Урок 171 (читання)
Тема. Звукосполучення [йу]. Позначення його
буквами Ю, ю. Робота з дитячою книжкою. Урок-гра «З якої
це казки?» (за сторінками прочитаних казок)
Мета: ознайомити учнів зі звукосполученням [йу] та буквою, що
його позначає; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і
слова з вивченими буквами; розвивати мовлення учнів, уміння слухати,
відтворювати прослухане; виховувати допитливість, бажання дотримуватися правил
дорожнього руху.
Обладнання: малюнки до казок «Ріпка», «Курочка Ряба»,
«Івасик-Телесик», «Колобок», «Котик і Півник», «Колосок», «Рукавичка»,
«Коза-дереза», «Солом’яний бичок».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель звертає увагу дітей на наявність
шкільного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Мовна розминка
1) Придумайте назву для казки
По обніжку йшов цапок.
Опирався на ціпок.
Він гілляки із лози
Ніс для білої кози.
|
А для сірих козенят
Півмішечка гарбузенят.
Бородою тряс цапок,
Опирався на ціпок. («Цапок»)
|
— Хто такий цапок?
— Коли ми вживаємо слово цапок? (Коли
говоримо про маленьку тваринку або називаємо її лагідно.)
— А коли ця тварина доросла, як ми
говоримо? (Цап)
— Ким був цап у тексті «Циркова залізниця»?
— Який перший звук у слові? Дайте йому
характеристику.
— Яким цей звук може бути ще?
— У якому слові віршика ви чули звук [ц′]?
— Що означає слово ціпок?
— Якою буквою на письмі позначаються звуки
[ц], [ц′]? Покажіть її у абетці.
2) Гра «Доповни
словосполучення»
Великий камінь, а маленький... (камінець).
Великий прапор, а маленький... (прапорець).
Великий ремінь, а маленький... (ремінець).
— Що спільного у доповнених словах?
3) Чистомовка
Ця-ця-ця — до крамниці зайшла вовчиця.
Це-це-це — купила ковбаси кільце.
Ці-ці-ці — і дві паляниці.
Ці-ці-ці — ще й трохи гірчиці.
2 Читання стовпчика слів
Цирк
сцена
цуценя
хлопець
залізниця
—
Прочитайте слова мовчки.
—
Прочитайте:
• слова з одним складом;
• слово із наголосом на першому складі;
• слово з двома звуками [ц];
• слово, у якому кількість букв і звуків буде різною.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1 Слухання вірша
Юра рибку упіймав,
Ще картоплі накопав.
Потім із кринички
Витягнув водички.
|
А маленька Юля —
Принесла цибулі,
Кропу і петрушки —
Зварить мама юшки.
|
— Про кого цей вірш?
— Що
зробив Юра?
— Що
зробила Юля?
— Що
ви можете сказати про Юру і Юлю?
2
Звуковий аналіз слова Юра
—
Поділіть це слово на склади, поставте наголос.
—
Який перший звук? Який перший склад? Які чуєте звуки?
3
Викладання звукової моделі слова Юра
Учитель
починає і викладає перший склад, учні продовжують.
— Що
нового, незвичного ви побачили?
IV. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну
літеру. Спробуємо визначити, на що вона схожа, знайдемо її у абетці. Навчимося
читати слова з нею. А наприкінці уроку на вас чекатиме чудова гра.
V. Вивчення нового матеріалу
1
Ознайомлення з буквою ю
Аналіз будови, порівняння великої і малої
літери ю. Визначення її місця в абетці.
Букву Ю я впізнаю —
Трохи дивна буква Ю.
Нібито до ясена
Буква О прив’язана.
Сіють, миють і співають —
Букву Ю слова ці мають.
Імена Юрко, Юхим —
З неї починаєм їх.
У абетці от дива —
Перед Я стоїть вона.
2 Добирання слів з буквою ю
1) Слухання вірша. Виділення у ньому слів з буквою ю
— Юро! Юро! Оглянися!
В’юн на вудочку зловився!
Поки юра позіхав,
В’юн з гачка у воду впав
І поплив собі, поплив...
Юра юшки не зловив.
2) Самостійне добирання слів
3 Робота за Букварем
1) Аналіз звукових моделей слів Юля і Юрко
2) Читання слів у стовпчику
• читання
вчителем;
• самостійне читання;
• читання хором зі зміною темпу;
• читання ланцюжком.
3) Читання вірша Лесі Українки «Пісенька весняної води»
— Що робить весняна вода? (Біжу, стрибаю,
рину, збиваю, зриваю)
—
Чому такі дії вода виконує саме навесні?
— У яких словах є буква ю?
4) Розглядування ілюстрації
—
Кого ви бачите на малюнку? З якої це казки?
—
Перекажіть уривок, до якого створено цю ілюстрацію.
5) Читання уривка казки
—
Прочитайте текст. Чи співпадає він з вашим переказом?
—
Чому такі дії вода виконує саме навесні?
VI. Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити,
Я вас хочу на зарядку,
Друзі, запросити.
|
Руки вгору піднімаєм,
Швидко вниз їх опускаєм.
Нахил вправо, нахил вліво —
Повторімо знову вміло.
|
VII.
Робота з дитячою книжкою
— Я знаю, що ви дуже любите читати і
слухати казки. Казка — це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.
Казок
країна чарівна,
У
гості й вас чека вона.
Отож
часу не гайте,
У подорож рушайте.
— А подорожувати будемо сторінками ось цих
книжок. «Переходити» від однієї до іншої ми зможемо лише за умови правильної
відповіді на попередньо поставлене запитання.
• Вигнав дід козу із хати,
Та й пішла вона блукати.
В зайця хатку відібрала,
Всі козу ту виганяли.
Рак козулю ущипнув —
Зайцю хатку повернув. («Коза-дереза»)
Маленьке, сіреньке,
Біди наробило:
Щось біле, кругленьке,
Хвостиком розбило.
Сумує і плаче бабуся,
Дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче:
«Я вам золоте знесу».
(«Курочка Ряба»)
• Хто кругленький і смачненький,
Із віконця скік та скік,
Втік від баби та від діда
До лисички на язик? («Колобок»)
• Що за хатка на узліссі
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь кабан біжить,
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен хоче в хатці жить.
Так вже тісно їм усім —
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться й дрижить?
(«Рукавичка»)
• На городі, що за черга?
Дід і баба тут стоять.
Тягнуть щось перед собою
І не витягнуть ніяк.
(«Ріпка»)
В’ється річка невеличка
Хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя
Справа зовсім не складна.
Казка ця усім відома
Про кого вона?
(Про Івасика-Телесика)
• Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати,
В лисиці півника забрати.
(«Котик і Півник»)
• Знайшов півник колосок.
Змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав.
(«Колосок»)
• Я бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(«Солом’яний бичок»)
VIII.
Підсумок уроку.
— З
якою буквою ви ознайомилися на уроці?
—
Покажіть її у абетці.
— Що
ви дізналися про цю літеру?
— Наведіть приклади слів із буквою ю.
Немає коментарів:
Дописати коментар