четвер, 15 листопада 2012 р.

Урок 167 (читання) Тема: Звуки [ц], [ц′]. Позначення їх буквами Ц, ц («це»)


Урок 167 (читання)
Тема: Звуки [ц], [ц′]. Позначення їх буквами Ц, ц («це»)
Мета: навчити розрізняти в мовленнєвому потоці звуки [ц], [ц′], читати слова з новою буквою; розвивати фонематичний слух, дикцію, розширювати кут зору; виховувати бажання піклуватися про власне здоров’я, дотримуватись правил ввічливої поведінки під час спектаклю.
Обладнання: буквена каса; зображення цвіркуна, цирку, ціпка, великої і малої букви «це»; під­готовлена завчасно дошка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Шановні діти! Я запрошую вас усіх взяти участь у інтелекту­альній грі «Найрозумніший». Правила дуже прості: за добру пове­дінку і правильні відповіді, активну участь кожен отримуватиме фішку. По закінченню гри ми визначимо найрозумнішого учня класу за кількістю фішок. Щасти вам! (Бажано, щоб учитель зумів кожному учневі протягом уроку дати фішку.)
II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи
— Підведіть руку, хто чув коли-небудь пісню цвіркуна. (Учи­тель демонструє малюнок.) Хто може зімітувати його спів? Спро­буймо разом! (Ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц)
— Який звук [ц] — голосний чи приголосний? (Приголосний) Чому? Що заважає струменю повітря вільно виходити? (Звук [ц] приголосний, бо язик і зуби створюють перешкоду на шляху стру­меня повітря.)
— Знайдіть звук [ц] у вірші.
Як на сцену на цеглину
Сів цвіркунчик біля тину.
Цвіринчить і цвіринчить,
Не на мить не замовчить!
— Назвіть слова із звуком [ц]. (Сцена, цеглина, цвіркунчик, цві­рінчить) Вимовте слова сцена і цвіркун. Порівняйте звук [ц] у них. Чим вони відрізняються? (Один з них м’який, інший — твердий.)
— Промовте слова цирк та ціпок. (Учитель демонструє малюн­ки.) У якому слові чується звук [ц′]? (Ціпок) У якому слові перший звук твердий? (Цирк)
— Покажіть картку для позначення звука [ц′]. (=) А тепер — звука [ц]. (–)
— Пропоную вам завдання на увагу. Я читатиму слова, а ваше завдання — показати картку «=», якщо почуєте [ц′], або картку «–», якщо почуєте [ц].
Цап, цукерка, квочка, ціна, сцена, стілець, гречка, цуценя, кри­ниця, цегла, олівець.
— Складіть звукові схеми слів цукерка і криниця. (Учитель за­писує слова на дошці.) Перевірте одне одного.
— Утворіть злиття звука [ц] та того, який називатиму я: [а], [у], [е], [и], [о].
— А тепер утворіть злиття зі звуком [ц′]: [у], [а], [о], [і].
— Складіть слова зі звуком [ц] на початку, в середині слова. (Цуценя, цап, сцена, концерт) Утворіть слова зі звуком [ц′] на по­чатку, в середині, у кінці слова. (Ціпок, танцювати, працювати, продавець, горобець)
III. Ознайомлення з буквою Ц, ц («це»)
— Звуки [ц], [ц′] позначаються на письмі буквою «це». (Учи­тель показує велику і малу літери «це».)
— Чим схожі і чим відрізняються ці букви між собою? (За фор­мою однакові, а за розміром різні.)
— Прочитайте утворені склади за таблицею.

