четвер, 15 листопада 2012 р.

Урок 165 (читання) Тема. Закріплення знань про букви Ї, ї. Опрацювання тексту Букваря «На екскурсії». Урок-подорож


Урок 165 (читання)
Тема. Закріплення знань про букви Ї, ї. Опрацювання тексту Букваря «На екскурсії». Урок-подорож
Мета: продовжити формувати в першокласників уявлення про звуко-буквений аналіз слів; удосконалювати вміння учнів добирати за поданою схемою речення та за поданою звуковою схемою — слова; формувати навички читання діалогу; закріпити знання про написання великої літери у словах; вчити логічно і послідовно висловлювати свої думки; розвивати уяву, спостережливість, мовну культуру; виховувати почуття патріотизму, гордості за свою країну та її столицю.
Обладнання: каса букв, набірне полотно; звукові фішки; ілюстрації Києва; карта України, відеомаг­нітофон; фільм про сучасний Київ; картки зі словами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми вирушимо на екскурсію до столиці, але щоб її дістатися, нам треба пригадати все, що ми знаємо про бук­ву Ї, правильно виконувати звуко-буквений аналіз слів, вправля­тися у виразному читанні діалогу, збагачувати свій словниковий запас. Рухаючись до своєї мети, нам потрібно проїхати декілька станцій. А їхати ми будемо певним транспортом, до назви якого за­писана звукова модель.
  
