Математика 2 клас
Тема. Розв’язування задачі на дві дії складанням виразу ( ознайомлення ). Година і хвилина.
Мета: ознайомити учнів з розв’язуванням задачі на дві дії складанням виразу та їх письмовим поясненням; вдосконалювати вміння і навички усного пояснення розв’язання задачі на дві дії способом складання виразу; ознайомити з одиницями вимірювання часу — часом і хвилиною; розвивати математичне мовлення, увагу, пам’ять; прищеплювати любов до предмета.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Сідайте тихо, дітвора.
Для математики настала пора.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Усна лічба
1) Які двоцифрові числа можна скласти за допомогою таких слів?
Двадцять Сорок Дев’яносто
Один Чотири Сім
Розв’язання
Назва двоцифрового числа складається з: одного слова, що позначає десятки — «двадцять»; із двох слів, причому перше позначає десятки — «двадцять», а друге одиниці — «один» чи «чотири», чи «сім».аналогічно складаємо числа з числом десятків «сорок» і «дев’яносто».
2) Прочитайте числа.
7; 12; 10; 1; 72; 33; 0; 100; 51.
Скільки всього чисел? Скільки двоцифрових? Одноцифрових?
Трицифрових? Скільки всього цифр записано? Скільки різних цифр?
3) Знайдіть у кожнім ряду зайве число.
21 44 8 90 16
20 30 33 90
12 33 44 55
33 35 25 39
9 8 7 4 20
4) Скільки у кожному з поданих чисел одиниць першого і другого розрядів?
23; 19; 80; 69; 100.
5) Прочитайте числа: 20; 21; 33; 40; 63. Скільки всього слів використано у назвах цих чисел? Скільки серед них однакових слів? Скільки потрібно слів, щоб назвати всі числа від 21 до 100?
6) Які двоцифрові числа можна назвати, використовуючи слова: тридцять, сорок, сім, один, п’ять?
7) Учень записав поспіль усі числа від 1 до 100. Скільки разів довелося йому писати цифру 5?
8) Які з наведених тверджень є правильними? Які можуть бути правильними чи неправильними? Які завжди будуть хибними?
• «Двоцифрове число більше одноцифрового».
• «Сума двох чисел більше, ніж різниця цих чисел».
• «Від’ємник менше різниці».
• «Різниця двох однакових чисел дорівнює 0».
9) Лижники беруть участь у змаганнях під номерами. Кому за ким встати?
• Назвіть номер учасника, який знаходиться між 16 і 18; 11 і 13.
• Який номер йде слідом за 15; 17; 19? Перед 11; 13; 20?
• Якщо в команді 2 десятки чоловік, який номер найперший? Останній?
• Які номери від 12 до 20? Назвіть попереднє і наступне число до числа 20.
— Скільки разів повторюється цифра 1 в записі чисел від 12 до 20?
— Що означає цифра 1 у записі цих чисел?
— Представте 12 у вигляді суми одноцифрових доданків.
10) У Ганни 15 шпильок. з них 8 шпильок з бантиками, а інші — з квіточками. Скільки у Ганни шпильок з квіточками?
11) Співачці подарували букет з 11 троянд. З них 6 троянд були білі, а решта — червоні. Скільки червоних троянд було в букеті?
12) Представте у вигляді суми розрядних доданків числа: 49; 37; 42; 30; 58; 23.
2 Хвилинка каліграфії
— Подивіться протягом хвилини, запам’ятайте ряд чисел і запишіть у зошит по пам’яті.
5 хв, 10 хв, 15 хв, 20 хв, 25 хв, 5 год.
— Яке число зайве? За яким принципом побудований ряд? (Через кожні п’ять чисел )
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Підготовча робота
На дошці — малюнок: в одному кошику — 4 яблука, в другому — 3, у третьому — 5 яблук. написавши вираз 3 + 5, учитель пропонує пояснити:
— Що означає в цьому записі кожне число? (3 — це яблука в другому кошику, 5 — це яблука в третьому кошику.)
— Що дізнаємося, якщо виконаємо вказану дію, або що показує ця сума?
