четвер, 15 листопада 2012 р.

Урок 175 (читання) Тема. Буква ю для позначення звука [у] та м’якості попереднього приголосного


Урок 175 (читання)
Тема. Буква ю для позначення звука [у] та м’якості попереднього приголосного
Мета: ознайомити учнів з випадками, коли буква ю позначає звук [у] та м’якість попереднього приголосного; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і сло­ва з буквою ю; розвивати усне зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Обладнання: картки зі звуковими моделями; предметні малюнки (гадюка, рак, ведмідь, верблюд, лисиця, пацюк).
Хід уроку
I. Організаційний момент
Всі за парти ми сідаєм,
Працювати починаєм.
Помилок щоб уникати,
Треба пильність розвивати.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Гра «Букви пожартували»
— Для кожного ряду я написала слово. Але букви вирішили з вами погратись і змінили свої позиції. Поставте «жартівниць» на свої місце і прочитайте утворені слова.
— Що означає кожне з цих слів? (Юшка — страва з риби; Юрко — ім’я; юнак — молодий чоловік.)
— Що спільного у цих словах? (Починаються з букви ю.)
— Чи співпадає кількість букв і звуків у кожному з цих слів? Чому?
2 Гра «Назви цифру»
— До кожного слова подано три моделі. Покажіть картку з циф­рою, що вказує на номер правильної моделі вашого слова.
3 Мовна розминка
Читання стовпчиків слів (змінюючи швидкість і темп читання).
Юля
юний
умію
читаю
запитують
чую
юннат
бігаю
Юхим
допомагають
— Прочитайте слова, написані з великої букви. Поясніть ужи­вання великої літери у цих словах.
— Прочитайте слова з буквою ю у кінці слова; у середині слова; на початку слова.
— Прочитайте слова, у яких два склади.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Слухання вірша
Люба шиє, вишиває,
А Лариса так співає!
Хоче Люба танцювати...
А Лариса — вірші складати.
— Про кого віршик?
— Що відомо про Любу?
— А що у вірші сказано про Ларису?
— Який звук позначає буква Л («ел») у кожному зі слів?
— Назвіть другий звук у цих словах.
— Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [л′] у слові Люба?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
— Ми вже добре вивчили, що буква ю може позначати на пись­мі два звуки [йу]. А сьогодні на уроці ми розглянемо випадок, коли ця буква позначає лише один звук [у] після приголосного і вказує на його м’якість.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Загадка
Люблю причаїтись,
На сонці погрітись.
От людей сховаться,
А люди бояться. (Гадюка)
— Хто така гадюка?
— Що вам відомо про цю тварину?
— Як інакше називають тварину-плазуна з довгим в’юнким ті­лом, без ніг, найчастіше з отруйними зубами? (Змія, гад)
2 Звуко-буквений аналіз слова гадюка
— Скільки складів у слові гадюка? Чому?
— Назвіть голосні звуки.
— Якими буквами позначаються у слові голосні звуки [а], [у], [а]?
— Назвіть другий склад. Дайте характеристику приголосному звуку.
— Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [д′]?
3 Робота з предметними малюнками
— Розгляньте малюнки. Назвіть одним словом, кого ви на них бачите? (Гадюка, рак, ведмідь, верблюд, лисиця, пацюк — тварини)
— У назвах яких зображених тварин є буква ю?
— Скільки звуків вона позначає? На що вказує?
— Кого з цих тварин ми можемо побачити у своїй місцевості? Чому?
4 Читання складів з таблиці
ну

лу

су

ру

ту

ду

зу

цу

ню

лю

сю

рю

тю

дю

зю

цю

5 Читання слів (зі зміною швидкості і темпу)
Люда люстерко танцюють
людина лютий люлька тюльпан
— Прочитайте слово, написане з великої літери; слово, що є на­звою квітки; слово, що є назвою місяця.
— Що таке люстерко?
— Що означає люлька?
— На скількох осіб вказує слово людина?
— Як змінити це слово, щоб воно вказувало на багатьох осіб?
— У якому слові дві букви ю? Які звуки вони позначають?
Фізкультхвилинка (танцювальні рухи під музику)
Юля, Юра і Юхим
Люблять танцювати.
І подобається всім —
Молодці, малята!
VI. Робота за Букварем
1 Робота над значенням слова ключ
— Закресліть однакові літери. Складіть слово з тих літер, що залишилися. Назвіть його.
— Скільки складів у слові ключ? Чому?
— Яка з поданих схем є звуковою моделлю слова ключ?
— Слово ключ має різні значення. Погляньте на малюнки. Що за «ключі» зображені на кожному з них? (Ключі від дверей, жу­равлиний ключ, скрипковий ключ, гайковий ключ)
2 Читання слів і порівняння вимови
Струмок — крючок; клуб — ключ.
VII. Підсумок уроку
1 Бесіда
— Яку букву ви продовжували вивчати?
— Що нового ви дізналися про букву ю?
2 Гра «Знайди слово»
— Знайдіть слова, в яких буква ю позначає звук [у] та м’якість попереднього приголосного.
Люба, стою, Юра, людина, ключ, миють, співають, сіють, юшка, люблять.
3 Загадка
Хто перший в хату заходить? (Ключ)
— Яким буває ключ?



1) Складання з одним словом речення. Побудова моделі цього речення
2) Письмо речень
3) Творче завдання
— Роз’єднайте слова, прочитайте речення, запишіть його. (Юра малював картину.)
V. Підсумок уроку
— Яку букву навчилися писати?
— Що ви знаєте про букву Ю?
— Які ще букви можуть позначати на письмі два звуки?

презентація до уроку 175 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар