понеділок, 9 вересня 2013 р.

Літературне читання 2 клас Тема. Наша дівонька, як червона калинонька (Г. Демченко «Калинка». Казка. Загадки)

Літературне читання 2 клас

Тема. Наша дівонька, як червона калинонька (Г. Демченко «Калинка». Казка. Загадки)

Мета: працювати над удосконаленням техніки читання; навчати аналізувати прочитані твори; збагачувати словниковий запас учнів;
розширити знання учнів про символи України; виховувати любов до Батьківщини, повагу до традицій свого народу.

Обладнання: пучечки калини; складова таблиця; малюнки калини в різні пори року (весна, осінь).

ХІД УРОКУ
I. Мовна розминка
— Щоб виразно, з інтонацією читати, ми з вами виконаємо дихальні вправи. Сіли рівненько, розправили свої груди, а отже, і легені.
1. Дихальні вправи.
Вдих — носом.
Видих — ротом.
Вдих — ротом.
Видих — носом.
Вдих — носом.
Видих — ротом із промовлянням голосних звуків. Вдих — носом.
На видих промовляємо речення:
Настала зима!
Ми любимо читати!

2. Артикуляційна розминка: Запросимо тишу — ц-ц-ц. Вітерець у лісі — ш-ш-ш. Прилетіли птахи — шук-шук-шук. Заспівав соловей — тьох-тьох-тьох. Тануть бурульки — кап-кап-кап. Дзюркоче вода у струмочку — дз-дз-дз.
3. Скоромовка «Дощиком».
На річці серед мілин
Збудував собі лин млин.
Гріло сонце мілину,
І дрімалося лину
У млині на мілині.
А як млин?
А млин як млин:
Теж дрімав серед мілин.
(М. Заєць)

II. Повідомлення теми і мети уроку
1. Роз'єднайте слова. Прочитайте прислів'я.
БезвербиікалининемаУкраїни. (Без верби і калини нема України.)
2. Розповідь вчителя.
Ми живемо в Україні і любимо її гарну та співучу мову, її прекрасних людей, ї"ї пишну природу. Наша земля красива та щедра. Росте і жито, і городина, цвітуть квіти, зріють плоди. Але особливою любов'ю користується у нас калина.
«Без верби і калини нема України», — каже народ.
Росте калина по тінистих лісах, в гаях і дібровах, на схилах, на узліссі, на лісових галявинах. Садять калину і біля хат, щоб весною білим цвітом милувала, а зимою від застуд лікувала.
Весною калина розквітає і стає гарною, мов дівчина в білім вбранні.
(Діти дивляться на малюнок.)
Восени кущ вкривається червоними ягодами. Народ оспівував цю рослину у багатьох піснях. (Слухання пісні про калину.)
Поети написали багато віршів про калину. Т. Г. Шевченко у «Кобзарі» слово калина вжив 385 разів.
Фізкультхвилинка

III. Опрацювання казки Г. Демченко «Калинка»
1. Читання вчителем першої частини казки.
Чи зрозуміли ви, про кого буде казка?
2. Читання казки до кінця.
Що вам нагадала ця казка? (Легенду) Чому?
Давайте роздивимося ягоди калини. Скоштуйте ягідку і подивіться на зернятко. Чи справді воно схоже на серце?
3. Словникова робота.
Курний шлях попідвіконню
крислатий кущ тонюсіньке
стрепенувся
Курний — в пилюці.
Крислатий — рясний, розложистий.
4. Читання учнями тексту за частинами. Добирання заголовків.
Iчастина. Гра «Бджілка».
Напівголосне читання учнями, кожен — у своєму темпі.
II частина. Читання «ланцюжком».
III часина. Гра «Сніжинка».
Читає той учень, на парту якого впала сніжка.
IVчастина. Читання «луною» (за учнем, який гарно читає).
5. Гра «Слідопити».
Знайти відповідь на запитання словами тексту (вибіркове читання).
Якою була дівчинка?
Як Калинка ставилася до рослин?
Як люди ставилися до Калинки?
Де Калинка посадила стебельце?
Як Калинка доглядала за стебельцем?
Що побачив подорожній?
Прочитайте які слова він сказав?
З якою інтонацією їх слід читати?
Що сталося з кущем?
Яким цвітом він укрився?
Що з'явилося замість цвіту на кущі?
Якими були ягоди?
Що прошепотів кущ Калинці?
6. Робота в групах. Добирання заголовків до частин.
I. Привітна й ласкава дівчинка.
II. Калинка посадила і доглядала стебельце.
III. Вдячний подорожній.
IV. Добра пам'ять про дівчинку
7. Гра «Земля — небо».
За командою «Земля» діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «Небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «Земля» — учні очима знаходяться, де вони закінчили читати.
IV. Робота над загадками
Про калину народ склав багато загадок.
Прочитайте ті, які є в підручнику.
За якими характерними ознаками калини ви відгадується ці загадки?
V. Підсумок уроку
Що цікавого взнали на уроці?
Що було вам уже відомо? Що почули вперше?
VI. Домашнє завдання
Переказувати казку.

Немає коментарів:

Дописати коментар