Аналогічно проводиться робота над виразами 4 + 3; 5 – 3; 7 + 5; 7 – 5.
— Складіть вираз, за допомогою якого можна дізнатися, скільки яблук у трьох кошиках. (4 + 3 + 5)
2 Розв’язування задачі
На дошці — коротка умова задачі і схема.
Було — 90 к.
Витратив — 50 к. і 30 к.
Залишилося — ? к.
– ( + )
— Які числа треба вписати у віконця?
3 Пояснення вчителя
— Сьогодні ми розв’язуватимемо задачі способом складання виразу, не обчислюючи відразу результати дій.
Задача. На стоянці було 19 автомобілів. Поїхало спочатку 5 автомобілів, а потім — ще 4. Скільки автомобілів залишилося на стоянці?
Було — 19 авт.
Поїхало — 5 авт. і 4 авт.
Залишилося — ?
— Відомо, що поїхало спочатку 5 автомобілів, а потім — ще 4. Що можна дізнатися? Який вираз можна скласти?
Було — 19 авт., а поїхало (5 + 4). Що можна дізнатися? Який вираз можна скласти?
Запишіть вираз: 19 – (5 + 4) = 10 ( авт.)
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити!
руки вгору, руки вниз
на сусіда подивись.
руки вгору, руки в боки
і зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть,
Краще спинку ви прогніть,
і спокійно руки опустіть.
розведіть їх в сторони,
Плесніть кілька раз,
Й за роботу. Все гаразд!
V. Розвиток математичних знань
1 Ознайомлення з одиницями вимірювання часу
— Назвіть знайомі вам одиниці вимірювання довжини; маси.
— Хто знає, у яких одиницях вимірюється час?
— Основними одиницями вимірювання часу є доба — час, протягом якого Земля робить повний оберт навколо своєї осі, і рік — час, протягом якого Земля робить повний оберт навколо Сонця.
— З яких частин складається доба?
— Скільки годин у добі?
— Що більше — 1 год чи 1 хв?
— Яку найменшу одиницю часу ви знаєте?
— Хвилина — незначний час. Коли ми говоримо про яку-небудь легку роботу, говорять: «Хвилинна справа».
Для лікарів — це врятоване життя, для вчених — відкриття нового, та і пожежники, і сапери зовсім по-іншому ставляться до хвилин. Хвилини біжать одна за одною, а наздогнати їх або повернути не можна.
Слід показати дітям, як скорочено записуються при числах слова година, хвилина, доба, і записати у зошитах, що:
1 доба = 24 год
1 год = 60 хв
2 Гра «Афіша»
На дошці — афіша:
«Запрошуємо учнів на лялькову виставу. Тривалість вистави 60. Початок вистави об 11».
— Художник, який малював афішу, не знав одиниць часу і не написав, скільки триватиме вистава. Учні першого класу вирішили, що спектакль триватиме 60 секунд, тобто одну хвилину, а учні другого класу вирішили, що 60 хвилин.
— Як ви вважаєте, хто з них має рацію? О котрій годині закінчиться вистава?
— Чому ви вирішили, що мають рацію учні другого класу?
— Що потрібно для того, щоб не було таких помилок?
— Скільки хвилин в одній годині?
— Що потрібне для того, щоб уникнути подібної помилки?
Учні з’ясовують, що мають рацію учні 2-го класу (1 хв < 1 год; вистава закінчиться о 12 год 00 хв).
Пд час розв’язання цієї задачі діти роблять висновок, що при вимірюванні відрізків часу необхідно користуватися єдиною міркою (хвилина, година )
1 год = 60 хв
3 Офтальмологічна пауза
4 Розв’язування логічних завдань
1) Йшли семеро братів, у кожного брата — по одній сестрі. Скільки йшло людей? (8)
2) У кімнаті запалили три свічки. Потім одну із них загасили. Скільки свічок залишилося? (3)
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які одиниці вимірювання часу ви знаєте?
— Скільки годин у добі?
— Що більше — 1 год чи 1 хв?
— Скільки хвилин в одній годині?
