Урок 179 (читання)
Тема. Звукосполучення [йе]. Позначення його
буквами Є, є
Мета: ознайомити учнів з буквами Є, є та їх
звуковим значенням; формувати навички швидкого правильного та усвідомленого
читання; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати усне
мовлення учнів; виховувати любов до природи, вчити бачити її красу.
Обладнання: малюнок країни Азбуки; предметні малюнки; картка з
буквою.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти — просто молодці!
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Бесіда
— З якою буквою ви ознайомилися на минулому
уроці? (Із буквою Ю)
— Які звуки позначає ця буква? ([й, у])
— У якому випадку буква ю позначатиме один
звук? (Якщо стоїть після приголосного.)
— Назвіть слова з цією буквою. (Ключ,
малюю, стрибаю, юнак…)
2 Звуко-буквений аналіз слів
Учитель вивішує предметні малюнки. Учні повинні зробити
їх звуко-буквений аналіз.
3 Читання за особами тексту «Десять робітників» (за М. Коцюбинським)
Фізкультхвилинка
Раз, два, три,
чотири,
п’ять —
Треба вправи починать.
Раз, два, три, чотири
Руки в боки, два підскоки.
|
Раз, два, три
Нові вправи почали:
Нахил вправо, нахил вліво,
Вгору, вниз подивись,
До роботи знов берись.
|
— Молодці! Ви добре впоралися із цими
завданнями. За це ви отримуєте подарунок, який необхідний нам для великої
подорожі до казкової країни. На чому взагалі можна подорожувати? (Відповіді учнів.) А якщо
їхати дуже далеко, нам знадобиться літак. (Учитель вивішує малюнок літака.)
III. Повідомлення теми і мети уроку
—
Сьогодні в нас буде незвичайний урок. Ми вирушимо в дуже цікаву країну —
Азбуку.
Як ви вважаєте, хто мешкає в цій країні? (Букви) Саме
так. Вони приготували для нас багато цікавих завдань і познайомлять нас зі
своєю подружкою, новою буквою, яку ми заселимо з вами у цю країну. Навчимося
читати слова з нею, будемо тренуватися швидко, виразно і правильно читати.
Рушаймо!
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Прослуховування
казки О. Катрича. Виділення нової букви
Коли всі звуки і букви трохи заспокоїлися, вгорі щось
зашелестіло, і легенький вітерець тихенько опустив на землю букву е. Вона дуже
любила подорожувати і часто літала з лелеками, лебедями на озера, а то й далеко
за море. «Е-е-е,— промовила буква е,— тут діється щось цікаве. А де ж була я,
де?» Вона пішла на подвір’я, де відпочивав звук [й], і тихенько присіла біля
нього, зітхнувши: «Е-е-е!» Звук [й] почув знайоме зітхання, прокинувся і
промовив:
— Як добре зазвучало — [е]! Зі мною разом це буде: [йе].
Ми подаруємо Азбуці ще одну букву! Ти, букво е, зніми, будь ласка, з обличчя
свою вуаль!
Буква е не забарилася це зробити, і всі побачили чудові
букви Є, є. (Учитель виставляє букви.)
Віднині там, де разом
Звучатимуть два звуки [й, е],
там буква Є запише слово Є!
Це гарне слово, бо як Є — то Є:
добробут, щастя — і усе твоє.
Ще буде складом Є у нашій мові:
єнот і Єва — [йе] звучить у слові. —
Таку промову виголосив [й].
Тут приголосні встали в ряд, і як завжди —
найближче всі м’які. Торкнулася їх буква Є,
та не до всіх дістала.
Найближче «ен», і «те», і «ел» стояли,
і буква Є усім їм так сказала:
— На м’якість звуків ваших я вкажу.
Сама ж звучатиму як [е] — після м’якого.
Сподобалася всім така промова.
А сонечко сховалось вже за гаєм.
— І ми, здається, теж відпочиваємо,—
сказали букви Е та Є.
Усе затихло. Мир і благодать.
Старенький місяць виглянув з-за хмар.
— Е — буква є на мене чимось схожа,—
промовив тихо й покотився далі.
Багато ще було в нього роботи.
— Яку
ж букву ми заселимо в казкову країну Азбуку? (Букву є)
— Які
два звуки об’єдналися, щоб утворити нову букву? ([йе])
— Які
слова з цією буквою ви запам’ятали? (Єва, єнот)
2
Самостійне добирання слів з буквою є в різних позиціях
3 Звуко-буквений аналіз слів
4 Ознайомлення учнів з буквами Є, є
— На
що схожа буква є? (Відповіді учнів.)
5
Зіставлення малої та великої літер Є, є
Учні
роблять висновок, що ці букви однакові за формою, але різні за розміром.
6
Вправи з читання
1)
Читання променевидної таблиці складів з буквою є
2) Читання слів, поданих в
аналітико-синтетичній формі
1)
Аналіз звукової моделі слова Євген
Учні повторюють, що буква є на початку складу позначає
два звуки ([йе]).
2) Читання сповпчиків слів за Букварем
—
Зачитайте слова, де буква є позначає два звуки.
—
Зачитайте слова, де буква є позначає один звук.
— Чому деякі слова пишуться з великої
букви? (Це імена)
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити —
Свої сили відновити.
Руки вгору, руки в боки,
Іще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз —
До навчання знов берись.
3) Робота над загадкою
—
Розгадайте загадку.
Барвисте
коромисло
Над річкою повисло. (Райдуга, веселка)
— Що ж таке веселка? Райдуга — це явище,
яке спостерігається після дощу, у вигляді смуги з різними кольорами: червоним,
оранжевим, жовтим, зеленим, голубим, синім, фіолетовим.
4) Читання слів у стовпчиках
Виграє
виливає
бризкає
|
синіє
барвиста
коромисло
|
могутній
велетень
напуває
|
5)
Словникова робота
• Коромисло — вигнута дерев’яна палиця з гачками на
кінцях, за допомогою якої носять відра з водою тощо.
• Барвиста — різнокольорова.
• Грає-виграє — виблискує.
• Дивнеє — чудне, чудове.
6) Робота
з текстом В. Сухомлинського «Барвисте коромисло» (Буквар, с. 119)
Читання тексту вчителем
— Про
що розповідається у тексті?
— Які
ще слова вам були не зрозумілими?
Читання тексту учнями
— З
чим порівнюється веселка?
— Хто тримає веселку?
Читання
тексту «ланцюжком»
— Що
говориться у тексті про те, як утворюється райдуга?
Вибіркове читання
— Що
робить веселка на небі?
— Як
описується райдуга?
— Де
знаходиться могутній велетень?
— Де
тримає Грім-Буревій дивне є коромисло?
Конкурс «Кращий
читець»
V. Підсумок уроку
— Ось
і добігла кінця наша подорож цікавою країною Азбука.
— Яку
букву ми заселили у цю країну? (є)
— Які
звуки позначає ця буква на початку складу? ([йе])
—
Який звук позначає у складах типу нє, лє, тє? ([е])
— Що
ще нового і цікавого ви дізналися на уроці?
— За
вашу гарну роботу, велике старання букви приготували вам останнє цікаве завдання.
Розгадайте ребуси.
— Країна Азбука має для вас окремий подарунок. Це чарівний ключ, який має
відчинити вам двері у країну Знань. (Учитель вивішує на дошку малюнок ключа.)
Немає коментарів:
Дописати коментар