Літературне читання 2 клас
Тема Звідки прийшло, туди й пішло (українська народна казка «Рукавичка»)
Мета: поглиблювати знання учнів про казку; розвивати навички діалогічного мовлення; вдосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види робіт над текстом; збагачувати активний словниковий запас; вчити правильно висловлювати своїх думки; виховувати бажання бути щирим, добрим.
Обладнання: ілюстрації до казки, малюнки та маски тварин для інсценізації казки.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до роботи
Наш девіз:
Думати — швидко, Відповідати — чітко, Працювати — дружно, Запам'ятовувати — міцно.
II. Мовна розминка
1. Вправа «Дмухнути на кульбабку» (повторити 2—3рази).
2. Читання складів на одному диханні. Ра-ро-ру-ри-рі-ре. Рам-ром-рум-рим-рім-рем. Рак-рок-рук-рик-рік-рек.
— Як слова утворилися?
3. Чистомовка.
Ра-ра-ра — у лісі нора. Ри-ри-ри — звірі нірку рили. Ро-ро-ро —каже свиня «хро».
4. Скоромовка.
Хитру сороку спіймати морока, А на сорок сорок — сорок морок.
Прочитати напівголосно і повільно; голосно і швидко; весело, сердито.
III. Перевірка домашнього завдання
1. Бесіда за прочитаним.
— Який новий розділ почали вивчати?
— Що таке казка? Чим вона відрізняється від інших творів?
— Яку казку читали вдома?
— Хто автор казки?
— Хто її головні герої? Охарактеризуйте їх і розкажіть про своє ставлення до них.
2. Гра «Редактор».
— Хто був уважний, читаючи казку, той легко впізнає слова. В..вк (вовк) з..в..в (завив) гр..б..м (грубим) г..л..с..м (голосом).
3. Переказ казки.
— Перекажіть, починаючи зі слів: «Чуємо, чуємо, — то не материн голосок».
4. Читання казки за особами.
— Чого вчить нас ця казка?
5. Творча робота.
— Як ви змінили кінцівку казки? Розкажіть. VI. Повідомлення теми і мети уроку
— На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо ще одну казку. Як вона називається — дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Де ж усі сховались звірі? У якій такій квартирі? Дуже тісна, невеличка Це чудова... (рукавичка).
V. Опрацювання казки «Рукавичка»
Технологія «Вмикаємо телевізор»
— Добрий вечір! В ефірі телебачення міста Могилева-Подільського. У програмі «Вечірня казка» послухайте українську народну казку «Рукавичка».
1. Слухання казки (читає підготовлений учень — «актор»).
— Яких героїв казки запам'ятали?
— Де взялася у лісі рукавичка?
2. Словникова робота.
— Які слова незрозумілі?
Складання словосполучень зі словами: шкряботушка, скраєчку, скрекотушка, розірветься.
3. Читання казки мовчки, підготовка до читання вголос.
— Чи в повному обсязі надруковано казку у підручнику?
— Яка частина відсутня?
— Прочитайте, які тварини оселилися в рукавичці.
— Розгляньте ілюстрації до казки у підручнику.
— Кого з героїв казки не зобразив художник? (Кабана)
— Послухайте уважно загадку. Відгадайте і скажіть, кого з героїв казки немає у змісті загадки.
Що за хата на узліссі,
Вся ворушиться, дрижить?
Де не взявсь — кабан біжить.
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен хоче в хатці жить.
Так вже тісно їм усім —
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться, й дрижить? (Рукавичка)
(Відсутні: лисичка, Фізкультхвилинка жабка, мишка, зайчик.)
Сірий зайчик сів і жде, Спритно вушками пряде. Зимно зайчику сидіти — Треба трошки пострибати: Скік-скок, скік-скок, скік-скок, Пострибавши — відпочити.
4. Читання казки вголос.
— Чому мишку названо шкряботушкою, а жабку — скрекотушкою?
— Кого звірі не хотіли впускати в рукавичку? Чому? Прочитайте.
— Чи можна прочитати казку за особами?
— Слова якої тварини ви хотіли б прочитати? Яким тоном їх слід читати?
5. Читання казки за особами за логічно закінченими частинами;
інсценізація казки.
— Чи можна цих тваринок назвати друзями? Чому?
6. Розвиток зв'язного мовлення.
Складання учнями казки «Рукавичка» на сучасний лад за поданим початком.
Ішов Віталій Кличко лісом і загубив боксерську рукавичку. Сів він у лісочку на пеньочку і гірко плаче: «Чому це мене спіткала така невдача?»...
VI. Підсумок уроку
— Діти! Вам було важко на уроці?
— Вам було цікаво? Що саме вам найбільше сподобалося?
— Чого навчає нас прочитана казка?
— А ось віршик Платона Воронька, який має таку саму назву, як і казка. Скажіть: чого саме не зрозумів хлопчик і чому йому від усіх дісталося?
КАЗКА ПРО РУКАВИЧКУ
Вчора Галочка-сестричка Казку прочитала, Як у лісі рукавичка Звірям домом стала. Я покинув рукавичку За городом, там, де ліс. Та ні зайчик, ні лисичка Й вовк у неї не заліз. Мабуть, дуже замала В мене рукавичка. Взяв у мами зі стола, З ліжка у сестрички, Рукавичок мабуть, з п'ять, В ліс відніс — Хай звірі сплять. Я не знаю, як було, Що у лісі сталось, А мені не повезло — Від усіх дісталось.
— Який настрій викликав у вас цей віршик? Чому? VII. Домашнє завдання
Виразно читати казку за особами, детально переказувати. За бажанням скласти загадку про рукавичку.
