Урок 163 (читання)
Тема. Закріплення знань про звукове значення
букви ї
Мета: закріпити знання про звукове значення букви ї;
удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз, складовий аналіз слів,
вміння ставити наголос, відгадувати загадки; сприяти збагаченню словникового
запасу, закріплювати знання про словникові слова та вміння вводити їх у
контекст; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, вміння давати правильні
відповіді на поставлені запитання; виховувати повагу та почуття гордості за свою
Вітчизну, любов до рідної мови і бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: каса літер; набірне полотно; звукові фішки; ілюстрації
столиці та України; малюнок їжачка; карта України; підручник «Післябукварик. 1
клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД,
2004.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Виділення звуків зі скоромовки
Їжак, їжаченя
Ідуть по гриби щодня.
Їжачиха помагає —
Сироїжки їм збирає.
2 Читання буквосполучень і слів, поданих в
аналітико-синтетичній формі
— Прочитайте за мною «луною»
буквосполучення.
— Чи є серед них слова? (Так)
— Зачитайте їх. (Їм, їв, їж, мої, вії, неї,
гаї)
3 Синтетичні звукові вправи
— До поданих звуків додайте ще один у
кінці, на початку або в середині, щоб вийшло інше слово. (Їм(о), (з)’їв, їж(а),
мої(й))
— До слова їжа додайте ще один звук, щоб
утворити нове слово. (Їжа(к))
— Складіть з цим словом речення.
4 Читання слів у стовпчиках
Їм
мої
їжа
їсть
|
їжак
їжачок
їжачиха
їжаченята
|
— Прочитайте кілька разів, щоразу швидше й
швидше.
5 Вправи
на впізнавання звуків. Гра «Впіймай
букву ї у словах»
Дівчата, почувши слова першої колонки, а хлопці — другої,
плескають у долоні. Учитель читає текст «Їжаченята».
ЇЖАЧЕНЯТА
У їжачихи було двоє їжаченят. Мов клубочки, кругленькі.
Покотилися клубочки їжі шукати. Котяться садом, городом. Аж бачать — зайчик.
Їсть солодку моркву. І їм захотілося.
Ледве висунули маленькі голівки, а зайчик як крикне:
— Геть звідси, гидкі, колючі!
Прикотилися клубочки до матусі, плачуть.
— Зайчик он каже, що ми гидкі, колючі.
Їжачиха пригорнула маленьких, приголубила.
— Та хіба ж ви колючі, дітки мої
ріднесенькі,— заспокоює вона.
— Волоссячко у вас м’яке, як льон. Та ви ж
пухкенькі, мов подушечки!..
За В. Сухомлинським
— З чим порівнюються їжаченята? (З
клубочками)
6 Звуко-буквений аналіз слова їжаченята
— Яке слово у цих двох стовпчиках має
найменше звуків? (Їм)
— Скільки саме? (Три)
— Чому дві букви, а три звуки? (Буква ї
позначає на письмі два звуки [й] та [і].)
— А яке слово має найбільшу кількість
звуків? (Їжаченята)
— Зробимо звуко-буквений аналіз цього
слова.
Біля дошки працює учень.
— Отже, що ми запам’ятали про букву ї?
Буква ї завжди позначає два звуки: м’який
приголосний [й] та голосний звук [і].
Правило учні повторюють та заучують хором.
III. Фізкультхвилинка
В лісі є кравець чудовий,
Шиє звірам він обнови.
Для ведмедів — кожушки,
Для лисичок — сорочки,
Для куничок — рукавички,
А для білочок — спіднички.
Зайцю — валянки на лапки,
А для вовка — теплу шапку.
І собі пошив піджак
Працелюбний наш їжак.
IV.
Оголошення теми і мети урок
—
Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про букву ї, будемо вправлятися у
складанні звукових моделей слів із цим звуком, повторювати словникові слова та
складати з ними речення.
V.
Закріплення вивченого матеріалу
—
Пригадаємо слова з буквою ї, які вже зустрічали. Відшукайте їх у загадці.
1 Загадка
Красивий щедрий рідний край,
І мова наша — солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься… (Україна).
— У яких словах зустрічається буква ї?
(Україна, солов’їна)
2 Звуковий аналіз слів Україна, солов’їна
— Скільки звуків позначає буква ї? (Два)
3 Робота за Букварем
1) Словникова робота
— Хто
знає, що таке Україна? (Це наша Батьківщина, країна, у якій ми живемо.)
— Якими словами можна замінити слово
Україна? Доберіть слова, які мають однакове значення і з’єднайте їх.
Україна
|
Вітчизна
Батьківщина
Київ
рідний край
держава
|
— Зверніть увагу, що слова Україна, Батьківщина та Вітчизна пишуться з великої літери.
— А що таке Київ? (Це місто, столиця
України.)
— Це означає, що Київ — головне місто у
нашій державі. Назви міст також пишуться з великої літери.
А як можна назвати людей, які живуть в
Україні? (Українці)
— А якщо це маленька дівчинка? (Україночка)
Фізкультхвилинка
Рухи під пісню у виконанні О. Білозір «Україночка».
— А якщо сім’я, яка складається з батька,
мами і доньки проживають у місті Києві, як їх можна назвати? (Киянин, киянка,
кияночка)
— Скажіть, будь ласка, яка наша державна
мова? (Українська)
— Правильно. Наша мова — українська. Серед
інших мов різних держав українська мова посідає за милозвучністю та співучістю
трете місце після французької та італійської. Недаремно кажуть, що наша мова
солов’їна, співуча, мелодійна.
2) Читання слів у стовпчиках «луною»
— Які слова записані з великої букви?
(Україна, Київ)
— Які слова вказують на назву предметів? А
які — на ознаку?
— Які зі слів двоскладові? (Київ)
— Трискладові?
— Які мають чотири склади?
— Прочитайте слова, які закінчуються на
букву, яка позначає голосний звук.
— А тепер — приголосний.
— Прочитайте слово з найбільшою кількістю
звуків і букв.
— А тепер — з найменшою. (Київ)
— А чи доводилося вам подорожувати?
— На
чому можна подорожувати? (На літаку, поїзді, автобусі…)
— У
яких із цих слів зустрічається літера ї? (Поїзд)
—
Сьогодні ми вирушаємо в уявну подорож, а допоможе нам карта України.
4
Робота з картою України
—
Погляньте на нашу Батьківщину.
Вона
має 24 області та Автономну Республіку Крим. Столиця Київ знаходиться в центрі
держави, немов її серце. (Учитель демонструє на карті.)
—
Наша Вітчизна багата на річки.
— Які
ви знаєте ріки?
— А
яка річка протікає через наше місто та область? (Дніпро)
— А
хто знає, які є моря в Україні? (Чорне й Азовське)
— І єдина область, яка знаходиться на берегах обох морів,— це
Херсонська.
Також
наша земля багата на степи, поля, ліси. На території держави є Кримські гори
та Карпати.
5 Робота над віршем у Букварі (с. 110)
1)
Виразне читання учнями
2)
Робота над написанням слів з великої літери
— Які
слова пишуться з великої літери? Чому?
VI.
Підсумок уроку
— Що
займає більше території — Україна чи Київ? (Україна)
—
Чому? (Україна — це держава, а Київ — столиця нашої держави.)
— Яка
літера зустрічається в обох словах?
—
Скільки звуків позначає ця буква на письмі? (Два)
—
Складіть речення зі словами Україна і Київ.
— Молодці! Я задоволена вашою роботою
сьогодні.
Немає коментарів:
Дописати коментар