Літературне читання 2 клас
Тема. Любіть свою мову, вивчайте, читайте, на світ весь безмежний її прославляйте (Лічилки; «Дві душі»; «Обіцянка» (з народного); М. Хо-росницька «Матусин заповіт»)
Мета: перевірити знання учнів за розділом «У рідній школі — рідна мова»; розвивати бажання вивчати рідну мову, читати книги, бути культурними, ерудованими людьми; виховувати любов до рідної мови.
ХІД уроку
I. Мовна розминка
1. Чистомовка «Дощиком».
Ба-ба-ба, ба-ба-ба! Он на березі верба! Бу-бу-бу, бу-бу-бу! Доглядаємо вербу! Бі-бі-бі, бі-бі-бі Сидить голуб на вербі. Би-би-би, би-би-би! Голуб полетів з верби! Бу-бу-бу, бу-бу-бу! Я люблю свою вербу.
2. Розчитування за складовою таблицею.
3. Розучування лічилки зі слів учителя.
Ати-бати — Йшли солдати. Ати-бати — На базар. Ати-бати Що купили? Ати-бати — Самовар.
II. Робота над темою уроку
— Для чого діти розучують лічилки?
— Коли їх застосовують?
1. Читання лічилок із підручника.
1) Читання мовчки.
2) Заучування лічилок.
2. Читання смішинок-веселинок.
— Український народ любить жартувати.
Якою б засмученою не була людина, але почувши дотепний жарт, вона посміхається, сум минає, і замість нього панує веселий сміх.
1) Читання смішинки «Дві душі» учнями мовчки.
2) Читання смішинки за особами.
Учні обирають виконавців за допомогою однієї з лічилок, вивчених на уроці.
3) Читання смішинки «Обіцянка»:
а) мовчки;
б) за особами.
Виконавці ролі дідуся й онука обираються за допомогою лічилки.
3. Робота над віршем М. Хоросницької «Матусин заповіт».
1) Читання вірша учнями (мовчки).
2) Словникова робота.
Погідний — ясний, світлий, темний.
3) Робота над аналізом змісту вірша.
— Між ким відбувається розмова?
— Яку мову слід зберегти у своєму серці?
— Як потрібно ставитися до інших мов?
— Як автор називає рідну мову?
— Прочитайте окличне речення.
— Який заповіт давала мама дитині?
— Як дитина зрозуміла матусин заповіт?
III. Підсумок за розділом
— Ми з вами закінчили вивчали I розділ нашої «Читанки». Як він називається?
— Як ви його засвоїли, ми перевіримо і виявимо кращого знавця творів розділу.
За кожну правильну відповідь ви отримуватимете фішку. Бажаю успіху!
1. Назвіть авторів цих рядків.
• Наче вулик, наша школа. (Д. Павличко)
• Бачити — не бачить... (Т. Тлібов)
• Приготуйте, діти, пера. (В. Лучук)
• Літній вечір... Гори в імлі... (О. Олесь)
2. Які за жанрами ці твори?
• Осінь така мила. (П. Тичина, вірш)
• Добрий вечір, зайчику.. (Дитяча пісенька)
• Тиха нічка теплесенька. (Колискова)
• Сильніше за силу... (Дитяча пісенька)
3. З якого твору слова?
• Хитрощі не люблять совісті. («Як Наталя у лисиці хитринку купила»)
• Черкнув крейдою і того дня. («Кордон»)
• Зате знаю, з ким мені не треба дружити. («Уновій школі»)
• Бо така багата мова українська. («Неня»)
4. Згадайте, що це? Наведіть приклад.
• Цікаве запитання, у якому є слова-підказки для відгадки. (Загадка)
• Короткий влучний вислів повчального характеру. (Прислів'я)
IV. Підсумок уроку. Підбиття підсумків вікторини
— Діти, ви молодці! Добре засвоїли те, про що ми говорили на уроках. Найголовніше, пам'ятайте, ми живемо на мальовничій землі — в Україні. Тут жили наші предки, живуть батьки і ми. Із задоволенням милуємося красою рідної природи, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, вбираємо у себе ніжні звуки української мови.
Любіть всім серцем свою рідну мову. Вивчайте її. Вона — наша гордість!
Мово рідна!
Слово рідне!
