понеділок, 19 листопада 2012 р.

Урок 209 (читання) Тема. Ознайомлення з творчістю українського письменника І. Я. Франка. Опрацювання уривка казки «Ріпка»


Урок 209 (читання)
Тема. Ознайомлення з творчістю українського письменника І. Я. Франка. Опрацювання уривка казки «Ріпка»
Мета: ознайомити учнів з творчістю українського письменника І. Я. Франка; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання, переказувати казку; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення; зба­гачувати їх словниковий запас; виховувати інтерес до творчості письменника.
Обладнання: портрет І. Я. Франка; малюнки кульок з буквами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Фронтальне опитування
— З творчістю якого поета ви ознайомилися на минулому уроці?
— Коли розпочав свою творчу діяльність Т. Г. Шевченко?
— Що оспівував поет у своїх творах?
— До чого він закликав?
— Як називається збірка творів Т. Г. Шевченка?
— Кого називали кобзарями?
2 Гра «Знайди пару»
— Відтворіть вірш Т. Г. Шевченка, поєднавши слова лівого та правого стовпчиків.
Сонце
Гори
Пташечка
Поле
чорніють
німіє
заходить
тихне
3 Хвилинка поезії
Підготовлені учні читають вірші Т. Г. Шевченка.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Робота в парах
— «Приведіть» кожну кульку на відповідне місце і прочитайте слово.
На дошці — малюнок кульок з буквами і, к, р, а, п та одна велика куль­ка з буквами к, ф, а, н, р, о, ниточки від кульок ведуть до певної клітинки.
— Яке слово у вас утворилось?
— Що таке ріпка?
— Хто написав казку «Ріпка»?
Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобоки —
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви ознайомитеся з казкою «Ріпка» в обробці видат­ного українського письменника, прізвище якого ви прочитаєте ще на одній кульці (читання за стрілочками).
— Назвіть автора казки «Ріпка».
— На уроці вам потрібно бути уважними, старанними, щоб по­тім взяти участь в інсценізації казки.
V. Вивчення нового матеріалу. Робота за Букварем (с. 136) .
1 Вступне слово вчителя
— Іван Франко народився в сім’ї коваля. Ріс хлопчик роботя­щим, товариським. Він допомагав батькам по господарству, дуже любив природу.
Мама Івася любила українську пісню. Так з голосу матері хлоп­чик запам’ятав багато українських пісень. Серед своїх ровесників вирізнявся тим, що вмів все швидко робити: писати, читати, орієн­туватися в різних ситуаціях.
2 Робота над текстом «Іван Якович Франко»
1) Читання тексту
— Що ще ви дізналися про І. Я. Франка?
2) «Словничок-сундучок»
• Кузня — майстерня, де обробляють метал куванням.
• Коваль — майстер, який кує метал і виготовляє з нього різні предмети, а також робітник, що підковує коней.
3) Читання слів до тексту
Письменник, кузня, коваль, селян, фарбований, життя, ди­тинство.
4) Самостійне читання тексту учнями
5) Відтворення змісту прочитаного
— Хто такий І. Я. Франко?
— Де часто в дитинстві бував малий Іван?
— За чим спостерігав?
— Про що писав у своїх творах І. Я. Франко?
— Які з цих казок належать І. Я. Франку?
«Колобок», «Івасик-Телесик», «Ріпка», «Кіт у чоботях», «Коза-Дереза», «Червона Шапочка», «Фарбований лис».
Фізкультхвилинка (музична)
VI. Продовження роботи за Букварем (с. 137)
Робота над уривком казки «Ріпка»
1 Розповідь учителем початку казки «Ріпка»
2 Читання учнями уривка
— Кого з героїв згадано в уривку?
— Хто ще прийде на допомогу дідові?
— Чим закінчується казка?
— Чого вона нас навчає?
3 Інсценізація казки
VII. Робота з дитячою книжкою «Фарбований лис»
1 Розглядування ілюстрації на с. 137
— До якої казки цей малюнок?
— Чому ви так вважаєте?
2 Розглядування книжки
3 Слухання уривка казки, відтворення прослуханого
VIII. Підсумок уроку.
— З якими казками ви сьогодні ознайомилися?
— Назвіть їх автора.
— Доповніть речення, використовуючи слова, що є на дошці: письменник, поет.
І. Я. Франко — великий український...
Т. Г. Шевченко — великий український...


Немає коментарів:

Дописати коментар