Урок 189 (читання)
Тема. Закріплення знань про звукове значення букв
Щ, щ («ща»). Розвиток артикуляційно-вимовних
умінь. Словниково-логічні вправи. Презентація «Тематичного словника школяра» К.
С. Прищепи та В. Г. Лук’яненка
Мета: закріпити знання дітей про звукове значення букв Щ,
щ («ща»); ознайомити з першим словником у їх житті; розвивати
артикуляційно-вимовні вміння, мислення школярів, збагачувати словник учнів;
заохочувати до самонавчання через роботу з довідковою літературою; вчити
працювати разом; виховувати гуманні почуття.
Обладнання: «Тематичні словники школяра»; казковий будиночок;
індивідуальні картки із завданнями кожному учневі; лист від пана Морока;
паспорт словника; звукозапис-звернення книжки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Заохочення до роботи
— Сьогодні на уроці навчання грамоти в нас
знову з’явився казковий будиночок. Мені дуже хочеться дізнатися, хто в ньому
живе. А вам? То ж давайте довідаємось. А що ж слід зробити, перш ніж увійти?
— Треба постукати, подзвонити. (Діти
виконують пальчикову гімнастику з постукуванням за вибором учителя.)
— Ніхто не виходить…
II. Основна частина
1 Артикуляційно-вимовні вправи
— Може, гукнути треба? Але будиночок казковий. То що ж,—
і ми з казки. Я вас навчу, як вимовляти, а ви чітко і виразно повторюйте за
мною.
Ща-ща-ща — вигляну з куща. (Повторюють.)
Щу-щу-щу — наварю борщу. (Повторюють.)
Ще-ще-ще — шанування ось таке.
(Повторюють.)
Щи-щи-щи — здоровенькі були! (Повторюють.)
—
Нічого не виходить…
— А
спробуємо чарівними краплинками побути:
Дзінь-дзень,
дзінь-дзень!
Добродію, добрий день!
—
Знову не відчиняє.
2 Вправи на розвиток фонематичного слуху. Самостійна робота
— Ось пригріло сонечко і підняло наші
краплинки поближче до себе. З’єднайте краплинки зі звуковими моделями слів.
На
краплинках — слова плющ, дощ, щітка, щодуху, а на хмаринках — звукові схеми до
них. Діти працюють самостійно у пошуках відповідності між словами і звуковими
схемами.
Перевірка виконаного завдання. Аналіз помилок.
3 Робота над скоромовкою (вимова, інсценізація)
Пішли
рясні дощі. Ловилися
лящі.
А
хлопці — мов хлющі: забули про плащі.
Та що їм ті дощі, коли такі лящі!
4 Вправи з римування
— Не
відчиняє, тоді швидко слово називай, гарну риму добирай!
• Ось у кухні горщик, в ньому — смачний... (борщик).
• Одягнув я плащ — буде в юшку... (лящ).
• Зелені нарвем, що всі звуть... (щавлем).
• Взимку як вітрище свище, то гуляє... (морозище).
• В роботі в нас зупинка, бо зараз... (фізхвилинка).
Фізкультхвилинка
Ще дощ іде, періщить злива,
Щенятко вимокло, як хлющ,
А щиглик, щебетун щасливий,
Щебече, пурхнувши на кущ.
III. Словниково-логічні вправи
—
Чому ж двері не відчиняються? Аж ось дивіться! Лист!
Любі
друзі! З нетерпінням чекаю зустрічі з вами. Але злий пан Морок зачинив двері і
придумав складні завдання. Тільки коли виконаєте, двері відчиняться!
—
Допоможемо в біді? Виконаємо завдання?
1 Робота
в парах. Гра «Риболовля»
На
картках — зображення рибок з одно-, дво- і трискладовими словами та відерець з
цифрами 1, 2, 3 (за кількістю складів у словах). Потрібно з’єднати стрілочками
рибок і відерця.
Слова
для гри: дощ, кущ, плющ, щука, щока, паща, щороку, вітрище, щебече.
Перевірка
виконаного завдання.
2 Робота в групах
Дітям пропонуються блоки слів. Вони повинні з’ясувати
закономірність і додати потрібне слово чи цифру.
Ранок — сніданок
День — обід
Вечір — ?
|
Корова — 6
Вівця — ?
Вовк — 4
|
Лисиця — 2, 4
Кішка — ?
Молоко — 2, 4,
6
|
Дід — баба
Син — дочка
Мати — ?
|
Перевірка виконаного завдання.
Фізкультхвилинка
під музику
3
Презентація книги
— Ось
і складні завдання здолали. Тихіше! Я чую, як скриплять двері (звукозапис).
Дивіться, вони відчиняються!
1)
Звернення книжки до дітей
—
Здрастуйте, діти! От я і з вами! Дякую, що так старанно й наполегливо ішли на
зустріч зі мною. Так багато завдань виконали. Я — ваш перший словник. Я проведу
вас далі своїми сторінками в країну краси рідного слова. Допоможу вам правильно
писати, вимовляти слово, розтлумачу його значення, дам переклад російською
мовою. У мені ви знайдете вірші, загадки, скоромовки, лічилки, прислів’я та
приказки, де є згадуване слово. Статті у словнику розміщені за алфавітом з
обов’язковим наголосом.
—
Посміхніться нашій гості, привітайте її і запросіть на гостину до нашої оселі,
у це приміщення, в нашу другу домівку. А це що? (Паспорт)
2)
Відомості про словник
— А
що таке паспорт? (особистий
документ)
— Подивимось, що у ньому. Народився у 1997 році. Місце народження
— місто Київ, вул. Обсерваторна, 23. Він — син авторів Катерини Степанівни
Прищепи та Василя Григоровича Лук’яненка.
4
Робота зі словником
— А
зараз — сюрприз! Зазирніть до своїх портфеликів і подивіться, чи немає там
чогось новенького? (Діти виймають словники.)
Розглядування
книжки. Читання розділу «Абетка» кращими читачами (с. 16: «Літера Щщ»).
Знайомство з алфавітним покажчиком (с. 317). Орієнтування в ньому.
Читання
окремими учнями тлумачення слів, що починаються на літеру «ща», за власним
вибором (с. 331–332).
IV.
Заключна частина. Підсумок
уроку
— Хто
виявився мешканцем казкового будиночка?
— Він
вам подобається?
— Що було цікавого на уроці?
— Що
було нового?
— Дякую вам за роботу на уроці! (Репортаж.)
Немає коментарів:
Опублікувати коментар