Урок 164 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Ї, буквосполучень, слів із
нею
Мета: вчити учнів писати велику букву Ї, поєднувати її з
іншими буквами; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; повторити
написання великих літер; вчити списувати з друкованого тексту, розгадувати
кросворд; розвивати пам’ять, увагу, дрібну моторику, мовну культуру; виховувати
охайність під час письма, патріотизм та повагу до Батьківщини.
Обладнання: зразки друкованих і писаних букв; предметні малюнки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення і закріплення вивченого матеріалу
1 Утворення слів з буквою ї
— Утворіть нове слово, додаючи тільки одну букву в кінці.
— Утворіть слова, змінивши початок слова.
— А
тепер, будь ласка, утворіть слово з перших літер назв предметів (прописи, с.
27).
— Правильно, поїзд.
2 Звуко-буквений аналіз слова поїзд
— А тепер зробимо звуко-буквений аналіз цього слова.
Поїзд [п о й і з д] — 5 б., 6 зв., 4 пр., 2 гол., 2 скл.
3 Складання речень із поданих слів
—
Чому слово Київ пишемо з великої літери? (Це назва міста.)
— Які ще ви знаєте назви міст? (Харків, Одеса, Херсон,
Львів...)
— Яка назва нашого міста?
— Як будемо писати назви міст? (З великої
літери)
— Перед тим, як записати речення, ми
підготуємося до письма.
4 Підготовка до письма
1) Повторення гігієнічних правил письма
— Пригадаємо, як потрібно сидіти правильно.
(Струнко, ноги стоять на підлозі, лікті знаходяться на парті, живіт і спина не
торкаються спинки парти та її поверхні.)
— Продемонструйте, як правильно розташувати
зошит, взяти ручку в руку. (Діти демонструють, а вчитель контролює.)
2) Повторення назв ліній сітки зошита
— За допомогою взаємоперевірки пригадаємо,
як називаються лінії сітки зошита. (Учитель називає лінії сітки, а діти одне
одному в зошиті показують ці лінії: верхня та нижня лінія робочого рядка;
верхня та нижня міжрядкова лінія.)
3) Пальчикова гімнастика
Великий пальчик — це дідусь,
А вказівний — бабуся,
Середній пальчик — це татусь,
А безіменний — це матуся.
Ну, а мізинчик — це я.
Разом дружна вся сім’я.
5
Письмо речення за зразком
— А
тепер можна приступити до написання речення. Прочитайте, яке речення записане
в прописах. (Київ, Ізмаїл — міста.)
— Які
слова записані з великої букви? (Київ, Ізмаїл)
—
Одну назву міста ми сьогодні вже згадували, а назву міста Ізмаїл дехто чує
вперше.
Словникова
робота
— Це
назва дуже старого міста, яке побудоване турками як фортеця. Видатний
полководець О. Суворов звільнив його від турецьких військ. Згодом Ізмаїл став обласним центром, який знаходиться
на річці Дунай і має великий порт. Сьогодні це місто стало районним центром,
належить до Одеської області.
—
Скільки слів у цьому реченні? (Три)
— Чи
є в середині речення розділові знаки? (Тире, кома) Після якого слова? (Після
слова Ізмаїл) Перед яким словом? (Перед словом міста)
— А
кома після якого слова? (Після слова Київ)
—
Пропишіть ці речення за пунктиром, звертаючи увагу на розділові знаки.
— А
тепер спробуйте записати його самостійно.
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Але не тільки назви міст пишуться з
великої букви, а й ті слова, з яких починаються речення. І в таких словах першою буквою може бути
буква Ї. Ми з вами знаємо, як виглядає ця буква, а тепер порівняємо рукописну
букву з друкованою.
IV. Робота
над новим матеріалом
1 Демонстрація та порівняння друкованої та рукописної
літер Ї
—
Подивіться, чи схожі друкована та рукописна букви Ї.
— Чим
вони подібні, а чим відмінні?
2 Розвиток асоціативного мислення
— А
що вам нагадує рукописна буква?
— На
які вже знайомі раніше елементи та букви схожа Ї? (На букву І, елементи букви
К)
3 Аналіз елементів букви Ї
—
Велика буква Ї складається з чотирьох елементів: короткої похилої, довгої
прямої лінії із заокругленням унизу ліворуч і двох крапок, що не поєднуються з
другим елементом.
4 Алгоритм написання букви Ї
— А
щоб прописати Ї, уважно послухайте та подивіться.
Учитель прописує на дошці, промовляючи алгоритм
написання.
Алгоритм написання букви Ї
— Пишемо під рахунок раз, два-і, три,
чотири.
5 Письмо букви
— Спробуємо «прописати» в повітрі,
промовляючи: раз, два-і, три, чотири.
— А тепер пропишіть по пунктиру, під мою
диктовку: раз, два-і, три, чотири.
— Другий рядок запишіть самостійно, рахуючи
подумки.
Фізкультхвилинка
Повз по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Зупинився спочивать.
|
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок —
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Грушечки ці ніс він їм.
|
6 Письмо речення з буквою Ї
— Хто
головний герой фізкультхвилинки? (Їжачок)
—
Якщо це слово зустрінеться на початку речення, як ми його запишемо? (Один учень
записує на дошці.)
—
Прочитайте таке речення в зошиті.
—
Скільки слів у цьому реченні? (6)
—
Яких слів у реченні можна уникнути, але щоб зміст речення не змінився?
(Хитрячок, з голок)
—
Яким буде речення без цих слів? (Їжачок пошив піджачок.)
— Які
знаки зустрічаються в реченні? (Тире)
— Між
якими словами потрібно його записати? (Їжачок — хитрячок)
— Яке
найменше слово зустрічається? (З)
— Зверніть
увагу на те, що воно пишеться окремо.
—
Запишіть за пунктиром це речення.
— А
зараз спробуємо записати це саме речення, тільки під мою диктовку.
Учитель
диктує, а учні записують.
V. Розфарбовування малюнків у зошиті (с. 26–27)
—
Попрацюємо з малюнками. Вам потрібно розфарбувати ті, у назвах яких
зустрічається буква ї. (Їжак, поїзд)
— Які
з них зображені двічі? (Їжаки)
— Чим
вони відрізняються? (Один повзе, а другий стоїть.)
— Що
їжак носить на голках?
—
Можна на голочках домалювати перелічене.
VI. Підсумок
уроку
— Яку
букву ви навчилися сьогодні писати? (Велику букву Ї)
— Які
слова пишуться з великою буквою Ї?
— Розгадайте кросворд та відгадайте ключове
слово.
1. Ось до класу всіх скликає
Голосистий наш дзвінок.
І ми радо поспішаємо
Не в садок, а на… (урок).
2.
Людина, яка проживає в столиці України. (Киянин)
3. Державна мова українців. (Українська)
4. Слово, яке має однакове значення зі словом Батьківщина
та вживається в словосполученні «рідний...» (Край)
5. Головне місто нашої державі. (Київ)
6. Дівчинку, яка на голові носить віночок зі стрічечками,
називають… (україночка).
7. В лісі є кравець чудовий,
Шиє звірям він обнови.
І собі пошив піджак.
Хто кравець такий?... (Їжак).
— І яке слово дістали по вертикалі? (Україна)
Красивий, щедрий, рідний край.
І мова наша — солов’їна.
Люби, шануй оберігай
Усе, що зветься… (Україна).
— Я завершую урок саме цим віршем, бо дуже
хочу, щоб ви були гідними громадянами нашої чудової, мальовничої України.
Немає коментарів:
Дописати коментар