Тема. Розв’язування задачі на дві дії складанням виразу ( ознайомлення ). Година і хвилина.
Мета: ознайомити учнів з розв’язуванням задачі на дві дії складанням виразу та їх письмовим поясненням; вдосконалювати вміння і навички усного пояснення розв’язання задачі на дві дії способом складання виразу; ознайомити з одиницями вимірювання часу — часом і хвилиною; розвивати математичне мовлення, увагу, пам’ять; прищеплювати любов до предмета.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Сідайте тихо, дітвора.
Для математики настала пора.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Усна лічба
1) Які двоцифрові числа можна скласти за допомогою таких слів?
Двадцять Сорок Дев’яносто
Один Чотири Сім
Розв’язання
Назва двоцифрового числа складається з: одного слова, що позначає десятки — «двадцять»; із двох слів, причому перше позначає десятки — «двадцять», а друге одиниці — «один» чи «чотири», чи «сім».аналогічно складаємо числа з числом десятків «сорок» і «дев’яносто».
2) Прочитайте числа.
7; 12; 10; 1; 72; 33; 0; 100; 51.
Скільки всього чисел? Скільки двоцифрових? Одноцифрових?
Трицифрових? Скільки всього цифр записано? Скільки різних цифр?
3) Знайдіть у кожнім ряду зайве число.
21 44 8 90 16
20 30 33 90
12 33 44 55
33 35 25 39
9 8 7 4 20
4) Скільки у кожному з поданих чисел одиниць першого і другого розрядів?
23; 19; 80; 69; 100.
5) Прочитайте числа: 20; 21; 33; 40; 63. Скільки всього слів використано у назвах цих чисел? Скільки серед них однакових слів? Скільки потрібно слів, щоб назвати всі числа від 21 до 100?
6) Які двоцифрові числа можна назвати, використовуючи слова: тридцять, сорок, сім, один, п’ять?
7) Учень записав поспіль усі числа від 1 до 100. Скільки разів довелося йому писати цифру 5?
8) Які з наведених тверджень є правильними? Які можуть бути правильними чи неправильними? Які завжди будуть хибними?
• «Двоцифрове число більше одноцифрового».
• «Сума двох чисел більше, ніж різниця цих чисел».
• «Від’ємник менше різниці».
• «Різниця двох однакових чисел дорівнює 0».
9) Лижники беруть участь у змаганнях під номерами. Кому за ким встати?
• Назвіть номер учасника, який знаходиться між 16 і 18; 11 і 13.
• Який номер йде слідом за 15; 17; 19? Перед 11; 13; 20?
• Якщо в команді 2 десятки чоловік, який номер найперший? Останній?
• Які номери від 12 до 20? Назвіть попереднє і наступне число до числа 20.
— Скільки разів повторюється цифра 1 в записі чисел від 12 до 20?
— Що означає цифра 1 у записі цих чисел?
— Представте 12 у вигляді суми одноцифрових доданків.
10) У Ганни 15 шпильок. з них 8 шпильок з бантиками, а інші — з квіточками. Скільки у Ганни шпильок з квіточками?
11) Співачці подарували букет з 11 троянд. З них 6 троянд були білі, а решта — червоні. Скільки червоних троянд було в букеті?
12) Представте у вигляді суми розрядних доданків числа: 49; 37; 42; 30; 58; 23.
2 Хвилинка каліграфії
— Подивіться протягом хвилини, запам’ятайте ряд чисел і запишіть у зошит по пам’яті.
5 хв, 10 хв, 15 хв, 20 хв, 25 хв, 5 год.
— Яке число зайве? За яким принципом побудований ряд? (Через кожні п’ять чисел )
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Підготовча робота
На дошці — малюнок: в одному кошику — 4 яблука, в другому — 3, у третьому — 5 яблук. написавши вираз 3 + 5, учитель пропонує пояснити:
— Що означає в цьому записі кожне число? (3 — це яблука в другому кошику, 5 — це яблука в третьому кошику.)
— Що дізнаємося, якщо виконаємо вказану дію, або що показує ця сума?