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
Тема. Любіть свою мову, вивчайте, читайте, на світ весь безмежний її прославляйте (Лічилки; «Дві душі»; «Обіцянка» (з народного); М. Хо-росницька «Матусин заповіт»)
Мета: перевірити знання учнів за розділом «У рідній школі — рідна мова»; розвивати бажання вивчати рідну мову, читати книги, бути культурними, ерудованими людьми; виховувати любов до рідної мови.
ХІД уроку
I. Мовна розминка
1. Чистомовка «Дощиком».
Ба-ба-ба, ба-ба-ба! Он на березі верба! Бу-бу-бу, бу-бу-бу! Доглядаємо вербу! Бі-бі-бі, бі-бі-бі Сидить голуб на вербі. Би-би-би, би-би-би! Голуб полетів з верби! Бу-бу-бу, бу-бу-бу! Я люблю свою вербу.
2. Розчитування за складовою таблицею.
3. Розучування лічилки зі слів учителя.
Ати-бати — Йшли солдати. Ати-бати — На базар. Ати-бати Що купили? Ати-бати — Самовар.
II. Робота над темою уроку
— Для чого діти розучують лічилки?
— Коли їх застосовують?
1. Читання лічилок із підручника.
1) Читання мовчки.
2) Заучування лічилок.
2. Читання смішинок-веселинок.
— Український народ любить жартувати.
Якою б засмученою не була людина, але почувши дотепний жарт, вона посміхається, сум минає, і замість нього панує веселий сміх.
1) Читання смішинки «Дві душі» учнями мовчки.
2) Читання смішинки за особами.
Учні обирають виконавців за допомогою однієї з лічилок, вивчених на уроці.
3) Читання смішинки «Обіцянка»:
а) мовчки;
б) за особами.
Виконавці ролі дідуся й онука обираються за допомогою лічилки.
3. Робота над віршем М. Хоросницької «Матусин заповіт».
1) Читання вірша учнями (мовчки).
2) Словникова робота.
Погідний — ясний, світлий, темний.
3) Робота над аналізом змісту вірша.
— Між ким відбувається розмова?
— Яку мову слід зберегти у своєму серці?
— Як потрібно ставитися до інших мов?
— Як автор називає рідну мову?
— Прочитайте окличне речення.
— Який заповіт давала мама дитині?
— Як дитина зрозуміла матусин заповіт?
III. Підсумок за розділом
— Ми з вами закінчили вивчали I розділ нашої «Читанки». Як він називається?
— Як ви його засвоїли, ми перевіримо і виявимо кращого знавця творів розділу.
За кожну правильну відповідь ви отримуватимете фішку. Бажаю успіху!
1. Назвіть авторів цих рядків.
• Наче вулик, наша школа. (Д. Павличко)
• Бачити — не бачить... (Т. Тлібов)
• Приготуйте, діти, пера. (В. Лучук)
• Літній вечір... Гори в імлі... (О. Олесь)
2. Які за жанрами ці твори?
• Осінь така мила. (П. Тичина, вірш)
• Добрий вечір, зайчику.. (Дитяча пісенька)
• Тиха нічка теплесенька. (Колискова)
• Сильніше за силу... (Дитяча пісенька)
3. З якого твору слова?
• Хитрощі не люблять совісті. («Як Наталя у лисиці хитринку купила»)
• Черкнув крейдою і того дня. («Кордон»)
• Зате знаю, з ким мені не треба дружити. («Уновій школі»)
• Бо така багата мова українська. («Неня»)
4. Згадайте, що це? Наведіть приклад.
• Цікаве запитання, у якому є слова-підказки для відгадки. (Загадка)
• Короткий влучний вислів повчального характеру. (Прислів'я)
IV. Підсумок уроку. Підбиття підсумків вікторини
— Діти, ви молодці! Добре засвоїли те, про що ми говорили на уроках. Найголовніше, пам'ятайте, ми живемо на мальовничій землі — в Україні. Тут жили наші предки, живуть батьки і ми. Із задоволенням милуємося красою рідної природи, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, вбираємо у себе ніжні звуки української мови.
Любіть всім серцем свою рідну мову. Вивчайте її. Вона — наша гордість!
Мово рідна!
Слово рідне!
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
Немає коментарів:
Дописати коментар