Урок 186 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви щ («ща»), буквосполучень,
слів із нею
Мета: вчити писати рядкову літеру «ща»; закріплювати уявлення
про її звукове значення; розвивати мовлення дітей, уміння аналізувати й
порівнювати; виховувати охайність.
Обладнання: предметні малюнки; зображення літери.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку .
1 Звукові аналітичні й синтетичні вправи
1) Розпізнавання звуків у заданих учителем
словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)
— Діти, я опишу вам істоту чи неістоту, а
ви спробуйте здогадатися, яке слово відповідає почутому.
• Популярна в Україні рідка страва, що
вариться з посічених буряків, капусти, картоплі та інших овочів та приправ.
(Борщ)
• Густий, непрохідний ліс; чагарник; кущі;
зарості; нетрі. (Хаща)
• Пацюк, шкідливий гризун родини
мишоподібних. (Щур)
Назва істоти: щур (хто?). Неістоти: хаща
(що?), борщ (що?).
— Де чуємо звуки [шч] в словах щур, хаща,
борщ?
2 Доповнення складу зі звуком для утворення
слів, які б відповідали на запитання Коли? Як часто?
Що-разу, що-ранку,
що-денно,
що-години.
3 Утворення складів типу злиття: [шча];
[шчо]; [шчу]; [шче]; [шчі]; [шчи]
4 Повторення вивченого на уроці читання напам’ять
висловлювання: «Буква
“ща” на письмі позначає два твердих приголосних звука: [ш] і [ч]»
5 Пальчикова гімнастика (за вибором учнів)
II. Демонстрація зразка рукописної рядкової літери «ща» в сітці зошита
III. Аналіз графічної будови з переліком елементів
— Рядкова буква щ («ща») складається з
чотирьох елементів: трьох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч, і
маленької петлі.
IV. Засвоєння конфігурації літери
1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням
послідовностізображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви щ («ща»)
— Пишемо під рахунок: раз-і, два-і, три-і,
чотири-і.
2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на демонстрацію
учителя
Учитель стоїть спиною до класу.
3
Аналіз зразка букви в зошиті з друкованою основою
V. Вправи з письма
1.
Повторення правил письма (постава, положення зошита, тримання ручки).
2.
Письмо (обведення) літери за поданим у зошиті контуром або пунктирним
зображенням.
3.
Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз
помилок.
4.
Дописування рядка літери.
5.
Звуко-буквений аналіз слова щука з побудовою схем фішками і викладанням з букв
розрізної азбуки.
Фізкультхвилинка
(під скоромовку)
Пішли
рясні дощі. Ловилися
лящі.
А
хлопці — мов хлющі: забули про плащі.
Та що
їм ті дощі, коли такі лящі!
6.
Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під рахунок).
7. Добирання слів до записаних у прописах
складів: ща-вель; щу-ка; ще-ня; щі-тка.
8.
Звуковий аналіз слів щеня, щавель з подальшим записом перших складів за
зразком.
9.
Читання слів з таблиць: щука; щока; кущ; дощ.
10.
Складання з одним зі слів (за вибором) речення. Запис моделі речення.
11.
Обведення речення Уполі дощ. Списування зі свого рукописного шрифту цього
самого речення.
VI. Підсумок уроку. Коментар учителя щодо роботи учнів та її результатів
— Яку
букву навчилися писати?
— Які звуки нею позначаються на письмі?
Немає коментарів:
Дописати коментар