а

ю

о

я

у

і

и

ц








— Позначте звук [ц] або [ц′] у кожному стовпчику відповідним знаком: «=» або «–». (Учитель викликає окремих учнів.)
Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді.
(Два нахили вперед.)
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
(Руки вгору, стають на носочки.)
Вітер віє нам в лице;
Захиталось деревце.
(Нахили вліво-вправо.)
Вітерець все тихше, тихше,
(Присідання.)
Деревце все вище, вище!
(Стають на носочки.)
— Послухайте текст фізкультхвилинки ще раз і назвіть слова зі звуком [ц] або [ц′]. (Лице, деревце, вітерець)
— Яке слово утвориться, якщо зменшити слово вітерець на три останні літери? (Вітерець — вітер)
— Чим вони відрізняються? (Вітерець маленький, слабкий, а вітер — великий, сильний.)
— Прочитайте слова.
СТІ

ОЛІ

ЦЕ

ЦА

ЦУ

КОР

РІВНА

ЛЕЦЬ

МЕНТ

ВЕЦЬ

— Послухайте і скажіть, що не так.
Ми із братом для зубів
Робимо зарядку:
Він з’їдає тільки пів‚
А я цілу шоколадку.
— Скажіть, чи корисна така зарядка для зубів? (Ні) Чому? (Солодощі псують зуби.) Як ви доглядаєте за своїми зубами? (Відповіді учнів.)
IV. Р Робота за Букварем .
— Прочитайте по черзі злиття у Букварі (с. 112). Прочитайте рядок зі звуком [ц′], охарактеризуйте звук. (Приголосний, м’який)
— Дайте характеристику приголосному в іншому рядку. (Приголосний, твердий) Якою буквою позначаються звуки [ц] та [ц′] на письмі? (Буквою «це») Таким чином, буква «це» на письмі позначає два приголосних звуки: твердий [ц] і м’який [ц′]. Повторіть усі разом!
— Прочитаємо перший стовпчик слів у Букварі. Прочитайте його самостійно, пошепки. Прочитайте слова зі звуком [ц]. (Сцена, царівна) Зі звуком [ц′]. (Залізниця) Прочитайте слова, які відповідають на запитання що? (Сцена, залізниця)
— Прочитаємо разом другий стовпчик слів. Читаємо обидва стовпчики ланцюжком.
— Прочитайте у другому стовпчику слова, які відповідають на запитання хто? (Зайці, лисиці, цапок)
— Знайдіть слово, яке відповідає схемі:
— Назвіть голосні звуки у слові. ([а], [о]); приголосні звуки. ([ц], [п], [к])
Фізкультхвилинка
— Знайдіть відповідне слово.
— Уявіть, що ви у залі, перед вами — велика світла сцена, на ній — казкові герої серед декорацій чарівного замку. Оцініть події, що відбуваються серед глядачів, словами можна, не можна.
Голосно говорити, тихо сидіти, їсти цукерки, говорити по те­лефону, гукати друга на іншому ряду, тихенько пропускати гля­дачів на їх місця, займати чуже місце.
— Усі ви знаєте правила поведінки під час спектаклю, а хто з вас не дотримується цих правил, підніміть руки!
— За вашу вихованість пропоную вам скоромовку, аби наш язичок теж завжди нас слухав. Погляньте на дошку! (Учитель чи­тає скоромовку.)
Цілитель Цибуля цікавиться цілющим цвітом акації.
— Які слова вам не зрозумілі? (Цілитель, цілющий) Хто знає значення цих слів? Цілитель — це людина, яка виліковує хворих. Як ще можна назвати людину цілителя? (Лікар) Цілющий — це властивість предмета, яка має лікувальні властивості; наприклад: цілющий сироп — сироп, що допомагає видужати. Слово цілющий можна замінити словом лікувальний.
— Промовте лише звуки, які позначає буква «це» у скоромов­ці. ([ц′], [ц], [ц′], [ц′], [ц], [ц′])
— Прочитаємо скоромовку разом. Тепер самостійно, пошепки. Кожен ряд окремо. Хто бажає прочитати скоромовку сам? (Учні чи­тають у швидкому темпі.)
V. Підсумок уроку
— З якою буквою ознайомилися на уроці?
— Які звуки позначає буква «це» на письмі?
— Нагадайте правило.
— Що корисного дізналися сьогодні?
— Які слова з буквою «це» запам’ятали?
— Визначимо переможця гри «Найрозумніший». Ним стає той учень, у якого одна і більше фішок. Покажіть свої фішки! Отаке, погляньте у нас найрозумніший клас!

презентація до уроку 167 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар