субота, 17 листопада 2012 р.

Урок 204 (письмо) Тема. Письмо слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом


Урок 204 (письмо)
Тема. Письмо слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом
Мета: вчити учнів правильно поєднувати букви у словах з апострофом, промовляти ці слова; закріплювати вміння виконувати звуковий аналіз слів; розвивати увагу, зв’язне мов­лення; виховувати почуття взаємодопомоги, взаємоповаги у своїй родині, бажання підтримувати одне одного.
Обладнання: малюнки (хом’як, в’юн); фішки для звукових моделей; зошити з навчання грамоти; плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Слухання вірша
Один знак у алфавіті жив
Із буквами завжди дружив.
Аж поки якось буква «Я»
Сказала: «Геть від нас!
Бо алфавіт — це букв сім’я,
Нас 33 якраз!
А ти — не буква, просто знак,
Ти нам чужий, не рідний,
знай!»
Почув наш знак такі слова,
Вмить закрутилась голова.
Ніколи ще таких образ
Не чув він у житті.
Заплакав він, схопився враз —
І ось уже в путі.
Та що тут сталось! Хоч плач:
У малюків зник раптом м’яч.
Саме подвір’я зникло теж,
І м’ята, й бур’янець.
Іна вечерю щось не те:
Без м’яса холодець!
А курка?! Бідолашний птах:
Немає пір’я! Просто жах!
— Які слова зникли? Чому?
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні ми працюватимемо над вимовою слів з апострофом, будемо вчитися правильно їх писати. З’ясуємо, хто може бути чле­ном родини і як вони повинні ставитися одне до одного.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Гра «Впіймай слово»
Почувши слово, в якому пишеться апостроф, учні плескають у долоні.
Соловейко, пам’ять, зяблик, здоров’я, солов’ї, малятко, реп’ях, подвір’я, свято, пір’я.
2 Робота в зошиті (с. 47)
3 Відгадування загадки
Це який дивак знадвору
Носить здобич у «комору»
Не на спині у мішку,
А сховавши за щоку? (Хом’як)
— Хто ж такий хом’як?
Хом’як — гризун-хижак, шкідник польових і городніх куль­тур, запаси кормів якого восени досягають 20 кг.
4 Звуковий аналіз слів хом’як, п’ять
— Що ви можете сказати про кількість звуків і букв у слові-відгадці?
— Чому їх кількість різна?
— Що зображено на малюнку поруч з хом’ячком?
— Складіть речення, використовуючи обидва слова.
— Назвіть кількість букв у слові п’ять.
— Чи буде кількість звуків відрізнятися від кількості букв?
— Доведіть це, побудувавши звукову модель слова.
— Пригадайте, назва якого число теж пишеться з апострофом.
— Пригадайте, що ви знаєте про апостроф?
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати.
Фізкультхвилинку розпочати.
Руки вгору, руки вниз
На сусідів подивись.
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
5 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як розміщувати зошит і тримати ручку під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
6 Виконання графічних вправ
7 Демонстрація і пояснення написання слів з апострофом на дошці
— Апостроф — знак, схожий на кому, пишеться на верхній рядковій лінії. Апостроф складається з двох елементів: крапки й короткої заокругленої лінії.
Алгоритм написання апострофа
— Пишемо під рахунок: раз, два.
Апостроф ставлять одразу після написання букви, після якої він ставиться. Наступна буква пишеться окремо від попередньої.
8 Письмо слова п’є
— Назвіть номер звукової моделі слова п’є.
9 Письмо слова б’є
— Кінцівкою якої приказки є слово б’є?
Осінь збирає, а весна...
Блискавка в сухе дерево...
Удар забувається, слово...
10 Письмо слова в’юн
— Хто такий в’юн?
В’юн — невеличка прісноводна риба, яка зустрічається в забо­лочених стоячих водоймах.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Грає Мурчик на баяні,
Зайчик наш — на барабані,
А ведмедик на трубі
Грає весело тобі.
Будеш нам допомагати —
Будемо всі разом грати.
Діти імітують гру на різних музичних інструментах.
Вивчення лічилки
В’юн, хом’як, пір’їна, в’ється —
Знак в них апострофом зоветься.
11 Письмо слова п’ять
Гра «Я знаю п’ять слів»
Учень отримує м’яч, ударяє його об підлогу і називає слова з апострофом.
12 Обведення і списування рукописного тексту за зразком
— Знайдіть помилку в графічній моделі першого речення.
V. Розвиток мовлення
1 Бесіда
— Про кого говориться у першому реченні?
— Що вони робили?
— Про кого говориться у другому реченні?
— Що робила мама?
— Розшифруйте і прочитайте речення «Мама, тато і Дем’ян — 7 ‘ я».
— Як інакше можна назвати сім’ю?
2 Слухання вірша
Сім’я вечеряє в саду...
Я так люблю це уявляти,
Як в тихім смерку біля хати
Сім’я вечеряє в саду.
Весела мати, дітлашня,
Смаглявий батько — щойно з поля.
І дід з бабусею — рідня.
І замовкає гамір дня,
Й парує в мисці бараболя.
— Хто ще може бути членом родини?
VI. Підсумок уроку
— Що ж то за знак є у нашій мові, що пишеться вгорі та на кому схожий?
— Що ви знаєте про апостроф?
Гра «Мікрофон по колу»
— Назвіть слова з апострофом, що згадувалися на уроці?
— Як інакше можна назвати сім’ю?
— Які стосунки мають бути між членами родини?

Немає коментарів:

Дописати коментар