пʼятниця, 16 листопада 2012 р.

Урок 187 (читання) Тема. Закріплення знань про букви Щ, щ («ща»), їх звукове значення. Опрацювання тек­сту «Наша Батьківщина». Робота з дитячою книжкою «Моя Батьківщина — Україна»


Урок 187 (читання)
Тема. Закріплення знань про букви Щ, щ («ща»), їх звукове значення. Опрацювання тек­сту «Наша Батьківщина». Робота з дитячою книжкою «Моя Батьківщина — Україна»
Мета: закріпити знання дітей про букви Щ, щ («ща»), їх звукове значення; формувати вміння слухати і виразно читати вірші, орієнтуватися в змісті книжок; розвивати мовлення дітей, розширювати коло читацьких інтересів та уподобань; виховувати патріотичні почуття.
Обладнання: комплект книжок «Моя Батьківщина — Україна» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу, рекомендованого Міністерством освіти і науки України (Лист № 1/11-467 від 10.02.2003); аудіозапис пісень І. Петриненка «Моя Укра­їна», Н. Шестак «Це моя земля».
Хід уроку
I. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку .
— Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо. Також удосконалимо свої знання про літеру «ща», будемо вчитися слухати і виразно чи­тати вірші.
II. Робота за підручником (с. 122–123)
1 Закріплення вивченого матеріалу
— Розгляньте нашу буквоніжку. Назвіть літери, що познача­ють голосні звуки.
Назвіть літери, що позначають дзвінкі приголосні, глухі при­голосні, шиплячі, що позначають завжди м’який звук, два звуки: приголосний і голосний; два твердих приголосних звуки.
2 Повторення правила: «Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звуки: [ш] і [ч]»
3 Підготовка до сприймання нового тексту
1) Значення якого слова ми з’ясували на попередньому уроці читання?
Батьківщина — це країна, а також місцевість, де людина на­родилася, де живуть її батьки; рідний край; урочисто — Вітчизна; ще — місце зародження або виникнення чогось.
2) Словникова робота
Шахти — підземні споруди, де добувають вугілля. Багато шахт в Україні на Донбасі.
Дніпро має старовинну назву Славутич. Іноді ці обидві назви вживають разом: Дніпро-Славутич.
4 Первинне ознайомлення з текстом «Наша Батьківщина»
Учитель читає (с. 123), діти слухають, готуючи відповідь на запитан­ня: якими словами тексту можна пояснити, що ж таке Батьківщина?
5 Самостійне читання тексту дітьми
6 Вибіркове читання за завданням учителя
— Знайдіть і прочитайте речення про те, як називається наша Батьківщина.
— Прочитайте початок тексту, кінцівку.
— Прочитайте речення про лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади.
— Що здавна звучить у нашому краї? Зачитайте, будь ласка.
— Куди несе свої води Дніпро-Славутич?
7 Робота з прислів’ям (с. 123)
1) Читання прислів’я окремим учнем.
2) Читання «дощиком».
3) Читання за рядками, за варіантами, хлопчиками, дівчатками.
4) З’ясування значення прислів’я: «як не буває пташки без пісні, так не буває людини без Батьківщини»; «Пташка любить піс­ню, а людина — рідний край».
8 Фізкультхвилинка (під музику пісні І. Петриненка «Моя Україна»)
III. Робота з дитячою книжкою
1 Коротка підготовка учнів до сприймання змісту книжки. Установка на слухання творів
— Сьогодні діти нашого класу підготували для вас вірші різних авторів про Україну. Тож слухаємо уважно!
2 Читання віршів учнями напам’ять
ТЕЧЕ ВОДА З-ПІД ЯВОРА...
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
Тече вода із-за гаю
Та попід горою.
Хлюпочуться качаточка
Поміж осокою.
А качечка випливає
З качуром за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З дітками своїми.
Т. Шевченко
НАЙКРАІЦА ЗЕМЛЯ
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини...
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди — Батьківщина.
Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має.
Та гарніші завжди поміж них
Ті, що квітнуть у Рідному Краї.
Є багато пташок голосних,
Любі-милі нам співи пташині.
Та завжди наімилішими з них
Будуть ті, що у Рідній Країні.
І тому найдорожчою нам
Є і буде у кожну хвилину
Серед інших країн лиш одна
Дорога нам усім — Україна!
Діма (Україна)


ДЕРЕВЦЕ РОДУ
Щоб квітла Україна
Із сонцем, з вітерцем,
Кожнісінька родина
Плекає деревце.
Той вишеньку.
Той яблуньку,
Той дуб, а той горіх.
Для того, щоб прикрасити
Свій батьківський поріг.
У донечки, у сина
Калинонька росте.
Матуся Україна
Всім дякує за те.
За вишеньку,
За яблуньку,
За сосну, за дубок.
і за такий пахучий
Віночок із гілок.
Н. Кир’ян

ОБЛІТАВ ЖУРАВЕЛЬ...
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив.
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
— Журавель відповідає:
— Краще рідної немає.
П. Воронько


УКРАЇНА
Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина,
Степом котиться диво-луна.
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що, як тато і мама, одна.
А. Камінчук
3 Колективне відтворення прослуханого
— Чому в поезії Тараса Шевченка та Надії Кир’ян є пестливі слова калинонька, качаточка, кожнісінька, вишенька, яблунька, віночок? Про що вони свідчать? (Про любов поетів до рідної землі)
— Якою є найкраща земля у поезії хлопчика Діми (Україна)?
— Що спитали журавля? Що він відповів?
4 Фізкультхвилинка (під музику пісні «Це моя земля» Н. Шестак)
5 Розглядування книжки
Діти розглядають книжку в парах детально. Розрізняють на ній ілю­страції, написи. Прочитують назви поезій та прізвища авторів.
Далі книжка розглядається посторінково, на кожній сторінці діти звертають увагу на те, хто зображений на ілюстрації, що там відбувається. Діти за допомогою вчителя інсценізують рядки поезії Платона Воронька.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
— Краще рідної немає.
Учні працюють зі змістом книжки (с. 15). За проханням учителя зна­ходять, які вірші містяться на сторінках 7, 10, 12. Вчаться відшукувати потрібний вірш за змістом.
6 Рекомендації щодо діяльності протягом тижня
У класному «Куточку читача» зробити виставку книжок про Україну, а також малюнків за темою «Мій рідний край».
IV. Підсумок уроку
— Сьогодні на уроці ми працювали з книжкою, що має назву «Моя Батьківщина — Україна». Скажіть, будь ласка, чи підійде до змісту книжки заголовок у вигляді прислів’я: «Людина без Бать­ківщини — що пташка без пісні»? Чому ви так вважаєте?
— Що нового про рідний край ви дізналися з тексту Букваря «Наша Батьківщина»?
— Що б ви хотіли намалювати на виставку для «Куточку чита­ча» за темою «Мій рідний край»?

презентація до уроку 187 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар