Математика 2 клас
Тема. Випадки додавання і віднімання в межах 20, пов’язані з нумерацією чисел. Одиниця вимірювання місткості — літр. Порівняння місткості посудин.
Мета: формувати вміння розв’язувати задачі з використанням одиниці вимірювання місткості, розв’язувати текстові задачі і задачі логічного характеру, розпізнавати
многокутники; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вчити математику настала пора,
Сідайте тихо, дітвора.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Лабіринт»
— Допоможіть Царівні-жабі провести брата і сестру лабіринтом з числовими виразами. При цьому значення виразів повинні скласти відрізок чисел натурального ряду.
2 Обчислення прикладів зручним способом
7 + 8 + 3 + 2 8 + 1 + 2 + 9
6 + 2 + 8 + 4 7 + 5 + 5 + 3
3 Складання та розв’язування задачі за коротким записом
Було — 9 кг
Продали — 5 кг
Залишилося — ?
4 Геометричний матеріал
— Угадайте, які фігури зображені на малюнку, і назвіть їх.
5 Хвилинка каліграфії з логічним завдання
— Запишіть ряд чисел. Вставте пропущені числа.
1; 3; 3; 1; 7; 9; 9; 7; 3; 4; 4; 3; 2; 5; 7; 7; ?; ?.
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Бесіда
У ч и т е л ь. Діти, хто з вас купував молоко, квас, сік? Чим вимірюють рідини? ( Їх вимірюють літрами. )
Учитель показує кружку, банку, пляшку місткістю 1 літр.
— Хто знає, скільки склянок соку вміщується у літровій банці? (Перевіряє, наливши у літрову банку 5 склянок води. )
— Склянками міряють менші кількості рідини.
Учитель виставляє трилітрову банку, дволітрову банку, чотири-літрову каструлю.
— Як ви гадаєте, скільки літрів уміщується в кожній з цих посудин? Учні називають числа, а вчитель перевіряє їх, наливаючи воду в цей посуд літровою банкою. Якщо виготовити кубик, порожній усередині, довжина, ширина і висота якого дорівнюють 10 см, то в нього вміщується 1 л рідини.
Фізкультхвилинка
Ми берізки і кленці,
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм ряди,
Випрямляємо гілки.
Ледь зіп’явшись з корінців,
Дістаєм до промінців.
Наші ручки – пагінці
Хиляться на вітерці
Вправо, вліво, і весь сад
Нахиливсь вперед-назад.
2 Фронтальна робота над задачами
1) У десятилітрове відро налили 7 л води. Скільки літрів води треба долити, щоб відро було повним?
2) У літрову банку налили 2 склянки соку. Скільки ще склянок соку вміщується в цій банці? ( Учні усно дають відповідь на запитання, з’ясовуючи, що в основі розв’язання цієї задачі лежить склад числа 5. )
3) У які дві каструлі можна перелити молоко з бідона?
Використовуються наведені нижче малюнки.
4) В одному відрі 5 л води, а в другому — 3 л. як зробити, щоб води стало у відрах порівну? (Можна перелити 1 л води з першого відра у друге; можна з першого відра вилити 2 л води; можна в друге відро влити 2 л води; можна з першого вилити 3 л, а з другого 1 л; і т. д.)
5) Було — 10 л
Відлили — 3 л
Залишилося — ?
Було — 10 л
Відлили — 3 л і 1 л
Залишилося — ?
Порівнюючи обидві задачі, учні з’ясовують, що в першій задачі відлили 3 л, а в другій — 4 л, але це число спочатку потрібно було знайти, додавши 3 л і 1 л. Задачі розв’язують усно.
6) Обчислення виразів.
4 л + 6 л 7 л – 6 л 9 л – 6 л 10 л – 8 л
3 Повторення обчислювальних прийомів, заснованих на нумерації чисел
У ч и т е л ь. числа не люблять самотності, вони постійно спілкуються один з одним: додаються, віднімаються, множаться, діляться.
Уважно розгляньте перший приклад: 15 = 14 + 1. Поміркуйте, яке число ми дістанемо, додавши 1?
10 = 11 – 1. Яке число ми дістанемо, віднявши 1?
13 – 3 = 10. Назвіть десятковий склад числа 13. Прочитайте цей приклад зі словами «було», «відняли», «залишилося». (Було 1 дес. і 3 од., відняли 3 од., залишився 1 десяток чи 10.)
4 Самостійна робота
9 + 1 11 – 1 13 – 3
18 – 8 15 – 1 12 + 1
10 + 9 10 + 2 8 + 10
19 – 9 14 – 10 16 – 6
5 Офтальмологічна пауза
6 Розв’язування логічного завдання
— Що потрібно зробити, щоб будинки були за огорожею? (Потрібно намалювати огорожу на тлі будинків.)
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чим вимірюють рідини?
— Скільки склянок соку вміщується у літровій банці?
Тема. Випадки додавання і віднімання в межах 20, пов’язані з нумерацією чисел. Одиниця вимірювання місткості — літр. Порівняння місткості посудин.
Мета: формувати вміння розв’язувати задачі з використанням одиниці вимірювання місткості, розв’язувати текстові задачі і задачі логічного характеру, розпізнавати
многокутники; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вчити математику настала пора,
Сідайте тихо, дітвора.
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Гра «Лабіринт»
— Допоможіть Царівні-жабі провести брата і сестру лабіринтом з числовими виразами. При цьому значення виразів повинні скласти відрізок чисел натурального ряду.
2 Обчислення прикладів зручним способом
7 + 8 + 3 + 2 8 + 1 + 2 + 9
6 + 2 + 8 + 4 7 + 5 + 5 + 3
3 Складання та розв’язування задачі за коротким записом
Було — 9 кг
Продали — 5 кг
Залишилося — ?
4 Геометричний матеріал
— Угадайте, які фігури зображені на малюнку, і назвіть їх.
5 Хвилинка каліграфії з логічним завдання
— Запишіть ряд чисел. Вставте пропущені числа.
1; 3; 3; 1; 7; 9; 9; 7; 3; 4; 4; 3; 2; 5; 7; 7; ?; ?.
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Розвиток математичних знань
1 Бесіда
У ч и т е л ь. Діти, хто з вас купував молоко, квас, сік? Чим вимірюють рідини? ( Їх вимірюють літрами. )
Учитель показує кружку, банку, пляшку місткістю 1 літр.
— Хто знає, скільки склянок соку вміщується у літровій банці? (Перевіряє, наливши у літрову банку 5 склянок води. )
— Склянками міряють менші кількості рідини.
Учитель виставляє трилітрову банку, дволітрову банку, чотири-літрову каструлю.
— Як ви гадаєте, скільки літрів уміщується в кожній з цих посудин? Учні називають числа, а вчитель перевіряє їх, наливаючи воду в цей посуд літровою банкою. Якщо виготовити кубик, порожній усередині, довжина, ширина і висота якого дорівнюють 10 см, то в нього вміщується 1 л рідини.
Фізкультхвилинка
Ми берізки і кленці,
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм ряди,
Випрямляємо гілки.
Ледь зіп’явшись з корінців,
Дістаєм до промінців.
Наші ручки – пагінці
Хиляться на вітерці
Вправо, вліво, і весь сад
Нахиливсь вперед-назад.
2 Фронтальна робота над задачами
1) У десятилітрове відро налили 7 л води. Скільки літрів води треба долити, щоб відро було повним?
2) У літрову банку налили 2 склянки соку. Скільки ще склянок соку вміщується в цій банці? ( Учні усно дають відповідь на запитання, з’ясовуючи, що в основі розв’язання цієї задачі лежить склад числа 5. )
3) У які дві каструлі можна перелити молоко з бідона?
Використовуються наведені нижче малюнки.
4) В одному відрі 5 л води, а в другому — 3 л. як зробити, щоб води стало у відрах порівну? (Можна перелити 1 л води з першого відра у друге; можна з першого відра вилити 2 л води; можна в друге відро влити 2 л води; можна з першого вилити 3 л, а з другого 1 л; і т. д.)
5) Було — 10 л
Відлили — 3 л
Залишилося — ?
Було — 10 л
Відлили — 3 л і 1 л
Залишилося — ?
Порівнюючи обидві задачі, учні з’ясовують, що в першій задачі відлили 3 л, а в другій — 4 л, але це число спочатку потрібно було знайти, додавши 3 л і 1 л. Задачі розв’язують усно.
6) Обчислення виразів.
4 л + 6 л 7 л – 6 л 9 л – 6 л 10 л – 8 л
3 Повторення обчислювальних прийомів, заснованих на нумерації чисел
У ч и т е л ь. числа не люблять самотності, вони постійно спілкуються один з одним: додаються, віднімаються, множаться, діляться.
Уважно розгляньте перший приклад: 15 = 14 + 1. Поміркуйте, яке число ми дістанемо, додавши 1?
10 = 11 – 1. Яке число ми дістанемо, віднявши 1?
13 – 3 = 10. Назвіть десятковий склад числа 13. Прочитайте цей приклад зі словами «було», «відняли», «залишилося». (Було 1 дес. і 3 од., відняли 3 од., залишився 1 десяток чи 10.)
4 Самостійна робота
9 + 1 11 – 1 13 – 3
18 – 8 15 – 1 12 + 1
10 + 9 10 + 2 8 + 10
19 – 9 14 – 10 16 – 6
5 Офтальмологічна пауза
6 Розв’язування логічного завдання
— Що потрібно зробити, щоб будинки були за огорожею? (Потрібно намалювати огорожу на тлі будинків.)
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чим вимірюють рідини?
— Скільки склянок соку вміщується у літровій банці?
Немає коментарів:
Дописати коментар