Урок 190 (письмо)
Тема. Письмо під диктовку складів, слів, речень з вивченими
буквами. Урок-мандрівка «Зоряний час»
Мета: закріплювати вміння писати під диктовку склади, слова,
речення з вивченими літерами; розвивати каліграфічні навички, творче мислення,
фонематичний слух першокласників; виховувати бажання працювати разом.
Обладнання: плакат із зображенням космічного простору і трьох ракет;
метелики зі звуковими схемами; індивідуальні картки для самостійної роботи;
робочі зошити в косу лінію.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Діти! Ми отримали тривожний сигнал від
жителів казкової планети. Пан Морок погрожує лишити їх усіх радощів життя, якщо
вони не навчаться розрізняти звуки в словах і читати слова з літерою, що
завжди позначає два твердих приголосних звуки, а також каліграфічно писати
слова з нею. Яка ж це літера? («Ща»)
Чи готові ви мандрувати
І складні перешкоди долати,
Щоб навчити цих жителів гарно писати,
Букви нашої абетки знати?
— До
казкової планети вирушають три екіпажі (три ряди)!
II. Основна частина
1 Артикуляційно-вимовні, фонематичні, творчі вправи
— До
запуску космічної ракети приготуватися!
— Є приготуватися!
—
Увімкнути мотори!
— Є ввімкнути мотори!
—
П’ять, чотири, три, два, один. Пуск! Полетіли!
—
Двигуни працюють (вимова [у]).
1) Виділення слів зі звуком [в] з потішки
Рожевий
ранок нас зустрів,
Ромашка,
рибка і Русланка.
А
навкруги багато див!
Вітаємо
всіх!
З добрим ранком!
2)
Гра «Закінчи рядок»
Ра-ра-ра — привіталась дітвора.
Ру-ру-ру
— зошита до рук беру.
Рі-рі-рі
— вимовляю звуки всі.
Ри-ри-ри
— завжди чітко говори.
Ро-ро-ро — вчися людям на добро!
3)
Гра «Хто найуважніший?»
1-й
ряд плескає в долоні, якщо [к] чується на початку слова, 2-й ряд — в середині,
3-й ряд — у кінці.
Слова:
рибка, куля, школяр, комора, рак, буквар, гусак, річка, курчата, молоко,
барвінок, літак, коваль, лікар.
2
Робота в зошитах
1)
Повторення правил письма
2) Самостійна робота. Письмо під диктовку складів: Нок, се,
ра, ве, лий
—
Об’єднайте їх у слова, щоб вийшло словосполучення. (Веселий ранок)
Аналіз
з’єднань літер.
3
Робота в парах
На
крильцях трьох метеликів — звукові схеми. У дітей — індивідуальні
картки-квітки зі словами. У центрі квітки діти повинні поставити номер метелика
з відповідною звуковою схемою.
4 Запис слів-відгадок під диктовку
Швидко скрізь вони літають,
Всіх про дощ попереджають.
За вікном гніздо будують,
Тільки тут в нас не зимують.
Комах з’їдять всіх залюбки.
Пташки ці звуться… (ластівки).
• У червоних чобітках,
В білому халаті
Він весною прилетів
І сидить на хаті.
Прилетів здалека.
Зветься він… (лелека).
Пташка гарненька.
В неї білі щічки,
Сірі лапки,
біла шийка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький,
Сама невеличка,
Називається… (синичка).
• Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний,
Це з-за моря на зорі
Повернулись… (журавлі).
— Яке слово зайве? Обґрунтуйте свою думку.
Представники
кожної з команд записують на дошці назви перелітних пташок.
5
Робота біля дошки
Кожній команді пропонується пара слів. Запис звукових
схем-відгадок до метаграм (творчі вправи).
З і — по дереву стрибає,
З у — її нам випікають.
(Булка — білка)
• Зі звуком [п]
На городі росте,
Зі звуком [ч] —
Між берегів тече. (Ріпка — річка)
Якщо в моєму слові р —
Я — хижий птах,
Що високо літає.
А змінити р на с —
Тварина свійська,
Нам допомагає. (Орел — осел)
6 Пальчикова гімнастика
7 Запис речень під диктовку
У лісі гарний кущ. Червоні ягоди лікувальні.
Це шипшина.
8 Побудова моделей до записаних речень
9 Аналіз роботи команд (активність, поведінка, охайність
під час письма, дотримання правил письма)
Фізкультхвилинка (під музику)
III. Заключна частина
— Наша мандрівка завершується. Ракети
готові повернутися до рідної Землі. Жителі казкової планети вдячні вам за
науку. Для запуску ракети потрібно дати відповіді на запитання.
—
Подумайте: що є в Чернігові і в Челябінську, а немає в Одесі? (Звука [ч])
—
Розгадайте метаграму.
З
«ка» дерева захищає, і на них вона завжди;
З
«ен» звірятко заховає, коли треба від біди,
З
«ге» з-за хмари виглядає, шапку сніжну не скидає. (Кора — нора — гора)
IV. Підсумок
уроку
— Що
повторили на уроці? Що нового дізналися?
— Що
вдалося зробити легко?
— Яке
завдання було важким?
— Кому працювати було цікаво?
Немає коментарів:
Дописати коментар