Урок 170 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Ц («це»), складів, слів із
нею. Письмо речень
Мета: навчити писати велику букву Ц (це), склади, слова
з нею, будувати зі слів речення та записувати його з друкованого тексту;
розвивати каліграфічне письмо, увагу, старанність; виховувати працелюбність,
взаємодопомогу.
Обладнання: підготовлена дошка; зображення великої букви Ц («це»);
макет кошика з гаманцями; намальовані цибулинки; картки із завданням.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Увага, діти, сьогодні в нас незвичайний
урок письма. Для звичайного уроку нам потрібні... (зошити, ручки, олівці,
розрізна азбука). Перевірте, чи все готове до уроку!
Для незвичайного уроку потрібно відгадати
загадку.
Сидить Марушка
В семи кожушках,
Хто її роздягає,
Той сльози проливає. (Цибуля)
— До
нас надійшло прохання із Цибулинного царства, цар з царівною просять нас
допомогти їм знайти урожай цибулі. Цілий кошик цибулі зник у цибулинному царстві! (Учитель показує кошик
і вішає його на дошку.) Допоможемо відшукати урожай? (Так)
II.
Повідомлення теми і завдань уроку
—
Сьогодні на уроці ми, шукаючи цибулинки, навчимося писати велику букву Ц
(«це»), склади, слова та цілі речення з нею.
III.
Звукові аналітичні і синтетичні вправи
— Укажіть місце звуків [ц], [ц′] у словах:
цибуля, стілець, стіл, ціна, цуценя, цирк, хатинка, цемент, олівець, царівна,
цукерка.
(Учні називають звук та його місце у слові.) Ми знайшли декілька цибулин.
(Учитель кладе їх у кишеньки кошика.)
— Прочитайте склади.
а
|
и
|
е
|
і
|
о
|
у
|
|
Ц
|
— Прочитайте склад з м’яким приголосним
[ц′]. (Ці) Ще одна цибулинка — до кошика! (Учитель кладе до кошика цибулинку.)
— Які слова можна утворити зі складами Ца, Ци, Це, Ці,
Цу? Прочитаймо слова.
— Прочитайте слова, що відповідають на
питання який? (Цікавий, цілий) Скільки складів у слові цап? (Один) У слові
цемент? (Два) У слові цуценя? (Три) Прочитайте слова з одним складом. (Цап,
цар, цирк) Молодці, знайшли ще одну цибулинку!
— Які
звуки може позначати на письмі буква ц («це»)? (Буква «це» на письмі може позначати
два приголосних звуки: твердий [ц] і м’який [ц′].) Повторімо всі разом!
Фізкультхвилинка
Станьте рівно, поверніться
До сонечка зверніться.
А тепер хай всі малята
Пострибають, мов зайчата.
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть.
У садку зеленому
Цибульку знайдемо.
У плетені кошики
Ми все складемо.
Ніжки хай потрудяться —
Танок почнемо.
Чарівному царству
Все повернемо!
IV. Ознайомлення з конфігурацією великої
букви Ц («це») .
—
Нагадайте, будь ласка, коли слова пишуться з великої букви? (Відповіді учнів.)
Як пишуться слова, що стоять на початку речення? (З великої букви) Що потрібно
вміти, аби написати речення, що починаються словами Цілий / Царівна / Цвіркун?
(Уміти писати велику букву Ц («це»).)
Погляньте
на зображення великої букви Ц («це»). (Учитель показує зразок рукописної
літери у сітці зошита.) Велика буква Ц («це») складається (учитель показує на
зразку) з трьох елементів: двох довгих прямих ліній, з яких перша
заокруглюється вгорі, внизу і продовжується до верхньої міжрядкової лінії, а
друга заокруглюється тільки внизу, і маленької петлі.
— Погляньте уважно, як правильно писати
велику букву Ц («це»): починаємо писати нижче верхньої міжрядкової лінії; ведемо,
заокруглюючи, угору до цієї лінії; на відстані, яка дорівнює половині робочого
рядка, заокруглюємо праворуч; ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої
рядкової лінії; заокруглюємо праворуч і продовжуємо до верхньої міжрядкової
лінії; не відриваючи руки, ведемо по писаному вниз на себе від верхньої
міжрядкової лінії до верхньої рядкової і далі до нижньої рядкової лінії; торкаючись
нижньої лінії робочого рядка, заокруглюємо праворуч угору; закінчуємо писати
від другої довгої прямої лінії на відстані, що дорівнює половині робочого
рядка, і на його середині; не відриваючи руки, ведемо вниз на себе коротку
пряму лінію на відстань, що дорівнює половині висоти робочого рядка;
заокруглюємо ліворуч угору до перетину з нижньою рядковою і короткою прямою лініями;
закінчуємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. Пишемо під рахунок:
і-раз-і, два-і, три-і. (Учитель демонструє написання літери на дошці.)
