Умови
виникнення пожежі
Мета: ознайомити учнів з умовами
виникнення процесу горіння і з принципами запобігання та гасіння невеличких пожеж,
особливостями гасіння електроприладів, навчити захищати органи дихання під час
пожежі та здійснення евакуації з приміщення школи. Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, таблиці
«Засоби пожежогасіння», маркери, аркуші паперу, картки з ситуаціями, зразки
горючих, важкогорючих і негорючих речовин, обладнання для проведення досліду (сірники, склянка, пісок, свічка), покривало.
Хід уроку
Вогонь - добрий слуга, але поганий хазяїн
Українська
народна мудрість
I.
Організаційний момент
Привітання: «Вітаю сонце, вітаю
землю, вітаю всіх, вітаю себе». Підготовка учнів до роботи.
II.
Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Запитання:
—Що таке надзвичайні ситуації?
—
Які бувають надзвичайні ситуації.
(Природні,
техногенні, соціальні)
Назвати
приклади небезпек природного, техногенного, соціального характеру, (повені,
буревїі, селі, зсуви, пожежі, шахрайство, замети, збройний напад,
дорожньо-транспортна пригода тощо)
—
До якої групи небезпек ви віднесли пожежу? Чому?
На уроці ми доведемо, що пожежа —
це або природна, або техногенна небезпека.
III.
Повідомлення теми та мети уроку.
IV.
Вивчення нового матеріалу.
1)
Повідомлення учня
За давньогрецькою легендою, могутній титан Прометей
часто навідувався на
землю, оскільки дуже любив людське товариство, співчував, коли виникали
труднощі, допомагав вийти зі скрути. Він викрав у Зевса вогонь і подарував його
людям, щоб вони зігрілися, захистили себе від диких тварин. Боги жорстоко
покарали його, відправивши на землю, де йому завдавав пекельних тортур кровожерливий
орел. Прометей і не сподівався, що його вистражданий дарунок може
стати страшною небезпекою. Люди навчилися використовувати вогонь для
приготування їжі, виготовлення глиняного та скляного посуду, виплавляння
металів та багато іншого. Проте й досі не навчилися приборкувати вогонь.
2)
Слово вчителя.
Щороку в світі
відбувається до 5 млн. пожеж.
В
Україні щодня виникає до 130 пожеж. Пожежі забирають життя людей, у тому числі
й дітей. Особливо страшними за наслідками бувають пожежі в школах. Евакуація
учнів на пожежі може ускладнюватися неадекватно зреагувати на небезпеку.
Зокрема, поширеною реакцією є намагання дитини заховатися, що ускладнює
організацію евакуації.
Учні працюють в
групах
В групах визначено: учні актори, учні художники, учні журналісти.
Запитання. Назвати причини виникнення пожеж.
Діти записують, а в ході обговорення визначають, які з них відносять до
пожеж природного характеру, а які техногенного. Зокрема, природного характеру:
спека, блискавка, торф’яні, польові, степові, лісові пожежі; техногенного:
ігри з вогнем, несправність приладів, необережне поводження з вогнем.
—
Назвати умови, за яких може виникнути пожежа?
На картках учнів записані слова: сірник, сигарета, бенгальський вогонь,
лупа, несправний електроприлад, гума, бензин, пісок, дерево, скло, солома,
тканина, газ, папір, цегла. Визначити: які речі можуть спричинити загоряння,
тобто є джерелами запалювання, а які є займистими матеріалами.
Самостійна
робота. Опрацювання статті підручника «Займисті матеріали».
Для
визначення третьої необхідної умови горіння учні проводять дослід.
Дослід.
У
склянку поставити свічку і запалити, потім накрити кришкою.
—
Чому пожежа загасає, коли запалити свічку, а потім накрити її?
—
Чому вогонь спалахує, якщо відкрити кришку?
Діти
називають ще одну умову виникнення пожежі: повітря (кисень).
Гра «Трикутник вогню»
Учні стоять у колі. Учитель кидає
одному з учнів м’яч і називає один елемент трикутника вогню: «Джерело
запалювання». Той, хто спіймав м’яч, називає приклад джерела запалювання і кидає
м’яч іншому учню. Учитель називає ще один елемент: «Горюча речовина». Дії учнів
повторюються з наведенням прикладу горючої речовини. Якщо вчитель сказав
«кисень», замість відповіді треба стукнути ногою.
V.
Узагальнення та систематизація матеріалу.
Робота
в групах. Вправа «Карусель».
Використовуючи
матеріал підручника учні працюють в групах, обговорюють ситуації, складають
план дій.
—
Як загасити невелику пожежу?
—
Особливості гасіння електроприладів.
—
Як вибратися із задимленого приміщення та викликати пожежну команду?
Від кожної групи відповідають по
одному представнику. Ці учні переходять до іншої трупи і розповідають, про що
вони дізналися у своїй групі. Відтак переходять до наступної і т.д. Коли вони
повертаються до своїх груп, їхні товариші коротко розповідають, що їм
розповідали діти з інших груп.
Конкурс малюнків учнів-художників
«Образ
вогню».
Вчитель
називає різні ситуації, коли виникла пожежа, а діти намагаються загасити її,
імітують гасіння. Виконують актори. Учні журналісти висвітлюють ситуацію.
Відзначаються
кращі учні.
Евакуація
з приміщення школи.
Ознайомитися з засобами органів
дихання, з планом евакуації школи. Проведення організованої евакуації,
вишикуватись у ланцюг і вийти тримаючись за руки.
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника, скласти план евакуації
в будинку.
Немає коментарів:
Дописати коментар