Урок 183 (читання)
Тема. Буква є на позначення звука [е] і
м’якості попереднього приголосного звука. Вірш «Зима і весна»
Мета: ознайомити учнів з буквою є, яка позначає звук [е]
і м’якість попереднього приголосного звука; закріпити вміння учнів читати слова
й тексти з вивченими буквами; удосконалювати навички читання; формувати вміння
правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання;
розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, увагу,
спостережливість, фантазію; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: кружечки з написаними складами; звукові моделі слів;
картки зі складами, словами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у
дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення вивченого
матеріалу
1 Гра «Які слова зайві»
Іволга, соловей, єхидна, синиця, ворона,
ластівка, єнот, сорока, горобець.
— Які слова серед поданих зайві? (Єхидна,
єнот) Чому?
— Що спільного є в цих словах?
— Скільки звуків позначає буква є?
— Зачитайте назви перелітних пташок.
2 Робота над прислів’ям
— Про яких саме перелітних птахів йдеться у
зашифрованому прислів’ї?
— Прочитайте прислів’я. Поясніть його зміст.
— У яких словах звуків буде більше, ніж
букв? Поясність чому.
3 Читання слів. Робота у парах
З’єднайте частини й утворіть слова.
— На
що вказують утворені слова? (На дію)
—
Назвіть останній склад у кожному слові.
— З
якого твору ці слова?
— Які
з них стосуються Євгенка?
— А які — Мороза?
4 Читання тексту «Морозів малюнок» за особами
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Гра «Склади
слово»
—
Закресліть однакові букви й утворіть слово з літер, що залишилися.
р с а м о я т и м я к н а р к є о т
— Що
може бути синім? (Небо, плаття, блюдце, простирадло, море)
—
Назвіть по порядку звуки в цьому слові.
— Яка зі звукових моделей відповідає слову синє?
— Напишіть слово на дошці.
—
Назвіть останню букву.
—
Скільки звуків вона позначає на письмі?
IV. Повідомлення
теми та мети уроку
— Буква є може позначати два звуки — [йе], а може
позначати й один. Який саме — ви бачите зі звукової моделі слова синє. Отже,
сьогодні на уроці ми працюємо над словами з буквою є, яка позначає звук [е] і
м’якість приголосного, а також розвиваємо навички виразного читання віршованого
тексту.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Читання складів (Буквар, с. 118)
— Назвіть голосний звук у першому рядку.
—
Назвіть приголосні звуки у першому рядку.
—
Назвіть приголосні звуки у другому рядку.
—
Якою буквою звук [е] позначається у першому рядку?
—
Якою буквою звук [е] позначається у другому рядку?
2 Читання слів у стовпчиках. Зіставлення
складів з буквами е, є
блакитне
синє
|
весняне
літнє
|
VI. Фізкультхвилинка (танцювальні рухи під музику)
Притомилися, малята?
Час прийшов відпочивати.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише-гойдає.
Пташки з вирію летять-прилітають,
А діти за парти тихенько сідають.
VII. Робота над віршем С. Черкасенка «Зима і весна»
1
Вступна бесіда
— Про
яку пору року йдеться у тексті «Морозів малюнок»?
—
Серед малюнків на дошці знайдіть той, на якому зображена зима. Поясніть свій
вибір.
— Які
ще пори року ви знаєте?
— Яка
пора йде за зимою?
— На
якому з малюнків зображено весну? Чому ви так вважаєте?
— Прочитайте
назву вірша С. Черкасенка.
—
Хто, на вашу думку, будуть головними героями твору?
2
Читання вірша вчителем
— Чи
справдилися ваші сподівання про те, що головними героями твору є Весна і Зима?
— На
що схожий цей вірш? (На казку)
— Що казкового ви у нім помітили?
3 Словникова робота
насуплю
скрізь
рятунку
замре
|
заніміє
одмовля
пекуче
луки
|
розцвіте
прокинуться
заспіває
|
— Поясніть значення підкреслених слів.
— Поясніть значення підкреслених слів.
— Прочитайте:
• односкладові слова;
• двоскладові слова з буквою є;
• слова, що починаються голосним звуком;
• слова, що означають дію;
• слова, в яких кількість букв і звуків не співпадає.
4
Читання вірша учнями
5 Відтворення змісту прочитаного
— Чому зима погрожує «насупити брови» і «послати
вітер з морозом»?
— Що збирається зробити весна у відповідь?
— Які будуть наслідки її «засміюся»?
— Якою ви уявляєте собі зиму? А весну?
6 Слово вчителя
— Ще наші пращури уявляли Весну вродливою
дівчиною, яка володіє величезними скарбами. Вона струнка, весела, з вінком квітів
у косах і зодягнена в кольорові шати.
Читання віршів заздалегідь підготовленими дітьми. —
Прочитайте:
Весна гарна й кучерява,
Маленька дівчинка Весна.
Біжить, сміється, сіє трави,
І пісня ллється голосна.
|
По всіх усюдах пісня лине,
Усе пробуджує від сну.
І всі комашки, всі рослини
Вітають дівчину Весну!
|
— Вважається, що там, де з’являється ця
гарна дівчинка, все навкруги оживає, прокидається дзвінка пташина пісня,
починає блакитніти небо, яскраво світить сонце.
Суперниця
Весни, Зима,— стара бабуся, зодягнена у лахміття. Погляд у неї суворий, злий,
голос холодний і непривітний.
15 лютого, на Стрітення, між весною та зимою виникає вирішальна
сутичка — кому з них далі працювати на землі. Але перемагає, звісно, весна.
Превеселий був цей день,
Ми гуляли цілий день!
Побороли зиму, ось які ми сильні!
А зима розтала і її не стало.
7
Читання вірша за особами
— Хто
розповів про зустріч весни і зими? (Автор)
— Де
у вірші слова автора?
— З
якою інтонацією ви будете читати слова зими? А весни?
8
Розучування хороводу
— Отже, як зійдуть сніги та луки вкриються травичкою,
діти радо біжать надвір водити хороводи, співати веснянки. (Діти стають у
хоровод, співають.)
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квітоньки,
На маленькі дітоньки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
VIII.
Робота над прислів’ями.
•
Весною все оживає, танцює та співає.
•
Зимою сонце крізь плач сміється.
IX.
Підсумок уроку
— У
яких словах прислів’їв є буква є?
—
Скільки звуків вона позначає на письмі?
— А
що ще нового ви дізналися про цю літеру?
—
Наведіть приклади слів з буквою є, яка позначає звук [е] і м’якість
попереднього приголосного звука.
— Що ще на уроці вам запам’яталося?
Немає коментарів:
Дописати коментар