Математика 2 клас
Тема. Усне віднімання виду 40 – 8. Розв’язування задач на порівняння суми і різниці чисел.
Мета: ознайомити учнів з прийомами обчислень для випадків виду 40 – 8; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі; розвивати пізнавальний інтерес, уміння робити висновки, засновані на виконаних діях; виховувати у дітей почуття товариства і взаємодопомоги, відповідальності.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Усна лічба
1) Гра «Вгадай приклад».
Приклад записаний на дошці, закритий карткою з відповіддю. Діти називають різні приклади з цією відповіддю, намагаючись угадати приклад, записаний на дошці.
60 =
30 =
2) Заміна чисел — круглих десятків сумою за зразком.
50 = 40 + 70 = + 10 40 = + 30 100 = 90 +
3) Складання ланцюжків.
70 — це 10 і 60
100 — це 10 і 90
60 — це 10 і 50
2 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Продовжте ряд: 1; 3; 7; 13; 21; ...; ...
Щоб продовжити ряд, потрібно встановити закономірність, за якою отримано кожне наступне число в цьому ряду. Назвіть ці числа. (1; 3; 7; 13; 21) Скільки ще чисел потрібно записати в цьому ряду? (3) Як змінюються числа в цьому ряду? (Збільшуються)
— Давайте дізнаємося, на скільки одиниць збільшено кожне наступне число порівняно з попереднім. На скільки одиниць збільшено друге число порівняно з першим? (На 2) Третє число порівняно з другим? (На 4)
— Запишіть, на скільки одиниць збільшено четверте число порівняно з третім і п’яте число порівняно з четвертим. (Четверте — на 6, п’яте — на 8.)
— Запишіть у ряд числа, які показують, на скільки збільшували кожне наступне число. (На 2; 4; 6; 8)
— Хто здогадався, яке наступне число буде в цьому ряду? (10)
— Що воно показує? (Число, яке йде за числом 21, буде на 10 більше; це число 31.)
— Назвіть два числа, які йдуть за числом 31. (43 і 57)
— Як отримали 43? (31 + 12) 57? (43 + 14)
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Пояснення нового матеріалу
1) На дошці — приклад: 30 – 7.
— Покладіть перед собою палички.
— Відкладіть число 30.
— Як це зробити?
— Скільки паличок у кожному пучку? (по 10)
— Скільки всього паличок у трьох пучках? (30, оскільки це 3 десятки)
— А зараз віднімемо від 30 число 7. Як ми це робитимемо?
— Чи треба для цього розв’язувати всі пучки? Скільки досить розв’язати? (Можна з одного пучка відняти 7 паличок.)
— Скільки паличок залишилося? (2 пучки паличок по 10 і ще три палички.)
— Яке це число? (23)
— Виконаємо цю операцію на числах.
— Запишіть у зошит:
30 – 7 = 23
20 10
— Що ми робили з паличками? (Відокремили 1 пучок)
— Яке це число? (10)
— Отже, замінюємо число 30 зручними доданками 10 і 20.
— Що зробили після цього? (Від 10 відняли 7, залишилося 3.)
— 20 — це два пучки, що залишилися.
— До 20 додали 3 і отримали 23.
Висновок: для того щоб від 30 відняти 7, потрібно 30 розкласти на зручні доданки 20 і 10, відняти 7, додати різницю до 20.
Учні пояснюють так: «30 – 7: 30 — це 20 і 10, відніму 7 від 10, вийде 3 і 20, всього 23».
2) Особливу увагу потрібно звернути на віднімання декількох одиниць від 100. Наприклад, 100 – 4. Пояснення: 100 — це 90 і 10 (пишуть під прикладом); віднімаємо 4 від 10, вийде 6; 90 та 6 — вийде 96.
2 Первинне закріплення
1) Виконання завдання з коментуванням.
60 – 2 90 – 6 30 – 4
2) Колективне розв’язування прикладів.
