Урок 196 (письмо)
Тема. Письмо буквосполучення дз. Звуко-буквений аналіз
слів. Розвиток зв’язного мовлення. Текст
Мета: вчити учнів правильно промовляти звук [дз], позначати
його двома буквами, правильно поєднувати букви д і з між собою та
з’єднувати з іншими буквами у словах, списувати речення, подані рукописним
шрифтом; удосконалювати вміння звуко-буквеного зіставлення слів; розвивати усне
зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати в дітей охайність,
старанність, інтерес до навчання.
Обладнання: каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами;
фішки для звукових моделей; предметні малюнки; картки для роботи в парі; зошити
із навчання грамоти; плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Любі хлопчики й дівчатка!
Щирою посмішкою всіх вас вітаю,
Доброго настрою я вам бажаю.
Учитель перевіряє наявність у дітей на
партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Знайди помилку»
На дошці — букви, у записах яких допущені
помилки.
— Подивіться на дошку. Що ви помітили?
— Кожен з вас може себе уявити вчителем,
вийти до дошки, знайти помилку, пояснити написання букви.
2 Відгадування загадки-добавлянки
Хто з вас, діти, нас не знає?
Ми у лісі проживаєм,
Дзвоном сонце зустрічаєм,
Маєм гарні сині очки,
Називаємось... (дзвіночки).
— Що це за дзвіночки?
— Розгляньте малюнки на дошці. Чи є серед
зображених предметів ще дзвіночки?
— Складіть речення з цим словом.
Дівчатка складають речення про
дзвіночки-квіти, хлопчики — про дзвіночок — сигнальний інструмент.
3
Звукове моделювання слова дзвіночки
— Який перший звук у цьому слові?
— Як цей звук позначається на письмі?
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Зі струмочка дружно вмились.
П’ять! Шість! Усі веселі.
Летимо на каруселі.
|
Сім! Вісім!
В потяг сіли
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять!
Відпочили
Іза парти дружно сіли.
|
ІІІ.
Повідомлення теми і завдань уроку
— Як
ви думаєте, що ми будемо писати сьогодні на уроці?
— Сьогодні
ми будемо не тільки писати буквосполучення дз, а й навчимося поєднувати його з
іншими буквами, будемо писати слова, робити звуковий аналіз слів, складати
речення, ви дізнаєтеся ще багато цікавого.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Робота за малюнками в зошиті (с. 44)
— Що
зображено на першому малюнку?
—
Назвіть третій звук у цьому слові. Проаналізуйте його.
—
Утворіть словосполучення: ґудзик (який?)..., ..., ...
— Відгадайте загадку.
На городі молода
Пишні коси розпліта.
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза)
— Складіть речення зі словом-відгадкою.
— Скільки складів у слові кукурудза?
Назвіть останній склад.
— Запишіть звукову модель цього слова.
— Доповніть речення:
«У слові кукурудза — ... букв, ... звуків».
2
Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й
розміщувати зошит під час письма
Правила
сидіння за партою
—
Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати
прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті,
лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на
ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
—
Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як
тримати ручку під час письма
—
Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку
тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати
допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується
великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини
вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на
ліворуких дітей.)
3
Пояснення написання буквосполучення Дз, дз
Звертається
увага на безвідривне поєднання букв д («де») та з («зе»).
—
Коли буквосполучення Дз буде писатися з великої літери? Наведіть приклад.
—
Доберіть слова з цим буквосполученням.
4
Письмо слова дзвін
—
Доберіть слова-родичі.
5
Письмо слова дзеркало
Фізкультпауза (пальчикова гімнастика)
Ми одну долоню розвертаєм,
Плескати легенько починаєм.
Ця долоня гарно аплодує,
А тепер хай інша попрацює.
— Складіть речення з цим словом.
6 Запис речень, поданих рукописним шрифтом:
Дзвінко співав струмок. У Зіни кукурудза
— Поясніть уживання великої літери.
— До якого речення підходять ці графічні моделі?
Обґрунтуйте свою відповідь.
V. Розвиток зв’язного мовлення
1 Бесіда
— З
чого складається наше мовлення?
— З
чого утворюються слова?
2 Порівняння груп речень
1)
Кукурудза — корисна рослина. Прилинули здалеку хмари. Дрімає ліс.
2) Кукурудза — корисна рослина. З неї виробляють крупи.
Варені качани кукурудзи дуже смачні.
— Про
що говориться в першій групі речень?
— А
про що — у другій?
— У
якій групі речення пов’язані між собою?
—
Чому ви так вважаєте?
—
Отже, друга група речень становить текст, бо вони зв’язані між собою за
змістом.
3 Робота в парах
— Відновіть деформований текст.
Там було повно риби.
Був гарний сонячний день.
Котик пішов до річки.
Але котик забув вудку.
Рибки вистрибували з води і сміялися з нього.
4 Формулювання висновку
Висновок. Речення, зв’язані між собою за змістом і
розташовані в певній послідовності, утворюють текст.
VI. Підсумок уроку
— Яке
буквосполучення ви писали на уроці?
— Які
звуки воно позначає на письмі?
—
Наведіть приклади слів із цим буквосполученням.
— Які речення утворюють текст?
Немає коментарів:
Дописати коментар