок вставте цифри таким чином, щоб усі вісім прикладів були розв’язані правильно.
7 + … - … = 5
+ - + +
… - 2 + … = …
- + - -
10 + … - 6 = 6
= = = =
5 + 5 - … = 7
3 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Доповніть ряд чисел
1; 3; 5; 7; ?; ?.
4 Математичний диктант
• Зменши число 10 на 4.
• Чому дорівнює сума чисел 9 і 6?
• Збільши число 11 на 5.
• Знайди різницю чисел 15 і 10.
5 Знаходження значень виразів на дві дії
11 – 3 + 4 18 – 8 – 5
12 – 4 + 3 14 – 5 – 9
4 + 10 – 5 16 – 7 + 5
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Повторення понять «пряма», «промінь», «відрізок»
— Які геометричні фігури ви знаєте? ( Точка, пряма, відрізок, многокутник)
— Чим відрізняється відрізок від прямої? (Відрізок — це частина прямої; він обмежений з обох сторін, а пряма безкінечна.)
— Послухайте вірш про пряму і відрізок, дайте відповідь на запитання: «До яких предметів подібний відрізок?».
— Татку, подаруй пряму,
— Попросили діти.
— Я не можу, а чому,
Хочу пояснити.
Стільки в просторі прямих,
Ще й подібна кожна,
Але жодної із них
Втримати не можна.
Це і стрічка, і струна,
Рейки і дротини...
Тільки це — не вся пряма,
А її частини.
Промінь сонця, знає всяк,
Довгий і пряменький.
Але й промінь цей, однак,
На прямій — маленький.
Тож цілісіньку пряму
Я не намалюю,
Навіть в руки не візьму
І не подарую.
А коли візьмемо ми
Ножиці швиденько,
То відрізок і самі
Виріжем гарненько.
Вийде синя стрічечка,
Чи яскрава свічечка,
Пензлик, олівець, стріла,
Чи лінієчка мала.
Все це можна в руки взяти
І комусь подарувати.
У ч и т е л ь. Поставте в зошиті дві точки і з’єднайте їх лінією за допомогою лінійки.
— Як називається утворена геометрична фігура?
— Покажіть початок відрізка, кінець відрізка.
— Відрізок — це частина прямої. Пряма не має ані початку, ані кінця. Точки, що є початком і кінцем відрізка, позначаються буквами.
У кожного з вас є ім’я, яке складається з різних букв українського алфавіту. Щоб назвати геометричні фігури, теж застосовують букви. але для того, щоб люди різних країн розуміли математичні записи, використовують букви латинського алфавіту. Запам’ятайте написання і назви деяких з них:
— Нехай межі відрізка позначені буквами A і B. Пишуть і говорять: відрізок AB.
AB — це назва відрізка.
AB — це відрізок AB.
MN — це відрізок MN.
Частина прямої, у якої є початок, але немає кінця, назива-ється променем. На кресленні зображений промінь, з початком в точці A :
Фізкультхвилинка
Ходить качка по двору,
Зазиває дітвору:
— Встаньте швидко по порядку,
Розпочнем мерщій зарядку.
Покрутили головою,
Стали всі, немов до бою,
Крила в боки розвели
Й полетіли, попливли.
Ліва, права, ліва, права,
Роблять ніжки наші вправи.
Не лінуйтесь, присідайте,
Ви здоров’ячко зміцняйте,
Щоб хвороби оминали,
Смутку й заздрості не знали.
2 Виконання завдань
1) На промені поставлено 4 точки: A, B, C, D.
— Укажіть назви відрізків, що вийшли.
— Ці відрізки є ланцюгами ламаної лінії.
— Скільки вийшло різних відрізків?
— Скільки вийшло різних променів?
2) Накресліть пряму і поставте на ній послідовно 11 точок, відстань між сусідніми точками прийміть рівною 1 см. Позначте першу точку буквою A, а останню — буквою B.
— Якою є довжина відрізка AB ( у сантиметрах )?
— Скільки точок поставлено між точками A і B?
3) Скільки вийде коротких смужок паперу, якщо довгу смужку розрізати в трьох місцях?
4) Поставте в зошиті 4 точки так, щоб ніякі 3 з них не лежали на одній прямій. Позначте точки буквами A, B, C, D. Проведіть усі можливі відрізки, межами яких є які-небудь дві з цих точок. Скільки всього вийшло відрізків?
3 Творча робота над задачею
Задача 1. У каструлі 5 л молока, а в бідоні 9 л молока.
Задача 2. В їдальні на сніданок витратили 7 кг картоплі, а на обід — 9 кг картоплі.
— Виділіть числові дані.
— Про що ще можна дізнатися за цими числовими даними?
— Складіть задачу, у якій це число буде шуканим.
— Чим схожі ці задачі?
— Чим вони відрізняються?
— Що треба знати, аби дізнатися «Скільки всього…?»?
— Що треба знати, аби дізнатися «на скільки більше (менше)…?»?
4 Офтальмологічна пауза
5 Розв’язування логічних завдань
1) Накресліть два відрізки так, щоб один був довший, ніж другий, на 2 см, а разом вони б складали відрізок завдовжки 16 см. ( 7 см і 9 см )
2) Із селища до міста їхав автобус. Дорогою він зустрів 6 вантажних автомобілів і 3 легкових. Скільки всього машин їхало до міста? (1)
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чим відрізняється відрізок від прямої?
— Чим відрізняється відрізок від променя?
— Із чого складається ламана лінія?
Немає коментарів:
Дописати коментар