Урок 188 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Щ («ща»), складів, слів із
нею. Робота з діалогами
Мета: вчити писати велику літеру Щ («ща»); закріплювати
вміння визначати її звуковий склад, порівнювати елементи літер і з’єднань;
розвивати мовлення дітей, збагачувати його новими словами; виховувати бажання
виконувати хатню роботу.
Обладнання: предметні малюнки; зображення великої і малої друкованої
та рукописної літери Щ, щ («ща»).
Хід уроку
I. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку .
II. Звукові аналітичні й синтетичні вправи
1 Розпізнавання звуків у заданих учителем
словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)
Учитель читає вірш із прописів (с. 39), діти впізнають
слова зі звуками [шч], дають відповідь на запитання вчителя: «Як помирились дві
щітки?»
Щітка щітці говорила:
«Я щоранку щось робила!»
Щітка щітці відказала:
«Ти щоранку міцно спала!»
Щоб дві щітки не сварились,
ми
раненько пробудились.
Щітка перша замітає,
Друга — вікна вимиває.
Г. Чубач
2 Виховний момент
— А
яку роботу виконують ваші домашні щітки з вашою допомогою?
3 Доповнення складу зі звуком для утворення слів, які б
відповідалина запитання який?
Щедрий,
щасливий, щербатий, щирий, щільний, щоденний, щуплий.
— Які
ознаки стосуються істот, а які — неістот?
4 Словникова робота: з’ясування значення слів щербатий
і щуплий
• Щербатий — це той, що має нерівний, зазублений край: На
березі річки було багато щербатого каміння.
• Щуплий — худий, слабкий, кволий: Щеня було щуплим.
5 Повторення вивченого на уроці читання напам’ять
висловлювання:«Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звуки: [ш]
і [ч]»
6 Пальчикова гімнастика (за вибором учнів)
III.
Демонстрація зразка рукописної великої літери «ща» у сітці зошита
IV. Аналіз
графічної будови з переліком елементів
— Велика буква Щ («ща») складається з чотирьох елементів:
трьох довгих прямих ліній, з яких
перша заокруглюється вгорі, унизу і продовжується до
верхньої міжрядкової лінії, а друга і тре
тя заокруглюються тільки внизу праворуч, і маленької
петлі.
V. Засвоєння конфігурації літери
1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням
послідовностізображення елементів
Алгоритм написання великої букви Щ («ща») (див. с. 319)
2 Письмо учнями в повітрі з орієнтацією на демонстрацію
учителя (стоячи спиною до класу)
3 Аналіз зразка букви у зошиті з друкованою основою
VI. Вправи з письма
1 Повторення правил письма (постава, положення зошита,
тримання ручки)
2 Письмо (обведення) літери за поданим у зошиті контуром
або пунктирним зображенням
3 Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних
літер за зразком.Аналіз
Помилок
4 Дописування рядка літери
Алгоритм написання великої букви Щ («ща»)
— Пишемо під рахунок: і-раз-і, два-і,
три-і,
чотири-і.
5
Звуко-буквений аналіз слова щедрий з побудовою схем фішками і
викладанням з букв розрізної азбуки
6
Фізкультхвилинка (під скоромовку)
Пішли
рясні дощі. Ловилися
лящі.
А
хлопці — мов хлющі: забули про плащі.
Та що їм ті дощі, коли такі лящі!
7 Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо
під рахунок)
8 Запис речення Щедрий вечір, добрий вечір за
контуром і списуючи з наведеного
9 Звуковий аналіз слова лящ з подальшим записом
речення Щука та лящ — це риби (за зразком)
10
Читання словосполучення щира посмішка
11 Складання речення зі словосполученням: Щира
посмішка зігріває серце.Запис моделі речення
12 Списування із друкованого словосполучення щира
посмішка
13 Робота з діалогами
Учитель читає. Діти визначають дійових осіб. Учитель
призначає виконавців за бажанням.
Діалог 1
—
Розкажіть про букву Ща!
— А
вона така ж, як Ша.
—
Тільки в неї,— каже Костик,—
Унизу праворуч хвостик.
Діалог 2
Букві
Ща сказала Ша:
— Ти
стрибаєш, як лоша.
Я на
тебе дуже схожа,
Хоч
стрибати так не можу…
— А
відгадка тут проста:
Я з
хвостом,
Ти — без хвоста!
VII. Підсумок
уроку. Коментар
учителя щодо роботи учнів та її результатів
— Яку
букву навчилися писати?
— Які
звуки нею позначаються на письмі?
— Як
помирилися дві щітки?
— Бажаю і вам рости працьовитими, вчитися підтримувати порядок
та чистоту в класі і вдома.
Немає коментарів:
Дописати коментар