Урок 195 (читання)
Тема. Звуки [дз], [дз′]. Позначення їх
буквосполученнями Дз, дз
Мета: формувати в учнів навички злитого вимовляння нових звуків
[дз], [дз′]; поглиблювати уміння співвідносити звуко-буквені структури слів;
розвивати образне мислення, увагу, спостережливість; вчити помічати красу
рідної природи; виховувати у дітей любов до природи, спостережливість.
Обладнання: предметні малюнки з серії «Професії»; макет сонечка з
буквами; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма»; піраміда слів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на
партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення матеріалу
1 Вступне слово вчителя
— Сьогодні до нас на урок завітав гість, а хто — ви
скажете, послухавши про нього вірш.
Він звірят усіх лікує,
Від халеп різних рятує,
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів, тигренят.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
Учні називають гостя і записують словосполучення лікар
Айболить на дошці.
— Назвіть слово, що означає професію.
— Про які професії ми говорили на минулому
уроці?
2 Гра «Знайди помилку»
Хліб пече перукар.
Обід готує фотограф.
Робить зачіски й перуки кухар.
Нас фотографує пекар.
—
Пригадайте, яку букву вивчали на уроці читання, який звук вона позначає?
— У
назві якої професії є звук [ф]? Укажіть його позицію.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
1 Відгадування загадки-добавлянки
Є чарівник у школі в нас,
Ану, впізнайте, хто він?
Озветься — тиша йде у клас.
Озветься ще раз — гомін.
Щоб не спізнитись на урок,
Нам голос подає... (дзвінок).
2 Утворення словосполучення
Дзвінок (який?)..., ....
3 Складання речення зі словом дзвінок
IV. Повідомлення
теми та завдань уроку
—
Сьогодні ви будете вчитися вимовляти нові звуки, дізнаєтеся про ще один із секретів
нашої рідної мови. А також дізнаєтесь, наскільки важливо бути уважними,
спостережливими, щоб помічати красу рідної природи.
V. Вивчення
нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком.
1 Виділення звука [дз] у слові дзвінок
2 Артикуляція звуків [дз], [дз′], віднесення їх до приголосних, позначення фішкою
3 Аналітико-синтетичні вправи
1)
Гра «Утвори
склад»
Учитель
називає звуки, учні утворюють склади.
2)
Гра «Назви
звуки»
Учитель
називає склади, учні називають звуки, що його утворюють.
4 Гра
«Впіймай
слово і назви позицію звуків [дз], [дз′]
Дзьоб,
зірка, кукурудза, дзеркало, дрізд, зебра, дзвінкий, зелений, ґедзь, дзиґа.
VI. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору,
руки
вниз.
На сусіда подивись.
|
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
|
VII. Ознайомлення з буквосполученням [дз],
[дз′]
—
Звук [дз] — складний, він злитий з двох звуків [д] і [з], тому на письмі ці
звуки позначаються двома буквами — «де» і «зе».
1
Читання променеподібної таблиці (див.
рис. 1)
2 Читання пірамід слів (див. рис. 2)
3 Друкування буквосполучень Дз, дз
у зошитах
4 Повторення правил сидіння за партою,
вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма
5 Читання складів з вивченим
буквосполученням, друкування їх у зошиті
На дошці — малюнок сонечка, в середині — буквосполучення
дз, на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають
прямі та обернені склади.
Фізкультхвилинка
(гімнастика для очей)
Оченята
роблять вправи:
Вліво,
вправо, вліво, вправо.
Потім
вгору, потім вниз
Оченятами дивись!
Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.
VIII. Робота за Букварем (с. 128).
1 Розглядування малюнків
—
Кого ви бачите на малюнку?
— Яку пташку, як і нашого гостя, називають «лікарем»?
Чому?
Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?
Ним комах з нори виймає
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
— А
як називають носик дятла?
2 Звуко-буквений аналіз слова дзьоб
3 Гра «Чий дзьоб?»
4 Робота над словами у стовпчиках
1)
Читання мовчки, хором, «ланцюжком»
2) Вибіркове читання
— Прочитайте слова зі звуками [дз], [дз′].
— Прочитайте слова з буквосполучення дз на початку слова.
— Прочитайте слова, що називають дію.
— Прочитайте слова, що відповідають на запитання як?
5 Гра «Хвостики»
Учитель починає читати слово, а учні його закінчують.
IX. Підсумок уроку
— З
яким новим буквосполученням ви ознайомилися на уроці?
— Які звуки воно позначає на письмі?
— Встановіть межі речення.
Унасзадзвенівтелефон.
— У якому слові не співпадає кількість
звуків і букв? Чому?
— Пригадайте гру «Чий дзьоб?» і назвіть птахів, яких ми
можемо зустріти в нашому краї.
Немає коментарів:
Дописати коментар