60 – 3 40 – 5 40 – 2
100 – 4 100 – 9 30 – 7
3) Новий прийом корисно на цьому ж уроці зіставити з розглянутими раніше прийомами: 76 + 4 і 80 – 4; 48 – 6 і 40 – 6, щоб діти усвідомили його особливості.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1 Розв’язування задачі
До шкільної їдальні привезли 30 кг яблук, 18 кг груш і 20 кг слив. На скільки кілограмів більше завезли груш і слив, ніж яблук?
2 Розв’язування задач за схемами
Було — 49
Продали — 13 і ще 14
Залишилося — ? Прилетіло — 17 і ще 10
Відлетіло — 20
Залишилося — ?
5 Розв’язування логічних завдань
1) Зоя несла від колодязя важке відро з водою. Ззаду неї йшли хлопчики: Петрик, Павлик і Тарасик. Вона хлопчиків не бачила. Не дійшовши до будинку, дівчинка поставила відро і побігла додому, щоб покликати когось на допомогу. Поки Зоя бігала, один з хлопчиків заніс відро у двір. Коли дівчинка вийшла з хати, то побачила відро з водою і трьох товаришів.
— Хто з вас приніс відро? Кому я повинна віддячити? — запитала вона.
Петрик сказав:
— Я приніс відро.
Павлик:
— Яне приносив відра.
Тоді Зоя звернулася до Тарасика, знаючи, що він завжди говорить тільки правду:
— Правду сказали хлопчики?
Тарасик відповів:
— Яне приносив, а кожен з них сказав неправду.
Тоді Зоя здогадалася, хто приніс відро, і подякувала.
Кому з хлопчиків подякувала Зоя? (Павликові)
2) Дві дівчинки йшли з школи додому, а назустріч їм — три хлопчики. Скільки всього дітей йшли додому? (2 дівчинки)
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Як відняти одноцифрове число від круглого числа?
— Як перевірити віднімання?
Тема. Усне віднімання виду 40 – 8. Розв’язування задач на порівняння суми і різниці чисел.
Мета: ознайомити учнів з прийомами обчислень для випадків виду 40 – 8; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі; розвивати пізнавальний інтерес, уміння робити висновки, засновані на виконаних діях; виховувати у дітей почуття товариства і взаємодопомоги, відповідальності.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Усна лічба
1) Гра «Вгадай приклад».
Приклад записаний на дошці, закритий карткою з відповіддю. Діти називають різні приклади з цією відповіддю, намагаючись угадати приклад, записаний на дошці.
60 =
30 =
2) Заміна чисел — круглих десятків сумою за зразком.
50 = 40 + 70 = + 10 40 = + 30 100 = 90 +
3) Складання ланцюжків.
70 — це 10 і 60
100 — це 10 і 90
60 — це 10 і 50
2 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Продовжте ряд: 1; 3; 7; 13; 21; ...; ...
Щоб продовжити ряд, потрібно встановити закономірність, за якою отримано кожне наступне число в цьому ряду. Назвіть ці числа. (1; 3; 7; 13; 21) Скільки ще чисел потрібно записати в цьому ряду? (3) Як змінюються числа в цьому ряду? (Збільшуються)
— Давайте дізнаємося, на скільки одиниць збільшено кожне наступне число порівняно з попереднім. На скільки одиниць збільшено друге число порівняно з першим? (На 2) Третє число порівняно з другим? (На 4)
— Запишіть, на скільки одиниць збільшено четверте число порівняно з третім і п’яте число порівняно з четвертим. (Четверте — на 6, п’яте — на 8.)
— Запишіть у ряд числа, які показують, на скільки збільшували кожне наступне число. (На 2; 4; 6; 8)
— Хто здогадався, яке наступне число буде в цьому ряду? (10)
— Що воно показує? (Число, яке йде за числом 21, буде на 10 більше; це число 31.)
— Назвіть два числа, які йдуть за числом 31. (43 і 57)
— Як отримали 43? (31 + 12) 57? (43 + 14)
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Пояснення нового матеріалу
1) На дошці — приклад: 30 – 7.
— Покладіть перед собою палички.
— Відкладіть число 30.
— Як це зробити?
— Скільки паличок у кожному пучку? (по 10)
— Скільки всього паличок у трьох пучках? (30, оскільки це 3 десятки)
— А зараз віднімемо від 30 число 7. Як ми це робитимемо?
— Чи треба для цього розв’язувати всі пучки? Скільки досить розв’язати? (Можна з одного пучка відняти 7 паличок.)
— Скільки паличок залишилося? (2 пучки паличок по 10 і ще три палички.)
— Яке це число? (23)
— Виконаємо цю операцію на числах.
— Запишіть у зошит:
30 – 7 = 23
20 10
— Що ми робили з паличками? (Відокремили 1 пучок)
— Яке це число? (10)
— Отже, замінюємо число 30 зручними доданками 10 і 20.
— Що зробили після цього? (Від 10 відняли 7, залишилося 3.)
— 20 — це два пучки, що залишилися.
— До 20 додали 3 і отримали 23.
Висновок: для того щоб від 30 відняти 7, потрібно 30 розкласти на зручні доданки 20 і 10, відняти 7, додати різницю до 20.
Учні пояснюють так: «30 – 7: 30 — це 20 і 10, відніму 7 від 10, вийде 3 і 20, всього 23».
2) Особливу увагу потрібно звернути на віднімання декількох одиниць від 100. Наприклад, 100 – 4. Пояснення: 100 — це 90 і 10 (пишуть під прикладом); віднімаємо 4 від 10, вийде 6; 90 та 6 — вийде 96.
2 Первинне закріплення
1) Виконання завдання з коментуванням.
60 – 2 90 – 6 30 – 4
2) Колективне розв’язування прикладів.
60 – 3 40 – 5 40 – 2
100 – 4 100 – 9 30 – 7
3) Новий прийом корисно на цьому ж уроці зіставити з розглянутими раніше прийомами: 76 + 4 і 80 – 4; 48 – 6 і 40 – 6, щоб діти усвідомили його особливості.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1 Розв’язування задачі
До шкільної їдальні привезли 30 кг яблук, 18 кг груш і 20 кг слив. На скільки кілограмів більше завезли груш і слив, ніж яблук?
2 Розв’язування задач за схемами
Було — 49
Продали — 13 і ще 14
Залишилося — ? Прилетіло — 17 і ще 10
Відлетіло — 20
Залишилося — ?
5 Розв’язування логічних завдань
1) Зоя несла від колодязя важке відро з водою. Ззаду неї йшли хлопчики: Петрик, Павлик і Тарасик. Вона хлопчиків не бачила. Не дійшовши до будинку, дівчинка поставила відро і побігла додому, щоб покликати когось на допомогу. Поки Зоя бігала, один з хлопчиків заніс відро у двір. Коли дівчинка вийшла з хати, то побачила відро з водою і трьох товаришів.
— Хто з вас приніс відро? Кому я повинна віддячити? — запитала вона.
Петрик сказав:
— Я приніс відро.
Павлик:
— Яне приносив відра.
Тоді Зоя звернулася до Тарасика, знаючи, що він завжди говорить тільки правду:
— Правду сказали хлопчики?
Тарасик відповів:
— Яне приносив, а кожен з них сказав неправду.
Тоді Зоя здогадалася, хто приніс відро, і подякувала.
Кому з хлопчиків подякувала Зоя? (Павликові)
2) Дві дівчинки йшли з школи додому, а назустріч їм — три хлопчики. Скільки всього дітей йшли додому? (2 дівчинки)
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Як відняти одноцифрове число від круглого числа?
— Як перевірити віднімання?
Немає коментарів:
Дописати коментар