—
Спробуємо разом «написати» букву у повітрі. (Учитель з учнями «прописують» букву
у повітрі.)
— Розгорніть прописи та знайдіть зразок
великої букви Ц («це»). Візьміть простий олівець та покажіть одне одному ті елементи
букви, які я називатиму: довга пряма лінія, заокруглена вгорі і внизу до
верхньої міжрядкової лінії; довга пряма лінія, заокруглена тільки внизу;
маленька петля. (Учні в парах показують названі елементи букви.)
V. Вправи з письма
— Наведіть літери за поданим контуром у
зошиті. (Учні наводять контури.) Ще раз зверніть увагу на написання букви.
(Учитель демонструє написання, коментуючи його.) Напишіть три
літери
самостійно. Порівняйте свої букви зі зразком: які елементи написані правильно,
а які не дуже гарні.
—
Допишіть рядок до кінця.
—
Викладіть на партах слово цистерна — перший рядок, цікавий — другий рядок,
цуценя — третій рядок. Уважно вимовте всі звуки слова та згадайте, які букви
позначають ці звуки. (Учні викладають слова на партах, учитель ходить між
рядами, перевіряє роботу учнів.) Кожен ряд отримує цибулинку! (Учитель кладе
цибулю до кошика.)
—
Пропишіть на другому рядку зошита велику букву Ц («це») так гарно і правильно,
щоб отримати ще одну цибулину. (Учитель перевіряє роботу учнів, по закінченні
кладе ще одну цибулину до кошика.)
Пальчикова
гімнастика
Цибулинки ми знайдемо,
|
(Учні
утворюють «цибулинку» руками.)
|
В
кошик всі їх покладемо.
|
(Діти
кладуть «цибулинку» на стіл.)
|
— Запишемо в зошити склади, які ми утворили
у таблиці: Ца, Ци, Це, Ці, Цо, Цу. (Учні пишуть за зразком учителя, який коментує
з’єднання.)
—
Погляньте: ми знайшли майже цілий кошик цибулі! (Учитель кладе до кошика ще
одну.) Однак не вистачає ще декількох цибулин. Працюймо далі!
—
Запишіть слова з дошки, які мають два склади. Пам’ятайте: на початку — велика
буква Ц («це»). Слова запишіть в рядок через кому. (Цемент, Цегла, Ціна, Цілий,
Цукор)
— Ще цибулинка до кошика! Не вистачає лише
однієї. Які ж вдячні та веселі будуть цар із царівною, коли побачать нашу допомогу
і повний кошик цибулі! Останню цибулинку знайдемо, коли виконаємо останнє
завдання. Кожен з вас отримає картку з початком речення та словами, з яких
потрібно скласти і записати речення у зошити. (Учитель роздає картки по
рядах.) Якщо комусь не зрозуміло, підніміть тихенько руку.
Картка 1
Цілий
______________________________________________.
(цар, цукерки, смачні, їв, день)
Картка 2
Царівна
____________________________________________.
(з, цуценям, гралась, веселим)
Картка 3
Цвіркун
____________________________________________.
(на, весело, скрипочці, грав)
—
Прочитайте речення, які ви записали.
— Як
радітимуть цар із царівною, що вони робитимуть? (Цар їстиме цукерки, а царівна
буде гратися з цуценям.)
—
Тепер кошик заповнений до краю. Які ми молодці, що допомогли Цибулиному
царству знайти загублений урожай! Добре діло зробили. Що ви відчуваєте зараз?
Чи варто допомагати іншим і робити добро? (Відповіді учнів.)
VI.
Підсумок уроку
— Яку
букву навчилися писати на уроці?
— Які
звуки позначаються буквою ц («це») на письмі?
— Які
слова з буквою ц («це») запам’ятали?
— Чи
сподобалось вам допомагати іншим? Чому?
— Що сподобалося на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар