Урок 191 (читання)
Тема. Звуки [ф], [ф′]. Позначення їх буквами Ф,
ф («еф»)
Мета: ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням;
відпрацьовувати артикуляцію звуків [ф], [ф′]; формувати вміння робити
звуко-буквений аналіз слів; розширювати словник учнів; розвивати усне
мовлення, мислення; виховувати допитливість.
Обладнання:
скринька зі смужками різних кольорів; макет
сонечка з буквами; схеми звуко-складових моделей; фішки для звукових моделей;
малюнки із серії «Пори року»; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
Учитель
перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до
уроку.
II.
Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1 Відгадування загадки
Стоїть дуб, на ньому 12 гілок,
На кожній гілці по 4 гілочки,
На кожній гілочці по 7 жолудів.
(Рік, місяці, тижні, дні)
2 Розглядування малюнків
— Назвіть зображену на малюнку пору року,
обґрунтуйте свою відповідь і складіть речення за малюнком.
3 Робота в групах
Кожен учень дістає зі скриньки смужку
певного кольору, відповідно утворюються групи.
— Подивіться на колір смужки і
здогадайтеся, про яку пору року ваша група буде складати розповідь. (Білий —
зима, зелений — весна, червоний — літо, жовтий — осінь.)
4 Презентація розповідей
5 Слухання вірша з подальшим обговоренням
Щиглі в кущах пищали.
Щоранку сповіщали:
«В кущах вітрище свище,
Гуляє морозище».
Г. Бойко
— Про
яку пору йдеться у вірші?
—
Назвіть слова з буквою щ («ща»).
—
Скільки звуків позначає ця буква на письмі? Назвіть їх.
6 Продовження роботи в групах
Звуко-буквений
аналіз слів щавель, плащ, щука, щиглик, ящик.
III.
Мотивація навчальної діяльності учнів
1
Відгадування загадки-добавлянки
Намалювати
можна нею
Будинки, хмари і поля,
Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею —
Така вона чудова й гарна!
Ти знаєш, як зовуть цю фею?.. (Фарба).
—
Поділіть це слово на склади.
—
Назвіть наголошений склад та перший звук у цьому складі.
— З
яким новим звуком ознайомимось сьогодні на уроці?
IV. Повідомлення
теми і завдань уроку
—
Сьогодні, діти, ви ознайомитесь зі звуками [ф], [ф′] і буквою, яка їх
позначає, разом попрацюємо над правильною вимовою слів з цими звуками, будемо
відпрацьовувати навички звуко-буквеного аналізу. А також ви поповните свій
словниковий запас новими словами.
V. Вивчення
нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком.
1 Виділення звука [ф]
Жирафа,
Федір, форма, олівець, шарф, хвіст, кофта, шеф, небо, зошит, фіалка.
—
Назвіть слова зі звуками [ф], [ф′]. Визначте їх позицію в названих словах.
2 Артикуляція звуків [ф], [ф′], віднесення їх до приголосних, позначення фішками
3 Мовна розминка
фа фо
фу фи фі ва во ву ви ві хва хво хву хви хві
форма
— хвоя
фартух
— хвастун
фірма
— хвіртка
фото
— хвиля
4 Гра «Мікрофон по колу»
Учні
добирають свої слова з новими звуками.
VI. Фізкультхвилинка
Знає добре буква кожна,
Що хворіти їй не можна.
Всі побігли без оглядки.
Зупинилися сестрички
На пісочку біля річки.
Буква «еф» гукає з боку:
— Всім узяти руки в боки!
І робіть, як я, дівчатка,—
Починається зарядка.
І. Січовик
VII.
Ознайомлення з новою буквою
1 Розглядування букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів з навколишнього
середовища, схожих на букву ф («еф»)
На ялинці дві сороки,
Видно хатку між дерев...
Я стою, узявшись в боки,
Круглий, ніби буква «еф».
В. Гринько
Став закрійником мій братик,
Ну й закрійник, — хвалить шеф.
В брата ножиці чарівні,
Мов залізна буква «еф».
В. Гринько
2 Місце букви в касі
3 Друкування літер Ф, ф («еф») у зошитах
Повторення правил сидіння за партою, вимог до
користування ручкою, зошитом під час
письма.
Правила сидіння за партою
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною
ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити
написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути
відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою
притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть
її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим,
вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на
середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці
знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4
Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, у середині — буква ф («еф»),
на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі
та обернені склади.
VIII.
Робота за Букварем (с. 126)
1 Розглядування
малюнків. Аналіз
звукових моделей слів: фазан, фрукти, фіалка, визначення позиції нового звука
Фрукти полюбляють всі:
І дорослі, і малі.
І фазан також не проти
Скуштувать фруктових соків.
Квітка я ніжна,
Низенька, дрібна.
Як запахну —
Приходить весна.
Фіолетовий цвіт мій
З п’яти пелюсток,
Квітну довго я в лісі
Серед інших квіток.
— До яких малюнків відсутні звукові моделі?
— З поданих моделей оберіть ті, що відповідатимуть
зображеним предметам.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — розплющили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
|
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
|
2
Робота над стовпчиками слів
1) Читання слів учителем
2) «Словничок-сундучок».
Пояснення
значення слів
• Ферма — спеціалізоване сільськогосподарське
підприємство, де вирощують худобу, птицю тощо.
Фермер — людина, яка займається індивідуальною, сільськогосподарською
діяльністю.
От в кого тяжка робота,
Аж чоло блищить від поту!
Рано-вранці він встає,
Поле огляда своє,
Там вирує, колоситься
Золота густа пшениця.
|
Є садок, город і ферма.
І працює він уперто.
Має трактори сучасні
І комбайни першокласні.
На землі господарює
Із тобою нас годує.
В. Паронова
|
3) Читання слів учнями хором, «ланцюжком»
4)
Вибіркове читання
—
Прочитайте слова зі звуками [ф], [ф′] на початку, в середині, в кінці слова.
—
Прочитайте слова, що є назвами одягу.
—
Знайдіть і прочитайте слова, записані з великої літери, поясніть її вживання.
—
Складіть з цими словами речення.
IX.
Підсумок уроку
1
Бесіда
— Яку
букву вивчили на уроці? Знайдіть її в касі.
— Які
звуки вона позначає на письмі?
— З
якими новими словами ви познайомилися на уроці?
2 Вправа «Слухняний ротик»
—
Відновіть скоромовку.
— Назвіть слова з вивченою буквою.
Немає коментарів:
Дописати коментар