— Скільки букв у слові? (5)
— Скільки звуків? (6)
— Чому у слові звуків більше, ніж букв? (Буква Ї завжди на письмі позначає два звуки: м’який приголосний [й] та голосний звук [і].)
Учні хором повторюють правило.
— Отже, поїдемо поїздом. Вперед! (Лунає запис шуму поїзда.)
III. Актуалізація опорних знань учнів
1 Станція «Обирайлівка»
— І ось перша станція — «Обирайлівка». Серед поданих слів нам слід обрати лише ті, у яких є літера Ї,— вони нам потім стануть в пригоді.
На дошці — картки зі словами.
Київ, Україна, Андріївський узвіз, Софіївський собор, Хреща­тик, Майдан Незалежності, площа Богдана Хмельницького, Ми­хайлівський Золотоверхий собор, Києво-Печерська лавра.
2 Станція «Складалочка»
— Молодці, рушаймо до наступної станції — «Складалочки» — і зібрані слова візьмемо із собою!
(Картки зі словами: Україна, Київ, українська, приїхали, Раїса.)
— Що ви примітили спільного в цих словах? (Є буква ї.)
— Складені слова ще знадобляться нам на наступній зупинці.
3 Станція «Текстова»
— Їдемо до наступної станції — «Текстової». Нам потрібно утворити текст зі складеними на попередній станції словами. Але починається дощик, і він, сподіваюся, допоможе нам тим, що посіє ці слова у потрібні речення.
На дошці записаний текст, куди потрібно вставити картки зі словами попередньої вправи.
— А ось і текст, куди потраплять зібрані слова.
Раїса живе в чудовій країні. Її назва Україна. Люди розмовляють у ній українською мовою. Найголовніше місто Київ називають столицею. Ми уже приїхали до нього.
— Молодці! Ви впоралися із завданням. І ми вже приїхали до столиці.
Робота з картою України. Вчитель демонструє країну і столицю на карті.
IV. Фізкультхвилинка
Їдуть-їдуть поїзди
До столиці трудової,
В славне місто — Київ-град,
Що цвіте, мов пишний сад.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Легенда про створення міста Києва
— Отже, ми перед тим як вирушити на екскурсію містом, по­слухаємо, звідки пішла назва нашої столиці.
ЛЕГЕНДА ПРО КИЇВ
Жили на горі три брати: старшого звали Кий, середнього — Щек, а молодшого — Хорив. Була в них сестра Либідь.
Кий жив на горі, де сьогодні узвіз Боричів, Щек жив на горі, що називається Щековицею, а Хорив — на третій горі — Хоривиці.
Побудували брати місто. І назвали його Київ — на честь старшо­го брата.
Київ стоїть на березі великої ріки Дніпро. Правий берег — висо­кий, крутий, з невеличкими горами. У центрі міста протікає річка Либідь, яка названа на честь сестри.
2 Бесіда про сучасний Київ
— Але і в сучасні часи Київ — дуже красиве, зелене місто з ар­хітектурними та історичними пам’ятками. (Учитель використо­вує ілюстрації з краєвидами Києва: Хрещатика, Майдана Неза­лежності, Києво-Печерської лаври, Софіївського собору, Золотих Воріт, площі Богдана Хмельницького.)
— Чи зустрічались нам ці назви вже сьогодні? (Так)
— На якій станції? («Обирайлівка»)
— А тепер зможемо ще й переглянути ці краєвиди.
Під ілюстраціями вчитель вивішує картки зі словами, у яких є літера ї.
3 Перегляд відеофільму «Сучасний Київ»
Діти уважно переглядають відеосюжет.
— Вам сподобалась екскурсія столицею?
— Як називають людей, які проживають у Києві? (Кияни)
— Правильно. Саме під таку пісню Павла Зіброва я вам пропо­ную розім’ятися.
Фізкультхвилинка
Діти рухаються під пісню «Кияни» у виконанні П. Зіброва.
4 Робота над текстом з Букваря (с. 111)
— Сьогодні на екскурсію до Києва завітали не тільки ми. Про­читавши текст у Букварі «На екскурсії», ви можете дізнатися, хто ще приїхав. Пригадаємо слова, які вже зустрічали, та з’єднаємо стовпчики, щоб дізнатися значення цих слів.
1) Словникова робота
а) Робота над з’ясуванням значення слова.
б) Вправляння у групуванні слів.
— У тексті зустрінуться слова, які пишуться з великої букви. Прочитайте, повторюючи за мною.
Учитель читає слова, записані на дошці.
Василько, Київ, Леся, Андріївський узвіз, Петрик, парк Слави, Дніпро, Михайлівський Золотоверхий собор.
— Вам потрібно поділити слова на дві групи. Подумайте, на які? (1-ша група — назви архітектурних та історичних пам’яток і назви міст; 2-га група — імена)
2) Читання тексту вчителем
— Хто приїхав також на екскурсію? (Леся і Петрик)
— До кого вони приїхали? (До Василька)
3) Читання дітьми (напівголосне)
— Прочитайте власні назви у тексті.
— Що вам підказало відповідь? (Велика буква на початку слова)
— Отже, які слова ми пишемо з великої літери? (Назви країн, міст, вулиць, річок; імена, прізвища людей)
4) Вибіркове читання
— Знайдіть у тексті і прочитайте:
• До кого приїхали гості?
• Де знаходиться Андріївський узвіз?
• Скільки Києву років?
• Де побували діти?
• Яку виставку планували переглянути?
5) Читання за особами
— Скільки людей бере участь у розмові? (Троє — Леся, Василь­ко, Петрик)
— Хто ще бере участь? (Автор)
— Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речень.
6) Робота зі схемами речень
— Знайдіть у тексті речення, які відповідають поданим схемам.
7) Робота зі звуковими схемами
— Знайдіть у першому абзаці слова, які відповідають звуковим схемам.
— Які звуки позначає на письмі буква Ї? (Буква Ї завжди по­значає два звуки: м’який приголосний [й] та голосний звук [і].)
VI. Підсумок уроку
— Ось наша подорож добігає кінця.
— Яка літера допомогла вам прочитати багато слів? (Ї)
— Які місця в Києві відвідали ви разом з нашими героями тек­сту Василем, Лесею та Петриком?
— Про що ви почули вперше?
— Чи сподобалась вам екскурсія столицею?
— Отже, рушаймо додому, на нас чекає відпочинок!


презентація до уроку 165 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар