Урок 172 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви ю, буквосполучень, складів,
слів із нею. Розвиток зв’язного мовлення. Розмова по телефону
Мета: вчити писати рядкову букву ю, поєднувати її з
іншими буквами; продовжувати формувати вміння виконувати раціональні рухи
рукою під час письма у рядку, правильно
поєднувати склади; розвивати усне зв’язне мовлення,
дрібну моторику; збагачувати словниковий запас; виховувати у дітей охайність,
старанність, дисциплінованість, інтерес до навчання.
Обладнання:
малюнки телефонів; фішки для звукових
моделей.
Хід
уроку
I. Організаційний момент
Учитель
звертає увагу дітей на наявність шкільного приладдя, готовність учнів до
уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Гра «Збери прислів’я»
— Як ви його розумієте?
— У
яких словах звуків буде більше, ніж букв? Чому?
2 Робота за малюнком у зошиті (с. 32)
1) Бесіда
— Хто
зображений на малюнку?
— А
як називають ще зовсім юного, недосвідченого моряка? (Юнга)
—
Скільки складів у слові юнга? Назвіть перший склад; другий.
2) Звуко-буквений аналіз слова юнга
—
Назвіть звуки по порядку.
— Яка
перша буква у цьому слові?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— На
уроці читання ми вивчили букву ю, а на уроці письма навчимося її писати,
поєднувати з іншими літерами. Гарною ця буква буде лише у зошитах уважних,
старанних і відповідальних учнів.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1
Демонстрація зразка букви
2 Порівняння друкованої й рукописної малої
букви ю
3
Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку та розміщувати зошит під час письма, виконання вправ для
розвитку м’язів руки
Правила
сидіння за партою
—
Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати
прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті,
лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину
долоні. (Розглядування плаката.)
Розміщення
зошита на парті
—
Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його.
(Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправи для розвитку м’язів руки
1)
Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і
середнім та ін.
2)
Обертайте ручку пальцями правої руки.
3)
Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім
спустіться пальцями до кульки.
4)
Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при
цьому пальці будуть біля кульки).
5) Не
випускаючи з рук, поставте на парту протилежним від кульки кінцем і
спускайтеся пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)
6)
Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.
7) Зробіть колові оберти кистю.
Правила
користування ручкою
—
Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку
тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати
допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується
великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини
вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на
ліворуких дітей.)
4)
Письмо рядкової букви ю
Рядкова
буква ю складається з трьох елементів: короткої прямої лінії, короткої
горизонтальної лінії й овалу.
5)
«Письмо» букви в повітрі
6) Письмо в зошиті елементів букви
Алгоритм написання рядкової букви ю
—
Пишемо під рахунок раз, два, і-три-і.
7) Письмо букви в зошиті
Фізкультхвилинка
Туп-туп-туп —
Маленькі ніжки
Покотились по доріжці.
Ручки квіточки збирають
Та в віночки заплітають.
Понесу своїй матусі
Подарунок від Ганнусі.
— У яких словах фізкультхвилинки є буква ю?
7) Письмо складів і буквосполучень
юл юм юс юв юн ють
8) Письмо слів
— Прочитайте слова.
— Що таке люк?
— Хто такий юнак?
9) Звуко-буквений аналіз слова юнак
— Скільки складів у слові?
— Назвіть перший склад.
— Чому буква ю позначає два звуки?
—
Складіть речення зі словом юнак.
10)
Письмо речення Я танцюю
—
Прочитайте речення, уявивши, що в кінці нього замість крапки стоїть знак
оклику, знак питання.
V. Розвиток мовлення. Розмова по телефону
1
Розглядування ілюстрації у зошиті
— Хто
зображений на малюнку?
— Як
одним словом можна назвати маму і дітей?
— Що
готує сім’я? Чому ви так гадаєте?
2
Читання вірша І. Січовика «Юшка»
—
Зіставте малюнок і вірш.
— Як
звуть кожного з дітей? Чому ви так гадаєте?
3
Вступна бесіда
— Відгадайте загадку.
Через поле і лісок
Подається голосок.
Він біжить по проводах,
Скажеш тут, а чути там. (Телефон)
— Правильно. Це телефон. Які бувають
телефони? Для чого вони потрібні?
— Так. Телефон — наш надійний помічник. Він
допомагає вирішувати багато важливих справ. Інколи допомагає людям не виконувати зайвих
дій: до когось іти або їхати, витрачаючи час.
— Слово телефон складається з двох слів:
tele — далеко, phon — звук.
4 Розглядування малюнків
— Ось малюнки різноманітних телефонів, від
тих, що були в далекому минулому, і до тих, якими люди користуються сьогодні.
Які телефони найбільш розповсюджені сьогодні?
— Чому мобільний зв’язок зручніший?
— Як правильно користуватися мобільним
телефоном?
— А що обов’язково є у стаціонарного
телефону? (Важіль, трубка з проводом, диск з цифрами)
— Що станеться, якщо трубку покласти
неправильно?
5 Повторення правил телефонного етикету
— Якою має бути розмова? (Короткою,
ввічливою)
у кінці розмови?
— Якою може бути мета телефонної розмови?
(Щось з’ясувати, викликати когось, домовитися про зустріч, передати інформацію,
зробити замовлення, привітати, поспілкуватися.)
—
Пам’ятайте:
• на початку розмови назвіть себе;
• коли телефонуєш, не можна запитувати, хто говорить;
• говорити слід коротко і ясно;
• телефонувати потрібно у зручний для співрозмовника час.
Фізкультхвилинка
Хто ж там,
хто
вже так стомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати.
Фізкультхвилинку розпочати.
|
Руки вгору, руки вниз
На сусідів подивись.
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І
спокійно опустіть.
|
6
Слухання діалогів
—
Прослухайте діалог. Охарактеризуйте його з точки зору правильності ведення
розмови.
Діалог
1
—
Алло. Хто це?
— А
хто вам потрібен?
—
Оленко, це ти?
—
Вона спить, уже десята година ночі.
— А з
ким я говорю?
— Це
її мама. А ви хто?
Діалог 2
—
Добрий день! Це говорить Марічка. А Катруся вдома?
—
Так, вона зараз підійде. Як твоє здоров’я, ти ж хворіла?
—
Дякую. Вже все добре, я ходжу до школи.
— А
ось і Катруся. Всього доброго!
— До
побачення.
7 Ігрові
сценки. Робота
в групах
—
Назвіть номери телефонів, які повинен знати кожен.
101 — пожежна служба
102 — міліція
103 — швидка допомога
104 — газова служба
— Ці телефони працюють цілодобово, бо це —
телефони спеціального виклику.
Кожна
група відповідно до одержаного номера телефону уявляє ситуацію, складає діалог
та інсценує його за особами.
VI.
Підсумок уроку
— Яку
нову букву ви навчилися сьогодні писати?
— В яких словах зустрічається ця буква?
Немає коментарів:
Дописати коментар