Урок 181 (читання)
Тема. Закріплення знань про звукове значення букв
Є, є на початку складу.
Опрацювання тексту «Морозів малюнок». Урок-гра «Поле чудес»
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про букву є;
удосконалювати навички правильної вимови, вміння виконувати звуко-буквений
аналіз слів; формувати навички самоконтролю, роботи в парах змінного складу;
учити дітей бути спостережливими, уважними, виробляти звичку планувати власні
дії; розширювати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення,
мислення, інтелектуальні здібності, увагу, пізнавальний інтерес, уяву,
кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; формувати вміння аналізувати
навчальний матеріал, працювати за зразком; виховувати охайність, естетичні
смаки, бажання працювати, перемагати, любов до школи; вчити працювати спільно;
формувати позитивне ставлення до навчання.
Обладнання: табло із завданнями для гри «Поле чудес»; міні-підручник
на кожного учня; фішки, призи для переможців.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Сьогодні на уроці читання ми знову
пограємо у гру «Поле чудес». Ведучою гри буду я, а ті учні, які впораються із
завданнями відбіркових турів найкраще, стануть учасниками самої гри. Наприкінці
уроку ми підіб’ємо підсумок, і переможці отримають призи.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Бесіда за матеріалом попереднього уроку
читання
— З якою літерою ви ознайомилися на
попередньому уроці читання?
— Які звуки позначає на письмі буква є?
— Наведіть приклади слів, у яких
зустрічається ця літера.
2 Артикуляційно-слухові вправи, в основі
яких лежить вивчений звук
1) Виділення звуків зі скоромовки
Єнотик з кошиком блукає,
Квіти й жолуді шукає.
2) Активне вимовляння виділених звуків,
спостереження за артикулюванням
єдність
єдиний
єднання
єдинство
єдиноборство
|
співає
малює
танцює
стрибає
вишиває
|
євген
євгенія
євгенко
євгенівна
євгенович
|
Висновок. Буква є позначає два звуки [йе],
якщо стоїть на початку складу, після голосного.
3) Зіставлення різних випадків уживання
букви є
— У
якій позиції буква є позначає один звук? (Якщо буква є стоїть після
приголосного, вона позначає один звук і вказує на м’якість попереднього
приголосного.)
— Прочитайте. Порівняйте вимову звуків, які
позначаються на письмі буквою є.
європа
єнот
єва
|
синє
вечірнє
сусіднє
|
— Зробіть висновок. (Буква є позначає два
звуки, якщо стоїть на початку слова або на початку складу, після голосного, і
один звук, якщо стоїть після приголосного.)
III.
Повідомлення теми та мети уроку
— Ми готові розпочати гру «Поле чудес». Під
час гри ми закріпимо знання про звукове значення букви є на початку складу,
опрацюємо текст «Морозів малюнок», будемо удосконалювати вміння і навички
звуко-буквеного аналізу слів. А завдання гри, які розташовані на нашому табло,
будуть пов’язані з різними предметами, у назвах яких заховалася буква є.
IV. Гра «Поле чудес»
I відбірковий тур
1. Складання
звукових схем слів. Звуковий аналіз слів. Друкування цих слів у зошиті з читання
— Відгадати загадку, скласти звукову схему
слова-відгадки.
Є у лісі звір пухнастий,
А у нього хвіст смугастий.
Знає звір багато нот,
Називається… (єнот).
Ні, це зовсім не їжак,
Хоч на тілі голки видно,
Не комаха і не птах,
Цю істоту звуть… (єхидна).
— Щоб
стати учасниками першого туру гри, необхідно потренуватися читати слова з
буквою є, та виконати низку цікавих завдань.
2. Аналітичні вправи на правильну
артикуляцію звуків [йе]. Читання складів у таблиці
єм
|
єл
|
єп
|
єр
|
єт
|
нє
|
цє
|
єш
|
єс
|
єд
|
єк
|
єг
|
лє
|
дє
|
єн
|
єш
|
єв
|
єч
|
єй
|
тє
|
зє
|
3. Синтетичні вправи
4.
Гра «Прочитай
правильно»
[м а л′ у й е ] [с п’ і в а й е] [п р о д а й е] [д р у к
у й е] [п’ д м’ і т а й е]
Малює співає продає друкує підмітає
5. Перепусткою до участі у першому турі буде таке
завдання
— Зробіть звуковий аналіз слів: бігає, стрибає, єдність.
Перші троє учнів, які правильно виконають
завдання, стануть учасниками I туру нашої гри.
I тур
Як називається кущова трав’яниста рослина,
дуже запашна, гірка на смак? Друга назва цієї рослини — степовий полин.
Додаткова інформація
ЄВШАН-ЗІЛЛЯ
Євшан-зілля у степах
Виростає на вітрах.
Дуже звичне євшан-зілля
До свободи, до привілля.
Силу й мудрість всім дає.
Хто це зілля дістає.
|
Євшан-зілля упізнаєш?
Є в степу такий полин:
Запах чудодійний має
Наших гір, горбів, долин.
Раз дихнеш — здоровий будеш,
Рідний край свій не забудеш.
Г. Храпач
|
II відбірковий тур
1. Прочитайте прислів’я
2
|
10
|
5
|
8
|
1
|
7
|
9
|
3
|
6
|
4
|
що
|
говорити
|
пити,
|
з
|
Є
|
нема
|
ким
|
їсти
|
та
|
й
|
Відповідь. Є що їсти й пити, та нема з ким
говорити.
2. Прочитайте прислів’я, з’єднуючи праву його
частину з лівою. Поясніть
значення одного з прислів’їв
Що хата має,
Той багато встигає,
Є де сісти,
Що посієш,
Хто дбає,
Двічі літо
Хто грамоти вміє,
Труд чоловіка годує,
Посієш вчасно,
та немає чого їсти.
те й пожнеш.
тим і приймає.
хто рано встає.
вродить рясно.
а лінь марнує
той і має.
не буває.
той краще сіє.
3.
Творче читання
Прочитайте вірш, вставляючи пропущені
літери.
Коли нам весело буває
Коли нам весело бува..?
Як пташка в гаї заспіва..,
Коли барвінком чи розма..м
Себе весною заквітча..м.
Коли ми деревце пригоже
Посадим, гарно обкопа..м,
Коли ми зробим щось хороше,
Тоді нам весело бува.. .
Г. Гриненко
— Яку
букву вставили на місці пропусків? (є)
— Про
кого розповідається у вірші? (Про дітей, про нас)
—
Коли ж нам буває весело?
— А
коли ще вам буває весело?
— Прочитайте слова, у яких зустрічається
буква є.
4. Учасниками II туру гри стануть учні, які першими
прочитають текст-анаграму і дадуть правильні відповіді на запитання вчителя
СБРУОК
рсуБок звлготяаоє сбіо ибгри. інВ спитнро мавийє опькени
і сдаклає ан куупк. Дкіея неес од нкгаявили. Тма ойог суарншя.
Відповідь
БОРСУК
Борсук заготовляє собі гриби. Він спритно виймає опеньки
і складає на купку. Деякі несе до галявинки. Там його сушарня.
Запитання до 1-го учасника II туру
— Що
заготовляє собі борсук?
Запитання до 2-го учасника II туру
— Як
він це робить?
Запитання до 3-го учасника II туру
— Для чого він це робить?
II тур
— Отже, завдання II туру.
Місто
сонячне іскриться,
Раде
всім воно гостям.
Це
Вірменії столиця,
Зветься місто — …
Додаткова інформація
Місто Єреван було засновано у 782 р. до н.
е. царем Урарту Аргишти I. Під час розкопок у місті була знайдена кам’яна
плита, на якій було висічено: «В им’я бога Халди, я, Аргишти — син Менуа, побудував
замок цей і назвав його Єребуні…»
Єреван
— одне з найстародавніших міст світу — отримало свою назву саме від цієї
фортеці.
Фізкультхвилинка (повторити тричі)
Курочка златоперочка
По двору ходить, писклят водить,
Хохол надимає, півня утішає.
III
відбірковий тур
1. Робота в парах змінного складу. Читання
слів з буквою є
Приклади карток із завданнями для читання в
парах змінного складу
2. Робота за підручником (с. 120). Опрацювання тексту «Морозів малюнок»
1) Ознайомлення з текстом «Морозів малюнок»
а) Відгадування загадки.
Візерунки на вікні
Він намалював мені,
Я по вулиці гуляв —
Він за ніс мене щипав.
Хто впізнає невидимку,
Того, що поруч ходить взимку? (Мороз)
б)
Запитання перед первинним сприйманням тексту.
— Про
що розповідається в тексті?
— Хто
головні герої розповіді?
в)
Читання тексту «Морозів малюнок» вчителем.
г)
Лексичний аналіз мови художнього твору.
—
Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.
— Доберіть до слів, вжитих у переносному
значенні, слова, вжиті у прямому значенні.
• Посипає гілля срібним інеєм посипає піском, листям
тощо.
• Мороз заглядає у вікно мама заглядає у вікно.
• На склі виростає дерево у саду виростає дерево.
• Мороз тихенько стукає і промовляє бабуся тихенько стукає
і промовляє.
• Мороз ходить хлопчик ходить.
д)
Мовчазне читання тексту учнями.
—
Розкажіть, що роблять герої прочитаного тексту?
е)
Читання «ланцюжком».
ж) Вибіркове читання.
—
Кого побачив Євгенко
за вікном?
— Де
ходив Мороз?
— Про
що хотів розповісти Мороз хлопчику?
— Як
він це зробив?
—
Який перший малюнок з’явився на вікні?
— Що
ще намалював Мороз?
—
Якими були останні слова Мороза?
— Як
ви вважаєте, це хлопчику наснилося чи ні?
Учитель
демонструє малюнок зимового візерунка.
— Розкажіть, які морозові малюнки на шибках
спостерігали ви.
з) Побудова речень, які відповідають
заданим моделям, за текстом прочитаного.
2) Тестування
—
Учасниками третього туру нашої гри стануть учні, які швидко і правильно дадуть
відповіді на запитання тесту (міні-підручник у кожного учня).
1)
Головним героєм оповідання є:
а)
Миколка;
б)
Євгенко;
в)
Петрик.
2)
Події відбуваються:
а)
навесні;
б)
влітку;
в) взимку.
3) На
вікнах малював:
а)
художник;
б)
маляр;
в)
Мороз.
4) На
шибках було намальовано:
а)
дерева, траву, квіти;
б)
яблука, груші, банани;
в)
море, сонце, пляж.
III
тур
—
Увага, завдання III туру!
Як називається міфічна істота, що символізує доброчесність.
Її, зазвичай, уявляють у вигляді коня із рогом.
Гра з глядачами
Як називається континент, на якому розташована наша держава
— Україна?
Фінал
—
Розпочинаємо фінал нашої гри. У фіналі беруть участь переможці трьох турів.
Як називають людину, яка є капітаном
плоскодонного венеціанського човна з піднятим носом і кормою?
Суперфінал
Як називають людину-мисливця, працівника
заповідників, що доглядає тварин?
V. Підсумок уроку. Підбиття підсумку уроку та результатів гри
Оцінювання учнями власної діяльності на
уроці за кількістю отриманих фішок: за 5–6 фішки учень отримує подяку «Добре!»,
за 7–8 фішок — «Молодець!», якщо фішок 8 і більше — «Розумничок!»,
«Розумничка!»
Немає коментарів:
Дописати коментар