Тема Звідки прийшло, туди й пішло (українська народна казка «Рукавичка»)
Мета: поглиблювати знання учнів про казку; розвивати навички діалогічного мовлення; вдосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види робіт над текстом; збагачувати активний словниковий запас; вчити правильно висловлювати своїх думки; виховувати бажання бути щирим, добрим.
Обладнання: ілюстрації до казки, малюнки та маски тварин для інсценізації казки.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до роботи
Наш девіз:
Думати — швидко, Відповідати — чітко, Працювати — дружно, Запам'ятовувати — міцно.
II. Мовна розминка
1. Вправа «Дмухнути на кульбабку» (повторити 2—3рази).
2. Читання складів на одному диханні. Ра-ро-ру-ри-рі-ре. Рам-ром-рум-рим-рім-рем. Рак-рок-рук-рик-рік-рек.
— Як слова утворилися?
3. Чистомовка.
Ра-ра-ра — у лісі нора. Ри-ри-ри — звірі нірку рили. Ро-ро-ро —каже свиня «хро».
4. Скоромовка.
Хитру сороку спіймати морока, А на сорок сорок — сорок морок.
Прочитати напівголосно і повільно; голосно і швидко; весело, сердито.
III. Перевірка домашнього завдання
1. Бесіда за прочитаним.
— Який новий розділ почали вивчати?
— Що таке казка? Чим вона відрізняється від інших творів?
— Яку казку читали вдома?
— Хто автор казки?
— Хто її головні герої? Охарактеризуйте їх і розкажіть про своє ставлення до них.
2. Гра «Редактор».
— Хто був уважний, читаючи казку, той легко впізнає слова. В..вк (вовк) з..в..в (завив) гр..б..м (грубим) г..л..с..м (голосом).
3. Переказ казки.
— Перекажіть, починаючи зі слів: «Чуємо, чуємо, — то не материн голосок».
4. Читання казки за особами.
— Чого вчить нас ця казка?
5. Творча робота.
— Як ви змінили кінцівку казки? Розкажіть. VI. Повідомлення теми і мети уроку
— На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо ще одну казку. Як вона називається — дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Де ж усі сховались звірі? У якій такій квартирі? Дуже тісна, невеличка Це чудова... (рукавичка).
V. Опрацювання казки «Рукавичка»
Технологія «Вмикаємо телевізор»
— Добрий вечір! В ефірі телебачення міста Могилева-Подільського. У програмі «Вечірня казка» послухайте українську народну казку «Рукавичка».
1. Слухання казки (читає підготовлений учень — «актор»).
— Яких героїв казки запам'ятали?
— Де взялася у лісі рукавичка?
2. Словникова робота.
— Які слова незрозумілі?
Складання словосполучень зі словами: шкряботушка, скраєчку, скрекотушка, розірветься.
3. Читання казки мовчки, підготовка до читання вголос.
— Чи в повному обсязі надруковано казку у підручнику?
— Яка частина відсутня?
— Прочитайте, які тварини оселилися в рукавичці.
— Розгляньте ілюстрації до казки у підручнику.
— Кого з героїв казки не зобразив художник? (Кабана)
— Послухайте уважно загадку. Відгадайте і скажіть, кого з героїв казки немає у змісті загадки.
Що за хата на узліссі,
Вся ворушиться, дрижить?
Де не взявсь — кабан біжить.
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен хоче в хатці жить.
Так вже тісно їм усім —
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться, й дрижить? (Рукавичка)
(Відсутні: лисичка, Фізкультхвилинка жабка, мишка, зайчик.)
Сірий зайчик сів і жде, Спритно вушками пряде. Зимно зайчику сидіти — Треба трошки пострибати: Скік-скок, скік-скок, скік-скок, Пострибавши — відпочити.
4. Читання казки вголос.
— Чому мишку названо шкряботушкою, а жабку — скрекотушкою?
— Кого звірі не хотіли впускати в рукавичку? Чому? Прочитайте.
— Чи можна прочитати казку за особами?
— Слова якої тварини ви хотіли б прочитати? Яким тоном їх слід читати?
5. Читання казки за особами за логічно закінченими частинами;
інсценізація казки.
— Чи можна цих тваринок назвати друзями? Чому?
6. Розвиток зв'язного мовлення.
Складання учнями казки «Рукавичка» на сучасний лад за поданим початком.
Ішов Віталій Кличко лісом і загубив боксерську рукавичку. Сів він у лісочку на пеньочку і гірко плаче: «Чому це мене спіткала така невдача?»...
VI. Підсумок уроку
— Діти! Вам було важко на уроці?
— Вам було цікаво? Що саме вам найбільше сподобалося?
— Чого навчає нас прочитана казка?
— А ось віршик Платона Воронька, який має таку саму назву, як і казка. Скажіть: чого саме не зрозумів хлопчик і чому йому від усіх дісталося?
КАЗКА ПРО РУКАВИЧКУ
Вчора Галочка-сестричка Казку прочитала, Як у лісі рукавичка Звірям домом стала. Я покинув рукавичку За городом, там, де ліс. Та ні зайчик, ні лисичка Й вовк у неї не заліз. Мабуть, дуже замала В мене рукавичка. Взяв у мами зі стола, З ліжка у сестрички, Рукавичок мабуть, з п'ять, В ліс відніс — Хай звірі сплять. Я не знаю, як було, Що у лісі сталось, А мені не повезло — Від усіх дісталось.
— Який настрій викликав у вас цей віршик? Чому? VII. Домашнє завдання
Виразно читати казку за особами, детально переказувати. За бажанням скласти загадку про рукавичку.
Немає коментарів:
Дописати коментар