Аналогічно проводиться робота над виразами 4 + 3; 5 – 3; 7 + 5; 7 – 5.
— Складіть вираз, за допомогою якого можна дізнатися, скільки яблук у трьох кошиках. (4 + 3 + 5)
2 Розв’язування задачі
На дошці — коротка умова задачі і схема.
Було — 90 к.
Витратив — 50 к. і 30 к.
Залишилося — ? к.
– ( + )
— Які числа треба вписати у віконця?
3 Пояснення вчителя
— Сьогодні ми розв’язуватимемо задачі способом складання виразу, не обчислюючи відразу результати дій.
Задача. На стоянці було 19 автомобілів. Поїхало спочатку 5 автомобілів, а потім — ще 4. Скільки автомобілів залишилося на стоянці?
Було — 19 авт.
Поїхало — 5 авт. і 4 авт.
Залишилося — ?
— Відомо, що поїхало спочатку 5 автомобілів, а потім — ще 4. Що можна дізнатися? Який вираз можна скласти?
Було — 19 авт., а поїхало (5 + 4). Що можна дізнатися? Який вираз можна скласти?
Запишіть вираз: 19 – (5 + 4) = 10 ( авт.)
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити!
руки вгору, руки вниз
на сусіда подивись.
руки вгору, руки в боки
і зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть,
Краще спинку ви прогніть,
і спокійно руки опустіть.
розведіть їх в сторони,
Плесніть кілька раз,
Й за роботу. Все гаразд!
V. Розвиток математичних знань
1 Ознайомлення з одиницями вимірювання часу
— Назвіть знайомі вам одиниці вимірювання довжини; маси.
— Хто знає, у яких одиницях вимірюється час?
— Основними одиницями вимірювання часу є доба — час, протягом якого Земля робить повний оберт навколо своєї осі, і рік — час, протягом якого Земля робить повний оберт навколо Сонця.
— З яких частин складається доба?
— Скільки годин у добі?
— Що більше — 1 год чи 1 хв?
— Яку найменшу одиницю часу ви знаєте?
— Хвилина — незначний час. Коли ми говоримо про яку-небудь легку роботу, говорять: «Хвилинна справа».
Для лікарів — це врятоване життя, для вчених — відкриття нового, та і пожежники, і сапери зовсім по-іншому ставляться до хвилин. Хвилини біжать одна за одною, а наздогнати їх або повернути не можна.
Слід показати дітям, як скорочено записуються при числах слова година, хвилина, доба, і записати у зошитах, що:
1 доба = 24 год
1 год = 60 хв
2 Гра «Афіша»
На дошці — афіша:
«Запрошуємо учнів на лялькову виставу. Тривалість вистави 60. Початок вистави об 11».
— Художник, який малював афішу, не знав одиниць часу і не написав, скільки триватиме вистава. Учні першого класу вирішили, що спектакль триватиме 60 секунд, тобто одну хвилину, а учні другого класу вирішили, що 60 хвилин.
— Як ви вважаєте, хто з них має рацію? О котрій годині закінчиться вистава?
— Чому ви вирішили, що мають рацію учні другого класу?
— Що потрібно для того, щоб не було таких помилок?
— Скільки хвилин в одній годині?
— Що потрібне для того, щоб уникнути подібної помилки?
Учні з’ясовують, що мають рацію учні 2-го класу (1 хв < 1 год; вистава закінчиться о 12 год 00 хв).
Пд час розв’язання цієї задачі діти роблять висновок, що при вимірюванні відрізків часу необхідно користуватися єдиною міркою (хвилина, година )
1 год = 60 хв
3 Офтальмологічна пауза
4 Розв’язування логічних завдань
1) Йшли семеро братів, у кожного брата — по одній сестрі. Скільки йшло людей? (8)
2) У кімнаті запалили три свічки. Потім одну із них загасили. Скільки свічок залишилося? (3)
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які одиниці вимірювання часу ви знаєте?
— Скільки годин у добі?
— Що більше — 1 год чи 1 хв?
— Скільки хвилин в одній годині?
Немає коментарів:
Дописати коментар