субота, 17 листопада 2012 р.

Урок 199 (читання) Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж


Урок 199 (читання)
Тема. Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж
Мета: формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж]; продовжувати формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати нави­чки правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи, ввічливе ставлення одне до одного.
Обладнання: картки-блискавки; макет сонечка з буквами; фішки для звукових моделей; зошити без друкованої основи; плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Читання карток-блискавок
ца
дзу
за
ці
дзо
зе
— Назвіть слова з буквосполученням дз.
— Складіть звукові моделі цих слів.
2 «Цифрова криптограма»
— Поясніть значення цього прислів’я.
— З прислів’я доберіть слово до поданої звуко-складової моделі.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
1 Слухання вірша з подальшим обговоренням
Джміль збирав нектар із квітів,
меду наносив в дупло.
Працював він ціле літо,
облітав усе на світі,
щоб маленькі джмеленята
годувати чим було.
А. Німенко
— Про кого цей вірш?
— Що робив джміль?
— Для кого він збирав медок?
2 Утворення словосполучення
Джміль (що робить?) ..., ...
3 Складання речення
4 Звуковий аналіз слова джміль
IV. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із новим звуком, який на письмі позначається двома буквами, будете вчитися читати слова з ним. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням творів, прига­даємо, що таке «чарівні слова» і яке значення вони мають у житті.
V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком.
1 Виділення звука [дж] у слові джміль
2 Артикуляція звука [дж], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
Звук вимовляється злито.
3 Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
Учитель називає звуки, учні утворюють склад.
2) Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворюють.
4 Гра «Впіймай слово і назви позицію звука [дж]»
Бджола, дзеркало, джерело, ходжу, дзвін, джем, саджаю, дзюр­чить.
VI. Фізкультхвилинка
Жу-жу-жу! Жу-жу-жу!
Я із сонечком дружу
Шу-шу-шу! Шу-шу-щу!
З вітерцем я теж дружу.
Джміль над квіточкою кружить.
Джміль і квітка міцно дружать.
Нахилюсь і поглажу травицю.
Відпочив! І сідаю я вчитись.
VII. Ознайомлення з буквосполученням дж
— Звук [дж] — складний, він злитий з двох звуків [д] і [ж], тому на письмі ці звуки позначаються двома буквами — «де» і «же».
1 Читання складової таблиці
2 Читання піраміди слів
— Яке слово «солодке» на смак?
— Яка різниця між словами бджола і бджілка?
3 Друкування буквосполучень Дж, дж у зошитах
4 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма
5 Читання складів з вивченим буквосполученням, запис їх у зошит
На дошці — малюнок сонечка, в середи­ні — буквосполучення дж, на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Стомились очі й рученята.
Спочиньте трохи, мої малята!
Сонце спить, небо спить.
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
І проміння всім послало.
VIII. Робота за Букварем (с. 130).
1 Розглядування малюнків. Складання звукових моделей слів бджола, джміль
— Кого ви бачите на малюнку?
2 Вправа «Слухняний ротик»
1) Інтонаційне читання скоромовки
2) Читання скоромовки з нарощуванням темпу
3) Заучування напам’ять
3 Робота над віршем «Джміль»
1) Читання вірша вчителем
— До кого звертався джміль?
2) «Словничок-сундучок»
Фіранка — тканина, якою запинають вікно, занавіска.
3) Читання вірша «пташиним базаром»
4) Підготовка до виразного читання
— Назвіть розділові знаки в кінці речень.
— Прочитайте окличне речення.
— Прочитайте питальні речення.
— Знайдіть і прочитайте слово у кличній формі.
— Зверніть увагу на розділові знаки біля нього.
— Які чарівні слова вживає джміль, звертаючись до бджілки? Знайдіть і прочитайте.
— А які чарівні слова ви вживаєте у своєму мовленні?
IX. Підсумок уроку
1 Бесіда
— З яким новим буквосполученням ви ознайомилися на уроці?
— Який звук воно позначає на письмі?
— Пригадайте скоромовку, вивчену на уроці.
— Поміркуйте, як слід ставитись до бджілок, джмелів?
— А ось послухайте, що буває з тими, хто їх ображає.
2 Слухання вірша
ДРАЖНИЛО
Женя з бджільми не дружив —
Завжди Женя бджіл дражнив.
Женю бджоли не жаліли —
Та дражнила нажалили!
— Знай!
Г. Бойко

презентація до уроку 199 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар